תוכנית השלום הערבית היא המפתח להפסקת האלימות בעזה

מאת חנא סיניורה
29 מאי 2007
הדפסה
שלח/י
ירושלים – הלוחמה הפנימית הנוראה בקרב פלסטינים, שהותירה עד כה ברצועת עזה עשרות הרוגים ומאות פצועים, היא עדות קטלנית לכך שהסכם מכה וממשלת האחדות הלאומית נתונים בפרפורי התפוררות אחרונים.

למרות שהלחימה שככה באחרונה, לא החמאס ולא הפתח הצליחו למנוע את ההתנגשויות היומיומיות כמעט ביניהם. הציבור הפלסטיני בעזה סובל מטרור של פורעי חוק, ירי והרג ההופכים את עזה לבגדד שנייה. כאן לא מדובר במלחמת שיעים בסונים אלא במאבק בין חמאס ופתח, ויתכן כי לא ניתן עוד לבלום את הגלישה אל תוהו ובוהו מוחלט.

שפע כלי-הנשק, המיליציות, החמולות והתנועות היריבות יצרו מצב שבו אי-אפשר להשליט סדר ושלטון חוק; גורמים רבים מדי מבית ומחוץ, כולל הכיבוש, פועלים להחרפת היריבויות. נחוצה בדחיפות פעולה דרסטית, ולא ידרדר העם הפלסטיני למלחמת אזרחים בעזה, שתתפשט בבוא העת גם לגדה המערבית.

למן הרגע הראשון היה ברור, שאם ישראל לא תסכים להרחיב את הפסקת האש ברצועת עזה לגדה המערבית, הקורבנות הפלסטיניים של הצבא הישראלי בגדה המערבית ימשיכו לגרום לפעולות תגמול מצד הפלסטינים בעזה, ומעגל האלימות ימשיך להתרחב.

על מנת להפסיק את שפיכות הדמים, על מנת למנוע הידרדרות נוספת של האיזור, הקהילה הבינלאומית – ובייחוד הקווארטט, בהשתתפות והסכמה של ישראל, והליגה הערבית מטעם מדינות ערב – צריכה להניע יחד את התהליך הבא:

מועצת הביטחון של האו"ם צריכה להתכנס על מנת לגנות את ההידרדרות בביטחון בשטחים הכבושים, ולקרוא לישראל ולליגה הערבית לקבל וליישם החלטה של המועצה שתקרא לנסיגת הכוחות הישראלים מהשטחים הכבושים והצבת כוחות של הליגה הערבית ברשות הפלסטינית; כדי שישראל תמלא אחר הדרישה, כוחות אלה צריכים לבוא משתי המדינות הערביות שלהן הסכמי שלום או יחסים דיפלומטיים עם ישראל, כלומר מצרים וירדן.

כדי לכבד גם את הרגישויות של הפלסטינים לגבי מאבקם להגדרה עצמית ולעצמאות, המנהיגים או שרי החוץ של מדינות הליגה הערבית צריכים להתכנס, כחלק מיישום החלטה זו של מועצת הביטחון, ולקבוע מנדט זמני שבמסגרתו יחליפו הכוחות הערביים את הכוחות הישראליים, במטרה לעצור את כל סוגי האלימות, זו הפנימית וגם זו שישראל מעורבת בה.

כל הגורמים החמושים ברשות הפלסטינית - חמולות, משפחות, מיליציות, הפתח, החמאס ואפילו כוחות הביטחון של הרשות - צריכים להתפרק מנשקם. רק הכוחות הערביים יהיו רשאים לשאת נשק, בכדי לאכוף את החוק והסדר ולכונן ביטחון מלא. בסופו של דבר, צריך לבנות מחדש כוח פלסטיני לא-מפלגתי שיעבור הכשרה מקצועית, והוא יקבל עליו את התפקיד הביטחוני.

הכוח הערבי הזמני יכול להישאר בתפקיד חמש או אפילו עשר שנים, כשמשימתו הראשונה לעצור את כל סוגי האלימות. אז אפשר יהיה להתחיל בתהליך שיקום התשתית הפוליטית המקומית והלאומית, במקביל לתהליך המשא ומתן על הסדר אזורי השם קץ לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ומסדיר גם את החזרת רמת-הגולן וכל שטח לבנוני נתון במחלוקת לארצות שלהם הם שייכים בזכות.

בצומת העצוב הזה מתברר שלא החמאס ולא הפתח, בין אם ביחד או לחוד, למדו את האמנות הפוליטית של עבודה משותפת במסגרת קואליציה במטרה לשרת את הציבור שלהם, הלוא הוא העם הפלסטיני. הפוליטיקה המפלגתית ומאבקי הכוח הובילו להרג ולסף מלחמת אזרחים. הדרך היחידה למנוע אסון מוחלט היא שהאומות הערבית, בתמיכת האו"ם ובהסכמה ישראלית, יפעלו יחד לעצור את כדור השלג התופח של האלימות, בטרם יכריע את האיזור כולו.

###

חנא סיניורה הוא מנכ"ל שותף של אפקר"י, מרכז ישראל/פלסטין למחקר ולמידע. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

פורסם ב- Ynetnews ב- 18 במאי 2007, www.ynetnews.com
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"הגיעו אלי שש פניות מאנשים שונים העובדים בשירות החדשות של 'קומון גראונד'. אני מקווה שסטודנטים ומומחים באוניברסיטה שלנו (אל-אזהאר), וגם אלה העוסקים בעניינים אינטלקטואליים כללים, יבחינו במאמץ המקופל בשאלות האלה, בעובדה שהם הוצגו רק לאחר עיון ואיסוף מידע נרחבים שיכולים היו למלא מדפים, ולאחר חשיבה סדורה מהסוג הקושר בין עובדות שונות ואינו עוסק באשליות, בזוטות ובקטנוניות ההופכות על פיו את מבנה הידע."

- השייח עלי ג'ומעה, המופתי הגדול של מצרים
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
מושיטים יד על פני התהום (9)
מושיטים יד על פני התהום (10)
נשים נחושות וגמישות משני צידי הקו הירוק
ירדן מפיצה תרגום עברי של יוזמת השלום הערבית בקרב חברי הכנסת
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

מושיטים יד על פני התהום (9) מאת עקיבא אלדר
מושיטים יד על פני התהום (10) מאת סלמה נימאט
נשים נחושות וגמישות משני צידי הקו הירוק מאת אנה באלצר
ירדן מפיצה תרגום עברי של יוזמת השלום הערבית בקרב חברי הכנסת מאת חדשות