להגיע ל"כן" ולהכיר בו

מאת רפי דג'אני ודניאל לוי
22 מאי 2007
הדפסה
שלח/י
וושינגטון – ישראל ציינה באחרונה את יום ההולדת ה- 59 שלה, וכאופייני לבני הגיל, היא נוטה להביע תסכול על החלומות שטרם מומשו.

אך חלום ישראלי מרכזי – לא רק להקים מדינה, אלא שמדינה זו תתקבל במזרח התיכון ותחיה בשלום עם שכנותיה – נמצא בהישג יד, אילו רק הכירה ישראל בכך שסוף-סוף הגיעה ל"כן" עם העולם הערבי.

בתוך כל האבדון והייאוש של המזרח-התיכון, יש לפחות שלוש סיבות לתקווה ממשית – ישראלית, פלסטינית ואזורית.

בצד הישראלי, ישנה סוף-סוף הבנה שבהיעדר גבול מוסכם, הכיבוש המתמשך ומפעל ההתנחלות הלא-מרוסן גובים מחיר עצום במושגים ביטחוניים, כלכליים ומוסריים. בקרב הישראלים גוברת ההכרה בכך שהכוח הצבאי משיג במקרה הטוב פתרונות חלקיים, והם להוטים למצוא דרך קדימה באמצעות משא ומתן. הם חושדים בכוונות של הפלסטינים וביכולתם לעמוד בהתחייבויות שלהם, אך רואים בעולם הערבי שותף אמין ואיתן יותר.

בצד הפלסטיני - בניגוד לדעות השגורות בארה"ב - עיסקת מכה לממשלת האחדות של הפתח החמאס מייצגת במובנים רבים קונצנזוס פלסטיני מתרחב לגבי הכורח של פתרון שתי מדינות וקבלה של ישראל כמציאות בלתי-הפיכה. על-פי המצע של ממשלת האחדות הנשיא מחמוד עבאס מוסמך לנהל משא ומתן עם ישראל, וכל הסכם שיושג יועבר לאישור במשאל עם או בהצבעה באש"ף, שכל הצדדים יכירו בלגיטימיות שלהם. המעורבות של מדינות ערב אחרות תרמה לסגירת העיסקה הזו, ואפשר לשער כי היא תידרש שוב לתמיכה בחתימה פלסטינית על הסכם קבע לשלום עם ישראל.

זו הסיבה לכך שהמרכיב השלישי, כלומר המימד האזורי, חשוב כל-כך, ולכן מאמצי השלום המחודשים יכולים להתייחס אל היוזמה הסעודית נקודת מוצא מרכזית.

על-אף שהסעיפים ביוזמת השלום הערבית המחודשת זהים במהותם לאלה של היוזמה המקורית ב- 2002, ההקשר שבו הוצגה היוזמה הנוכחית שונה מאוד.

מי שהשיק את היוזמה ב- 2002, אז נסיך הכתר עבדאללה, הוא היום מלכה של סעודיה, שקיבלה על עצמה תפקיד הנהגה בקרב הערבים, שימשה מתווכת בהרכבת ממשלת האחדות הפלסטינית החדשה, תיווכה בין הפלגים בלבנון ומנסחת אסטרטגיה אזורית ביחס לאיראן.

יתר על כן, העולם הערבי מציג אחדות נדירה לגבי היוזמה, מה שמאותת על תזוזה יסודית לקראת קבלת ישראל כשכנה וכשותפה.

בתגובתה ליוזמה נעה ישראל בין התלהבות לחשש. הביקורת הישראלית על כך שמדובר באולטימטום, או על סעיפי הפליטים והגבולות, מחטיאה במידה רבה את העיקר.

שרי החוץ של סעודיה ומצרים הדגישו שישראל יכולה לקבל את היוזמה "בעיקרון", וכ"מסגרת", ולאחר מכן כל הנושאים פתוחים למשא ומתן. סעיף הגבולות קובע שהגבולות צריכים "להתבסס" על קווי 1967, ומכאן משתמע שהגבולות המדוייקים ייקבעו במשא ומתן. בשאלת הפליטים, המושג המרכזי בסעיף זה הוא הביטוי "מוסכם". "מוסכם" משמעו, בהגדרה, שישראל תחתום על פתרון לשאלת הפליטים שמקובל גם עליה.

רווח נוסף הוא שמדינות מוסלמיות לא-ערביות חשובות תומכות גם הן בחשיבה שביסוד היוזמה – שלום תמורת נורמליזציה. פקיסטן, אינדונזיה ומלזיה נמצאות כולן בקבוצה הזו.

חזון של ישראל החיה בשלום עם שכנותיה ומקובלת על-ידי העולם הערבי והעולם המוסלמי כבר אינו עניין של תמימות פעורת עיניים. ישראל הצליחה: היא הגיעה ל"כן". כעת הגיע הזמן להכיר בכך ולפעול בהתאם.

###

רפי דג'אני הוא מנכ"ל "כוח המשימה האמריקני לפלסטין," אירגון המדגיש את האינטרס האמריקני בכינונה של מדינה פלסטינית לצד ישראל. דניאל לוי הוא עמית בכיר ומנהל של "יוזמת סיכויי שלום" בקרן סנצ'רי ו"היוזמה למזרח-התיכון" בקרן החדשה לאמריקה. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

פורסם במקור ב"ג'ורדן טיימס" ב- 12 במאי 2007, www.jordantimes.com
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"רק לעתים נדירות אנו נתקלים בפרסום מאוזן המעודד פיוס, הבנה ודו-קיום במזרח-התיכון. שירות החדשות של 'קומון גראונד' מציע את כל אלה בעקביות. בראש ובראשונה, השירות מציע את היסוד הערטילאי ביותר, שהוא גם המהותי ביותר - תקווה לעתיד חדש לכל תושבי המזרח-התיכון."

- זיאד אסלי, נשיא כוח המשימה האמריקני לפלסטין
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
מול כל המכשולים
במרדף אחר הביטחון
דמוגרפיה ירושלמית
אנשי השלום חזרו
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

מול כל המכשולים מאת גי'האד אבו-זנייד
במרדף אחר הביטחון מאת גילה סבירסקי
דמוגרפיה ירושלמית מאת גרשון בסקין
אנשי השלום חזרו מאת קלוד סלחאני