הגידו כן לשלום הסעודי

מאת קולט אביטל
05 פברואר 2007
הדפסה
שלח/י
ירושלים – ב-1949 שלח משה שרת, שר החוץ של מדינת ישראל שרק נולדה, את גדעון רפאל (בשנים מאוחרות יותר שגריר ישראל באו"ם) למשימה מיוחדת בווינה.
באותם ימים נחלקה בירת אוסטריה לאזורים נפרדים בשליטת ארבע המעצמות הכובשות, ורפאל מצא עצמו מסביר למושל האמריקאי, "הגענו לכאן כדי לבקש להעביר את עצמותיו של תיאודור הרצל לקבורה בישראל".

"קחו אותם", אמר המושל מיד.

אך שגרירנו החרוץ לא הסתפק בכך, והמשיך בהסברו כי "העצמות שייכות לחוזה מדינת ישראל", והמשיך להרצות באוזניו על תולדותיה ומטרותיה של הציונות הפוליטית.
"קח אותם" חזר ואמר המושל, אך שוב, דברים אלה לא עצרו את התלהבותו של רפאל וכאשר חזר למלון, החליט לשלוח לשגריר איגרת רשמית.

משלא קיבל כל תשובה בתוך כמה ימים, החל השגריר לדאוג: האם זה בגלל התערבות צרפתית או בריטית?

מברקים ושליחים שוגרו לבירות אירופה, ובסופו של סוף-שבוע ארוך ומורט עצבים התקבלה התשובה הבאה: "מר הרצל היקר, אתה מוסמך בזאת להעביר לישראל את עצמותיו של גדעון רפאל".

נזכרתי בסיפור הזה לפני ימים אחדים, במהלך הכנס "מדריד + 15" (לציון השנה ה- 15 לוועידת מדריד לשלום במזרח-התיכון מ-1991), שהיתה לי הזכות להשתתף בו. היוזמה הסעודית, שאותה אימצו כל מדינות ערב בפסגה שקיימה הליגה הערבית בביירות באפריל 2002, עדיין מונחת על מפתננו. בתמורה להחזרת שטחים הנמצאים בידיה כבר 40 שנה, מציעה התוכנית הכרה של כל מדינות ערב בישראל וכינון יחסים דיפלומטיים מלאים איתה, את סיום הסכסוך וכל דרישה עתידית נוספת, הסכמי ביטחון שיתופיים ופתרון מעשי לבעיית הפליטים בחסות שיתוף-פעולה בינלאומי.

במשך ארבע שנים סירבו ממשלות ישראל בזו אחר זו להתייחס ברצינות לתוכנית זו, או אף לשאת ולתת על תכניה. אך התוכנית הסעודית חיה וקיימת, ואף כי מאז התחוללו עוד אינתיפאדה, פעולות אלימות ומלחמה בלבנון, אף מדינה ערבית לא חזרה בה.
המלחמה האחרונה בלבנון, הרדיקליזציה האיסלאמית והאיום האיראני יצרו היערכות מחודשת באזורנו. כיום אנו חולקים אינטרסים משותפים עם המדינות הערביות המתונות. אין ספק שיש לנצל את ההזדמנות הזאת. חשוב ומתאים כיום ליזום מפגש בין פוליטיקאים ישראלים רמי-דרג לחברי הליגה הערבית כדי לדון ביוזמה הערבית.

אף כי רק משא ומתן דו-צדדי יוכל להביא להסכם עם שכנינו – הפלסטינים או הסורים – מעורבותם ותמיכתם הבונה של מדינות המפתח הערביות הן חיוניות.
השנה חייבים לחדש את מאמצי השלום. הזמן הוא גורם קריטי, שכן בהעדר תהליך שלום האלימות רק תתגבר לנוכח המשך הזרמת הנשק לקיצוניים.

משום כך אל לפקידים ישראלים להישאר נעולים בעמדה סרבנית. אל לנו לעצום את עינינו לנוכח ניסיונות ההידברות מצד סוריה. ככלות הכל, אפשר בנקל לבדוק את כנותה.

הבה, לשם שינוי, נגיד כן להצעה.

###

* קולט אביטל היא חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה.
המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

פורסם במקור ב"ג'רוזלם פוסט" ב-23 בינואר 2007, www.jpost.com.
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות
 
 
 
 
"לחוקרים ולקובעי מדיניות כאחד, 'סרץ' פור קומון גראונד' מייצר חומרים יוצאים מ הכלל על המזרח-התיכון. למי שמחפש איזון וניתוח מעמיק, זה המקום לפנות אליו לצורך הבנה טובה יותר של המורכבויות במזרח-התיכון של ימינו."

- ד"ר רוברט א. פרידמן, הקתדרה ע"ש פגי מיירהוף פרלסטון למדע המדינה, האוניברסיטה העברית בלטימור, ומרצה אורח למדע המדינה באוניברסיטת ג'ון הופקינס
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
מושיטים יד על פני התהום (5)
מושיטים יד על פני התהום (6)
בדאבוס, צעירים פלסטינים וישראלים אומרים "די!" לעבאס, לבני ופרס
מנהיגים בישראל קוראים לקיים מגעים דיפלומטיים עם ערבים סונים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

מושיטים יד על פני התהום (5) מאת סלמה נימאט ועקיבא אלדר
מושיטים יד על פני התהום (6) מאת סלמה נימאט ועקיבא אלדר
בדאבוס, צעירים פלסטינים וישראלים אומרים "די!" לעבאס, לבני ופרס מאת סוכנות הידיעות מען
מנהיגים בישראל קוראים לקיים מגעים דיפלומטיים עם ערבים סונים מאת אורלי הלפרן