שלום בפרוזדור

מאת דינה עיזאת
26 מרץ 2007
הדפסה
שלח/י
קהיר – השבוע התאפיין בגל של הכרזות רשמיות בבירות ערב, על כך שיוזמת השלום הערבית לא תתוקן. מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא, שר החוץ הסעודי סעוד אל-פייסל, דובר הנשיא המצרי סולימאן עוואד ושר החוץ המצרי אחמד אבו רית אמרו כולם, שהיוזמה הערבית לא תשונה. חלקם אף רמזו שהישראלים יכולים לקבל אותה או להניח לה. אחרים טענו שאם ישראל רוצה תיקונים, היא היתה צריכה לגמול על היוזמה כבר מזמן.

אך השאלה נותרה: האם הפסגה הערבית בריאד ב- 28 וו- 29 במארס תציע את היוזמה "הלא-מתוקנת" באריזה פוליטית חדשה שתהיה מושכת יותר לעין הישראלית, ובאותה המידה גם לזו האמריקנית?

הוויכוח על התיקונים שהציעה ישראל ליוזמת השלום שהתקבלה בפסגת הליגה הערבית בביירות ב- 2002 הולך ומחריף. הישראלים, על-פי שרת החוץ ציפי לבני, מוצאים ביוזמה "יסודות חיוביים מסוימים," אך הם מכריזים שישתפו פעולה רק אם הערבים יתאימו אותה לנקודת ההשקפה הישראלית.

ישראל מרוצה מההצעה לנורמליזציה מלאה ביחסים עם כל מדינות ערב. אך היא מתנגדת למחיר שהערבים מבקשים בתמורה: נסיגה ישראלית מהשטחים שנכבשו ב- 1967 לרבות מזרח-ירושלים, פתרון תקף מבחינה משפטית לשאלת מיליוני הפליטים הפלסטיניים הזכאים על-פי החוק הבינלאומי לחזור לבתים שמהם גורשו, והקמתה של מדינה פלסטינית בת-קיימא.

ישראל רוצה שהפסגה הערבית תתקן את עמדתה ביחס לשאלת הפליטים, לגבולות 1967 ולמזרח-ירושלים. הצעותיה לא נפלו על אוזניים חירשות. מקורות דיפלומטיים ערביים אומרים שעמאן במיוחד הגיבה בחיוב לרעיון של תיקונים מסוימים. המקורות מוסיפים, שבעת ביקורו בוושינגטון בראשית החודש, כאשר פנה בדברים אל הקונגרס האמריקני, עבדאללה מלך ירדן הבטיח לבני שיחו האמריקניים לערב בסוגייה את בירות ערב המרכזיות, קהיר וריאד, שהשפעתן על הרשות הפלסטינית עשויה לייצר "אופק חדש."

בנאומו בפני הקונגרס טען המלך עבדאללה כי "שלום מתמשך אפשר לבנות רק על הבנה, הסכמה ופשרה," ושיוזמת השלום הערבית "מציגה דרך" התקדמות לערבים וגם לישראלים.

ביום שלישי אמר עבדאללה, שסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני חיוני, ושהמאמצים "כבר החלו להכנת התשתית הנחוצה , בתמיכת ארה"ב, כדי שהישראלים והפלסטינים יחזרו לשולחן המו"מ." עבדאללה דיבר בעקבות פגישות עם דייוויד וולץ', עוזר מזכירת המדינה לענייני המזרח-התיכון, וקבוצה של דיפלומטים אמריקניים.

אתמול נפגשו בעמאן שרי החוץ של ירדן, מצרים וסעודיה, לדיון בסיכויים לתהליך שלום ערבי-ישראלי על רקע אי-הצלחתה של ארה"ב לשכנע את ישראל לפתוח בשיחות על מעמד הקבע, בהתאם להצעתה של מצרים. "יש עניין רב המשותף לכל מי שמעורב באיזור, לקדם את תהליך השלום, להחזיר את הצדדים לשולחן המו"מ, להתקדם בחזית הזאת," אמר דובר ממשלת ירדן, נאסר ג'אודה.

ההנחה ביסוד הפגישה, על-פי הצעתה של ירדן, היא שערבים צריכים להדגיש את יסודותיה של היוזמה, ולאו דווקא את הניסוחים שלה. עם זאת, הירדנים מכירים בעובדה ש למנהיגים הערביים קשה מדי, בייחוד בימים אלה של רגשות אנטי-אמריקניים ואנטי-ישראליים עזים, לנסח יוזמה חדשה עם רף נמוך מזה שהוצע ב- 2002. יותר מזה, כל הצדדים מודעים לכך שניסיון לתקן את היוזמה, בעיקר בשאלת הפליטים, עלול לפצל את מדינות ערב לשני מחנות.

אך ירדן סבורה שאפשר לשלב בהחלטות שתפרסם הפסגה הערבית בהמשך החודש שפה ש"תעיד על נכונות ערבית לדבר ולהגיע לעיסקה," בייחוד בשאלת הפליטים, שכן כפי שאמר דיפלומט ערבי אחד, בכל בירות ערב יודעים היטב שאין שום סיכוי שיאפשרו למיליוני פלסטינים לחזור ליישובים המקוריים שלהם, שהפכו בינתיים לערים ישראליות, גם אם הם היו רוצים בזה.

בדברים שאמר לאחר פגישה עם שר החוץ המצרי, הבהיר שגריר ישראל במצרים, שלום כהן, שהוא העביר לקהיר את דרישותיה של ישראל לתיקונים, בציפייה שמצרים תסייע בנושא הזה. בתגובתו מאוחר יותר אמר שר החוץ אבו רית שהבקשה הישראלית נדחתה. "יש כמה זכויות פלסטיניות בסיסיות המעוגנות ביוזמה הזאת. צריך לשמור על הזכויות האלה," אמר אבו רית בהתייחסות ברורה לזכות החוקית לשיבה.

בבירות ערביות רבות, חזרתם של כמה אלפי פליטים למה שהוא היום ישראל – גם אם לא בדיוק לבתיהם הקודמים – וזכותם של אחרים לאזרחות במדינה הפלסטינית שתקום תחשב שמירה על זכויותיהם. ואולם בעיני הרשות הפלסטינית ורוב מדינות ערב, ישראל צריכה לפתוח בתהליך אמין של משא ומתן ולהסכים עם הרשות על ניהול טוב יותר של הכיבוש עד שיתחילו השיחות על סיומו.

העיסקה הזאת תהיה כנראה הנושא העיקרי של הפגישה השבוע בין מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס לאבו רית, יחד עם עמיתיהם מירדן, סעודיה ואיחוד האמירויות. מפגש אסואן מתקיים ערב הפסגה הערבית, במטרה לאפשר לרייס להציג לשחקני המפתח חזון אמריקני ברור בשאלה הפלסטינית-ישראלית ערב הפסגה.

שרי החוץ של ארבע המדינות הערביות האלה – "הקווארטט הערבי" – קבעו פגישה נוספת שבועיים לאחר הפיסגה, עם עמיתיהם בקווארטט הבינלאומי, כדי לבחון יחד את ההתקדמות בעקבות הפסגה הערבית.

"הדיפלומטיה של השלום" שירדן מקדמת באה על רקע התחממות ביחסים בין ירדן לישראל. ביום ראשון אישרה ממשלת ישראל פרויקט נרחב של שיתוף פעולה אזורי הכולל הקמת קו רכבת בין ירדן לנמל חיפה. את התוכנית, המכונה "פרוזדור השלום הכלכלי", מוביל השר לפיתוח אזורי שמעון פרס. היא כוללת שלל פרויקטים שבהם מעורבים ישראל, ירדן והפלסטינים.

רוב הפרויקטים ב"פרוזדור השלום" יתרכזו לאורך 500 הקילומטר של בקעת הירדן, בין נמל אילת לנחל הירמוך בגבול סוריה. הפרויקט כולל הקמת תעלה בת 160 קילומטר בין ים סוף לים המלח ההולך ומתנדף, נמל תעופה משותף לשלוש המדינות והקמת אזור תעשייה אזורי. הפרויקט החדשני ביותר, ואולי גם הנתון ביותר במחלוקת, יהיה חיבור מערכת הרכבות של ישראל ושל ירדן, כדי לאפשר בעתיד העברת סחורות מעיראק וירדן לחיפה.

###

דינה עיזאת היא כתבת השבועון אל-אהרם." המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

פורסם במקור בשבועון "אל-אהרם", 15-21 במארס 2007, http://weekly.ahram.org.eg
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות
 
 
 
 
"לחוקרים ולקובעי מדיניות כאחד, 'סרץ' פור קומון גראונד' מייצר חומרים יוצאים מ הכלל על המזרח-התיכון. למי שמחפש איזון וניתוח מעמיק, זה המקום לפנות אליו לצורך הבנה טובה יותר של המורכבויות במזרח-התיכון של ימינו."

- ד"ר רוברט א. פרידמן, הקתדרה ע"ש פגי מיירהוף פרלסטון למדע המדינה, האוניברסיטה העברית בלטימור, ומרצה אורח למדע המדינה באוניברסיטת ג'ון הופקינס
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
מושיטים יד על פני התהום (7)
מושיטים יד על פני התהום (8)
הכרזה דמיונית
מפסיקים לבחור צדדים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

מושיטים יד על פני התהום (7) מאת סלמה נימאט
מושיטים יד על פני התהום (8) מאת עקיבא אלדר
הכרזה דמיונית מאת גרשון בסקין
מפסיקים לבחור צדדים מאת שירה הרצוג