. הערבים בחרו בשלום

מאת סאיב עריקאת
12 יוני 2007
הדפסה
שלח/י
שכם - ב-28 במארס 2007 בריאד התכנסו מנהיגי מדינות ערב כדי להצהיר שוב על מחויבות לשלום כבחירה אסטרטגית ולהושיט יד לישראל, בשנית, בדמות הצעת שלום כוללת, רצינית והוגנת.

יוזמת השלום הערבית מציעה חזון ופשרה היסטוריים: סיום הכיבוש הישראלי, שמלאו לו 40 שנה, נסיגה לקווי 4 ביוני 1967, הקמת מדינה פלסטינית ריבונית ובירתה ירושלים המזרחית, ומציאת פתרון הוגן ומוסכם לבעיית הפליטים הפלסטיניים בהסתמך על החלטת האו"ם 194 - בתמורה לשלום כולל ובר קיימא, המבוסס על סיום הסכסוך, יציבות אזורית וביטחון לכולם, קבלת ישראל לחיק המזרח התיכון ונירמול היחסים אתה.

יוזמת השלום הערבית מציעה חזון, מסגרת למשא ומתן וגיבוי של מדינות ערב, אך אינה תחליף למשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים על סוגיות הסדר הקבע. החשיבות המעשית של היוזמה היא בכך, שגורל שתיים מהקשות שבסוגיות הסדר הקבע אינו יכול להיחרץ בלי הסכמתן של מדינות ערב, ברכתן ותמיכתן. הכוונה היא לפליטים ולירושלים.

בעניין הפליטים - היוזמה קוראת לפתרון צודק ומוסכם על ידי כל המדינות שהן בעלות עניין, ובכללן ישראל. בנוסף להיבטים האנושיים של סוגיית הפליטים מעידים האירועים האלימים במחנה הפליטים נהר אל-בארד בלבנון על הסכנה הטמונה בממדים האזוריים של הסוגיה ועל הסיכון הטמון בה לליבוי אש בשדה הקוצים של המזרח התיכון.

בעניין ירושלים והמקומות הקדושים - חשיבותם הערכית, הדתית וההיסטורית לעולם הערבי והמוסלמי מחייבת גיבוי ותמיכה של מדינות ערב, ובראשן סעודיה, מצרים וירדן, לכל הסכם שהצדדים יגיעו אליו. יוזמת השלום הערבית מספקת מסגרת לתמיכה זו.

כיום רק שתי מדינות ערביות, מצרים וירדן, מקיימות יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל, ושום מדינה בעולם אינה מכירה בריבונותה של ישראל על ירושלים. סיום הסכסוך לפי קווי המתאר של יוזמת השלום הערבית יקנה לישראל הכרה של יתר 20 מדינות ערב באזורנו ושל 57 מדינות מוסלמיות. סיום הסכסוך והשגת שלום ייצרו גם מציאות ביטחונית ואזורית חדשה, שתבטיח ביטחון לאזרחי המזרח התיכון ויציבות אזורית ובינלאומית.

בשנה זו מלאו 59 שנה ל"נכבה" ו-40 שנה לכיבוש הישראלי. דורות של פלסטינים נולדו לחיי פליטות ולמציאות של כיבוש. בקבלת העם הפלסטיני מתווה של שתי מדינות לשני עמים, ומדינה פלסטינית בשטחי הגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים ורצועת עזה, הסכמנו בעצם לפשרה היסטורית על 22% משטח פלסטין כדי להבטיח חיי שלום, ביטחון ושגשוג לבני עמינו. הגיעה העת שתרימו מעלינו ומעליכם את עול הכיבוש ותחזירו את בניכם הביתה.

ככל עמי העולם, לא נסכים לחיות תחת כיבוש או באיזושהי מסגרת בלא זכויות אזרחיות ופוליטיות מלאות. אם ישראל תיכשל באימוץ יוזמה נדיבה זו - אנו עלולים לאבד את ההזדמנות האחרונה לעשיית שלום המבוסס על פתרון של שתי מדינות לשני עמים, וניקלע לסכסוך ארוך ועקוב מדם, שיגבה קורבנות רבים משני הצדדים. קורבנות שאפשר לחסוך - אם ישראל תתעשת ותבין את פניו המשתנות של המזרח התיכון החדש.

בחייו של כל עם מגיע רגע שבו הוא עומד מול בחירות קשות והיסטוריות. בהתבסס על ניסיון העבר, במבט נוקב לעתיד ומתוך מחויבות לדורות הבאים בחר העולם הערבי בדרך השלום, הפשרה והמשא ומתן והושיט יד אליכם, הציבור הישראלי. למענכם ולמען כולנו, כדי שנזכה לראות שלום בדורנו ולהבטיח את עתיד ילדינו, בואו נעצב יחדיו מציאות חדשה של שלום בר קיימא.

# # #
ד"ר סאיב עריקאת הוא ראש המחלקה למשא ומתן של אש"ף. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

פורסם במקור ב"הארץ" ב- 5 ביוני 2007, www.haaretz.co.il
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"זה הישג בלתי-רגיל, אם תשאלו אותי... לגרום לכך [שערוצי תקשורת] יפרסמו מאמר של 'קומון גראונד', שלא לדבר על קריאה לחידוש המאמצים לפרשנות טקסטים אסלאמיים באמצעות 'איתיחאד' חדש. כולם רוצים לדעת איך להשפיע. CGNews פשוט הצליחו."

- שמיל אידריס, הממונה על משרד ברית התרבויות של האו"ם
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
ימים ועוד 40 שנה
מחשבות על יום השנה הארבעים למלחמת ששת הימים
מחשבות על יום השנה הארבעים למלחמת ששת הימים
מה יקרה אם הפלסטינים יפגינו בעד השלום?
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

ימים ועוד 40 שנה מאת מאמר מערכת "פורוורד", ג'.ג'. גולדברג
מחשבות על יום השנה הארבעים למלחמת ששת הימים מאת מנחם קליין
מחשבות על יום השנה הארבעים למלחמת ששת הימים מאת זיאד אסלי
מה יקרה אם הפלסטינים יפגינו בעד השלום? מאת גרשון בסקין