פלסטין זקוקה ליוזמות ערביות אמיצות

מאת ראעידה דרעאם
05 יוני 2006
הדפסה
שלח/י
ניו יורק – בשבועות הקרובים צריכות מדינות ערביות בעלות השפעה למלא תפקיד מוביל בחזית הפלסטינית. עליהן לגבש עמדה ברורה של תמיכה גליוה בנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, ומסר לתנועת ההתנגדות האיסלאמית (החמאס) כי הוא ימצא מחוץ לחיק הערבי כל עוד הוא דוחה את יוזמת השלום הערבית שהוצגה בפסגת ביירות 2002.

מאידך, עליהן להקצות לפלסטין מימון משמעותי אם החמאס יתמוך בלא הסתייגויות ביוזמה ובדיאלוג הלאומי הפלסטיני, ויהפוך מתנועת שיחרור לרשות אחראית המתנערת מאלימות ומכבדת את שיחות ואת הסכמי העבר.

נשיא ארצות הברית ג'ורג' ו. בוש החל את נשיאותו ב"חזון" המבוסס על פיתרון שתי המדינות, והיה להוט לממשו. אך עד מהרה נאלץ לסגת מהעמדה שהביע בנאומו הידוע, שבו הדגיש את הצורך לשים קץ לכיבוש לפי גבולות 1967.

הנסיגה האחרונה של הנשיא בוש היא בעמדתו ביחס לתוכנית אולמרט, המבוססת על הגדרה חד-צדדית של הגבול הישראלי-פלסטיני. במקום לתאר את רעיונותיו והצעותיו של ראש ממשלת ישראל כ"נועזות", נשיא ארצות-הברית היה צריך לגבות אך ורק את תוכנית מפת הדרכים ואת חזון ההסכמה בין שני הצדדים לגבי מעמד הקבע של השטחים הכבושים.

הוא היה צריך לומר לראש ממשלת ישראל שאם אמנם הוא נאלץ לסגת באופן חד-צדדי מהגדה המערבית, ארצות-הברית מצפה ממנו לפתוח במשא ומתן מיידי על מעמד הקבע של השטחים הפלסטיניים הכבושים עם נשיא הרשות הלאומית הפלסטינית, מחמוד עבאס.

נאומו של אולמרט בפני המושב המשותף של הסנאט ובית הנבחרים, שבמהלכו הריעו לו בעמידה 18 פעמים, היה לא רע. הוא אמר שלפלסטינים זכות לחירות ולשאיפות לאומיות, בדומה לישראל.

"אני מושיט את ידי לשלום למחמוד עבאס, הנשיא הנבחר של הרשות הפלסטינית," אמר. "בשם מדינת ישראל אנו מוכנים למשא ומתן עם הרשות הפלסטינית" - בתנאי שתפרק את תשתית הטרור, תכבד הסכמים חתומים ותכיר בזכות הקיום של ישראל. "לא נוכל להמתין לפלסטינים לנצח," אמר, והןסיף שישראל לא תיתן לאיש את הזכות להטיל וטו על שלום שיושג במשא ומתן. "משאלתנו העמוקה ביותר," הסביר, "היא לבנות עתיד טוב יותר לאזורינו, יד ביד עם שותף פלסטיני. אך אם לא – אנו נתקדם הלאה, אך לא לבד" (התייחסות לבעלת הברית של ישראל, אמריקה).

בפגישתו הקרובה עם עבאס, יש לאולמרט הזדמנות להוכיח את רצונו הטוב. פגישה זו תואמה בפגישה של נשיא הרשות עם שרת החוץ הישראלית ציפי ליבני בשארם-א-שייח, שם נכחו שניהם בפורום הכלכלי העולמי. עבאס הכריז שהוא מוסמך לשאת ולתת בשם הרשות הפלסטינית, ושהוא מוכן להיכנס למשא ומתן בתור הפרטנר הלגיטימי של ישראל.

לאחר הפגישה עם עבאס אולמרט צריך להכריז, בלי הסתייגות ובלי תנאים, שעבאס הוא הפרטנר הפלסטיני במשא ומתן הזה.

הסכמתו של החמאס להצעתו של עבאס, להקים להקים ועדה אסטרטגית לאומית שסתייע לו במשא ומתן, היא התפתחות מצויינת. היא באה במקביל להצהרותיו של שר החוץ של הרשות מחמוד אל-זהאר, שממשלתו עומדת "לגבש עמדה ברורה ביחס ליוזמת השלום הערבית." את הדברים אמר אל-זהאר בקהיר, שם יבקר אהוד אולמרט לאחר שיצא מוושינגטון.

המצרים פועלים יחד עם ארצות ערביות אחרות לשכנע את החמאס לאמץ את היוזמה הערבית, המחוייבת להכרה בישראל תמורת נסיגה לגבולות 1967 והסכם הוגן בשאלת הפליטים.

לא די בכך שהחמאס ידבר על הסכמה על תנאי, או אישור בחצי פה, ליוזמה הערבית. מדינות מפתח ערביות צריכות לקדם את היוזמה בחוגים ערביים, באזורינו וברמה הבינלאומית, במסגרת מסע מתוכנן היטב שידגיש את היבטיה החיוביים.

עליהן לפעול במהירות כדי להבטיח את מחיוייבותו המתמשכת של ממשל בוש, מכיוון שבימים אלה מתנהל מסע הסברה אמריקני המתמקד בכישלון המאמצים הערביים לשכנע את החמאס לאמץ את היוזמה הערבית, המדגישה את מעמדם של גבולות 1967.

זהו הסיכוי האחרון לפתרון שתי מדינות על בסיס משא ומתן, והעניין תלוי בשאלה באיזו מידה יצליח נשיא הרשות לגייס תמיכה אזורית ובינלאומית.

החמאס לא הכריז באופן ברור על קבלת יוזמת השלום הערבית, והוא דן בה בעירפול מכוון. אבל קבלה ברורה של היוזמה חיונית לעם הפלסטיני. התפקיד הערבי הוא לקשור באופן פעיל, ברור ונועז בין סיוע כלכלי לבין עמדת החמאס ביחס ליוזמה הערבית. יתר על כן, מדינות ערב צריכות לעשות את חלקן בסוע ובצעדים קונקרטיים , ולא להבטיח הבטחות שווא.

חברי הקווארטט – ארצות-הברית, האיחוד האירופי, האו"ם ורוסיה - צריכים להפעיל כמה שיותר מהר את ה"מנגנון" שאישרו בפגישתם בניו-יורק, המציע לפלסטינים סיוע בשלבים, ועל בסיס זמני, בתלות בהחלטה ברורה שלהם לגבי עמדות החמאס.

צריך גם להבהיר את אולרמט שאין צורך בתקופה בת שישה עד תשעה חודשים (כפי שאמר ברדיו) למציאת "פרנטר פלסטיני" בטרם יישם את תוכניתו באופן חד-צדדי – שכן ברור לגמרי מיהו הפרטנר הפלסטיני.

הקווארטט אמנם רמז בהכרזתו בניו-יורק לפני מספר שבועות, שעבאס הוא הפרטנר. אבל זו היתה רמיזה מהוססת, ומה שנחוץ הוא הכרזה תקיפה ובהירה, המעידה על נחישות הוועדה להביא להצלחת תוכנית מפת הדרכים, שתוביל לכינון שתי המדינות באמצעות משא ומתן.

הקווארטט צריך להיות מודע לצורך של ישראל בפרטנר פלסטיני, אפילו לשם כפיית גבולות בגדה המערבית. אלמלא הסיוע מצרי במהלך ההינתקות מעזה, ישראל לא היתה מצליחה ב שום אופן לשגת באופן חד-צדדי מהרצועה.

אמת, אולמרט פועל באופן נועז ביותר כדי לנער את ישראל מחלום "ארץ ישראל השלמה", תהליך שהחל בו קודמו, אריאל שרון. אבל צריך להיות לו האומץ להודות שכבר יש לו פרטנר פלסטיני, ושהפתרון ההגיוני הוא גבולות הקרובים ככל האפשר לגבולות 1967, שיסוכמו במשא ומתן במסגרת שיחות על הסדר הקבע שיעסוק גם בבעיה הסבוכה, הקשה ביותר – ירושלים.

# # #
* ראעידה דרעאם היא כתבת דיפלומטית בכירה בעיתון היומי העצמאי המוביל בעולם הערבי "אל-חייאת", הרואה אור באנגליה. את המאמר המלא אפשר למצוא ב- RaghidaDergham.com. מאמר זה מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.
פורסם במקור ב"אל-חייאת" ב- 26 במאי 2006.
בקרו באתר העיתון – http://www.daralhayat.com/
מופץ על-ידי שירות CGNews.
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"המאמרים של שירות החדשות של 'קומון גראונד' למזרח-התיכון מעוררים תקווה כי יש בשטח אנשים, המקדמים פתרונות שמבוססים על הצורך בדו-קיום סובלני ועל התקווה לעתיד טוב יותר."

- כריסטופר פאטן, לשעבר הנציב לקשרי חוץ של הנציבות האירופית
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
ממשלת אחדות לאומית לפלסטין
לדלג על אבו-מאזן
להגיע ל'כן'
ארצות-הברית צריכה להיות יצירתית יותר
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

ממשלת אחדות לאומית לפלסטין מאת מרוואן בישארה
לדלג על אבו-מאזן מאת אלון ליאל
להגיע ל'כן' מאת מ.ג'. רוזנברג
ארצות-הברית צריכה להיות יצירתית יותר מאת שירה הרצוג