מושיטים יד על פני התהום (10)

מאת סלמה נימאט
29 מאי 2007
הדפסה
שלח/י
עקיבא היקר,

ראשית הרשה לי להביע את ההתפעלות הכנה שלי מנחישותך לשמור על תקווה ואופטימיות, למרות הכול. אני מודה, כפי שציינת בצדק, שמכתבי האחרון היה "רווי בפסימיות, על גבול הייאוש." בימים אלה גם הייתי יכול בקלות להצביע על הסבב האחרון של הלוחמה הפנימית העקובה מדם בין הפתח והחמאס, ההופכת את הפלסטינים לפחות כשירים מאי-פעם לנקוט צעדים לקראת כינון שלום עם שכניהם הישראלים, על מנת להוכיח לך שהפסימיות שלי היתה מוצדקת. אבל החלטתי להשיל מעלי את הפסימיות, ולנסות למצוא צד חיובי בעננה הרובצת כיום על המזרח-התיכון כולו.

ראשית, נראה שגורמים אזוריים ובינלאומיים יותר מעוניינים כיום להחיות תהליך שלום מסוג כלשהו, למרות השחקנים הראשיים בצד הפלסטיני והישראלי, המשותקים על-ידי הקיפאון הפנימי אצלם. אמת, בסופו של דבר שני העמים רוצים דו-קיום בשלום, המבוסס על סוג כלשהו של הוגנות וצדק כפי שהם תופסים אותם. אך ההנהגות משני הצדדים חלוקות, משותקות ואינן מוכנות עדיין. נראה עם זאת שהממשל האמריקני ובעלי בריתו האירופיים אינם מוכנים לוותר. שחקנים ערביים כמו סעודיה, מצרים וירדן חידשו את חתירתם לשלום כולל, על בסיס הגיבוי שהעניקה באחרונה פיסגת הליגה הערבית ליוזמת השלום שהציגה במקור סעודיה. וכמובן, יש גם גורמים חבלניים אזוריים שמחכים מעבר לפינה, ומנסים לחתור תחת התהליך...

דוגמא לכך היא הדברים שנאמרו באחרונה בפורום הכלכלי בירדן, בשאלת יוזמת השלום הערבית. בעוד סעודיה וירדן מגינות על היוזמה, חזו האיראנים את כישלונה. לפתע פתאום מרגישים הפרסים שיש להם הזכות להיות אלה השומרים על השאיפות הערביות בפלסטין וגם בעיראק. הנה מה שאמר שר החוץ האיראני מנושהר מותקי על תוכנית השלום, הקוראת לנורמליזציה של הקשרים בין ישראל לעולם הערבי תמורת נסיגה ישראלית מלאה מהאדמות שנכבשו במלחמת ששת הימים ב- 1967, לרבות מזרח-ירושלים, ונסיגה מרמת-הגולן בסוריה וכמה שטחים בדרום-לבנון:

"למרות [הכוונות] הטובות של כמה ארצות וכמה גורמים להגן על זכותם של הפלסטינים, אנו מאמינים שכל התוכניות האלו ייכשלו, בין אם בגלל התוכניות עצמן או בגלל הגישה של הצד האחר," אמר מותקי בכנס, על-פי הציטוט בעיתון "הארץ". "אם מדברים על בסיס עובדות, איני רואה כל סיכוי," הוסיף.

כאילו סיכויי השלום היו זקוקים לגורמים חבלניים נוספים על אלה שכבר יש לנו בצד הפלסטיני ובצד הישראלי, עכשיו יש לנו את האיראנים, המנסים להגדיל ולעשות עוד יותר מאנשי הסירוב המקומיים בהתנגדותם להסדר שלום במזרח-התיכון. נדמה כאילו טהראן יכולה לפרוח רק על בסיס סכסוך אזורי המקדם את סדר היום שלה, המכוון להשגת שליטה במרחב הערבי. למרבה המזל, גוברת המודעות בסעודיה, בירדן ובמצרים לסכנות הטמונות בכך שהקיצונים – המובלים כעת על ידי איראן ובעלות בריתה, לרבות סוריה והחיזבאללה - ישתלטו על השיח המקומי. אך מכיוון שהפוליטיקה כולה תמיד מקומית בסופו של דבר, השאלה נותרת בעינה: מה אפשר לעשות בצד הישראלי ובצד הפלסטיני כדי להתקדם לקראת סוף סביר לעינוי הזה, המייסר דורות כה רבים?

עלי להודות שאני מאוכזב מכך שמנהיגים משני הצדדים אינם נוקטים צעדים אמיצים לניעור הדינמיקה הפוליטית. קיוויתי שמנהיגי ירדן ומצרים ייבהלו פחות מהקיצונים ויהיו מוכנים יותר לעשות את המאמץ הנוסף שדורש השלום, תוך קידום מוחשי ויעיל יותר של היוזמה הסעודית. קיוויתי שמנהיגים ישראלים יראו נכונות לקבל את העיקרון של סיום הכיבוש בשטחים הפלסטיניים והקמת מדינה פלסטינית על-פי חזונו של הנשיא האמריקני. הכרחי שהמנהיגים האלה יראו שהם מסוגלים להוביל את עמם, ולא ימשיכו להיות בני הערובה של דעת קהל מרירה ונואשת, הרואה בכל ויתור הגיוני פשרה בלתי אפשרית. אתה ואני, ידידי, יכולים להמשיך ולשאת את הלפיד, אך נחוץ לנו שמנהיגינו יגלו מידה של תעוזה, חזון אמיץ מספיק לשנות לטובה את מהלך ההיסטוריה. עלינו להמשיך וללחוץ על המנהיגים האלה שימצאו דרכים יצירתיות למלא את תפקידם. ההנהגה היא אחריותם, ומעייניהם צריכים להיות נתונים למקומם בהיסטוריה. אילו היתה לאנשי השלום מחצית האומץ שיש לחבלנים ולניהיליסטים, היינו נמצאים כיום במקום הרבה יותר טוב. השלום זקוק לתומכים קיצונים לא פחות מאלה המחרחרים מלחמה...

בעודי כותב את המלים האלה, עקיבא היקר, מעציבה אותי המחשבה כי יתכן שאלה חילופי המכתבים האחרונים בינינו. באחרונה אולי לא הייתי נלהב ביותר בתמיכתי בשלום, אך אתה החיית את תקוותי, ועל כך אני אסיר תודה. המשך כך, ידידי. אנשים כמוך הם אלה שגורמים לאנשים כמוני לשמור על התקווה.

איחולים לבביים,

סלמה

###

סלמה נימאט הוא פרשן פוליטי הכותב בעיתון הערבי הבינלאומי "אל-חייאת" (snematt@hotmail.com). המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

פורסם במקור בשירות CGNews ב- 28 במאי 2007, www.commongroundnews.org
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"המאמרים של שירות החדשות של 'קומון גראונד' למזרח-התיכון מעוררים תקווה כי יש בשטח אנשים, המקדמים פתרונות שמבוססים על הצורך בדו-קיום סובלני ועל התקווה לעתיד טוב יותר."

- כריסטופר פאטן, לשעבר הנציב לקשרי חוץ של הנציבות האירופית
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
מושיטים יד על פני התהום (9)
נשים נחושות וגמישות משני צידי הקו הירוק
תוכנית השלום הערבית היא המפתח להפסקת האלימות בעזה
ירדן מפיצה תרגום עברי של יוזמת השלום הערבית בקרב חברי הכנסת
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

מושיטים יד על פני התהום (9) מאת עקיבא אלדר
נשים נחושות וגמישות משני צידי הקו הירוק מאת אנה באלצר
תוכנית השלום הערבית היא המפתח להפסקת האלימות בעזה מאת חנא סיניורה
ירדן מפיצה תרגום עברי של יוזמת השלום הערבית בקרב חברי הכנסת מאת חדשות