מושיטים יד על פני התהום (9)

מאת עקיבא אלדר
29 מאי 2007
הדפסה
שלח/י
סלמה היקר

כשקראתי את נתוני "מדד השלום" האחרון של מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום, שהתפרסם ב"הארץ" בראשית אפריל, חשבתי על הסבב הקודם בחילופי המכתבים שלנו. שמתי למצוא בסקר החשוב אישור לדברי העידוד שהצעתי לך בעקבות מכתבך הקודם שהיה רווי בפסימיות, על גבול הייאוש. הסקר, שנערך למחרת הפסגה הערבית בריאד, מגלה כי בקרב הישראלים ששמעו על היוזמה הערבית יש רוב ברור (52.5%) לתומכים בפתיחת משא ומתן על בסיס תוכנית השלום הערבית, מול -41% מתנגדים. כפי שאתה יודע, התוכנית הערבית מבוססת על נסיגה ישראלית מהשטחים שנכבשו ביוני 1967, כולל מזרח ירושלים ורמת הגולן.

כשאתה קורא את הנתונים האלה, סלמה היקר, כדאי שתזכור כי רוב הישראלים נולדו למציאות של הכיבוש או באו לתוכה. במשך 40 שנה לימדו אותם שירושלים היא עיר מאוחדת שלא תחולק מעולם. יש אפילו חוק יסוד שמחייב רוב של 61 חברי כנסת, כדי להעביר לגורם זר אפילו שכונה פלסטינית אחת במזרח העיר. מבחינתם, אין הבדל בין מעלה אדומים ואריאל השוכנות מעבר לקו הירוק ( גבול 67') לבין מבשרת ציון וכפר סבא. התפיסה של ארץ ישראל השלמה רווחה בקרב ציבור נרחב במשך שנים רבות והופיעה כאידיאולוגיה רשמית כמעט של רוב המפלגות עד שנות השבעים.

בסקר שנערך בפברואר 1968, נמצא כי 91% מהיהודים בישראל חשבו שאין להחזיר שטח כלשהו, או שיש להחזיר רק חלק קטן מהגדה המערבית, כ- 85% חשבו כך על רצועת עזה, כ-93% חשבו כך על רמת הגולן וכ-57% חשבו כך על סיני. רוב המתנגדים לויתורים טריטוריאליים בגדה המערבית דבקו בעמדה זו על בסיס האמונה בדבר הזכות הבלבדית של היהודים על הארץ. ההצדקות הנוספות שהועלו היו "מניעת הקמתה של מדינה פלשתינית" ו"שמירה על עומק אסטרטגי עבור מבצעים צבאיים". מיעוט טען שיש להחזיק בשטחים כדי לנצלם כקלף מיקוח במשא ומתן בעתיד.

החוקר הישראלי בעל המוניטין, פרופסור אשר אריאן, מצא ששיעורים אלה נשארו פחות או יותר קבועים עד מלחמת יום הכיפורים. הטראומה שעברה על ישראל בסוף 1973 הביאה לשינוי מגמה בכוון של תמיכה בעקרון של שטחים תמורת שלום. השינוי הזה העניק לראש הממשלה מנחם בגין את הגיבוי הציבורי לנסיגה מכל סיני, תמורת שלום עם מצרים. הוא נתן למחליפו, יצחק שמיר, את ברכת הדרך לועידת השלום שהתכנסה במדריד בשנת 1991. שנתיים אחר כך זכה יצחק רבין לתמיכה רחבה בבואו לחתום עם יאסר ערפאת על הסכם אוסלו. המפלגה החדשה "קדימה" זכתה בבחירות 2006 בראש וראשונה הודות לנסיגה מרצועת עזה שהוביל מייסדה, אריאל שרון. זהו אותו חבל ארץ שלפני 39 שנה 85 אחוז מהישראלים התנגדו להחזרתו לידיים ערביות.

עד כאן, סלמה ידידי, החדשות הטובות. החדשות הרעות הן שלממשלת ישראל 2007 , כמו לממשלת ברק 2000, אין מנדט להגיע להסדר על בסיס היוזמה הערבית. רוב מכריע וחוצה מחנות- 72% מהציבור היהודי- מחזיקים בדעה כי עקב מעמדה של ממשלת אולמרט היא כלל לא יכולה להיכנס למשא ומתן על הסדר שלום כולל. אמנם מבחינה פורמאלית, כלומר מספר המנדטים בכנסת, זו אחת הממשלות החזקות ביותר שהיו אי פעם בישראל. אבל אילו הבחירות הבאות היו מתקיימות היום, חלק ניכר מהשרים היו מגיעים במקרה הטוב לספסלים האחוריים של הכנסת.

מה אפשר לעשות במצב הפוליטי הזה כדי לתרגם את התמיכה הציבורית ביוזמת השלום הערבית לרוב בכנסת? הדרך היחידה, לדעתי, היא על ידי הקמת תנועת שלום עממית שתסחוף לא רק את ישראל, אלא את האזור האומלל הזה כולו. עבדאללה מלך ירדן הזהיר לפני מספר חדשים מפני "סהר שיעי"- מאיראן עד לבנון, שיבלע את הכוחות הפרגמטיים במזרח התיכון. מדוע שאנשים כמונו, סלמה יקירי, לא נקרא להקמת "סהר שלום"peace crescent ) - ברית אזורית, מעין קהילה אירופית, שתערוב לביטחונם ורווחתם של ערבים ויהודים שוחרי שלום.) מה שהם, הפנאטים, רוצים לעשות, אנחנו, ידידי הטוב, חייבים לעשות טוב יותר.

###

עקיבא אלדר הוא פרשן בכיר של "הארץ" (eldar@haaretz.co.il). המאמר מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) ב- 28 במאי 2007, www.commongroundnews.org.
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"הגיעו אלי שש פניות מאנשים שונים העובדים בשירות החדשות של 'קומון גראונד'. אני מקווה שסטודנטים ומומחים באוניברסיטה שלנו (אל-אזהאר), וגם אלה העוסקים בעניינים אינטלקטואליים כללים, יבחינו במאמץ המקופל בשאלות האלה, בעובדה שהם הוצגו רק לאחר עיון ואיסוף מידע נרחבים שיכולים היו למלא מדפים, ולאחר חשיבה סדורה מהסוג הקושר בין עובדות שונות ואינו עוסק באשליות, בזוטות ובקטנוניות ההופכות על פיו את מבנה הידע."

- השייח עלי ג'ומעה, המופתי הגדול של מצרים
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
מושיטים יד על פני התהום (10)
נשים נחושות וגמישות משני צידי הקו הירוק
תוכנית השלום הערבית היא המפתח להפסקת האלימות בעזה
ירדן מפיצה תרגום עברי של יוזמת השלום הערבית בקרב חברי הכנסת
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

מושיטים יד על פני התהום (10) מאת סלמה נימאט
נשים נחושות וגמישות משני צידי הקו הירוק מאת אנה באלצר
תוכנית השלום הערבית היא המפתח להפסקת האלימות בעזה מאת חנא סיניורה
ירדן מפיצה תרגום עברי של יוזמת השלום הערבית בקרב חברי הכנסת מאת חדשות