היוזמה הערבית – הזדמנות שאסור להחמיץ

מאת מג'די חלבי
01 אוקטובר 2007
הדפסה
שלח/י
תל-אביב - עבד אל-אילה אל-חטיב, שר החוץ של ירדן, ואחמד אבו אל-רייט, שר החוץ של מצרים, פרשו בחודש שעבר בפני ראש הממשלה וקברניטי המדינה את פרטי היוזמה הערבית שאושרה השנה מחדש בריאד בירת סעודיה. היוזמה - שנדחתה בזמנו על ידי אריאל שרון שהיה עסוק בהתנתקות - חוזרת לזירה הבינלאומית ומהווה חלון הזדמנויות נדיר.

לראשונה מזה ששים שנה מוכנות מדינות ערב כולן להכיר בקיומה של מדינת היהודים ואף לקיים איתה יחסים נורמאליים. התנאים לכך, לפי מקור המעורב בניסוח היוזמה, הם כלליים ביותר: ישראל מחויבת לסגת מהשטחים הכבושים ולתת לפלסטינים מדינה עצמאית שבירתה מזרח ירושלים. כמו כן, קוראת היוזמה למציאת פתרון הוגן לבעיית הפליטים הפלסטינים. אך, היוזמה אינה מחייבת את הצדדים להגיע בדיוק לגבולות 1967 או לאפשר לפליטים כניסה לישראל. בנוסף, אין ביוזמה דרישה לקבוע את העיר העתיקה כבירת פלסטין.

ייחודה של היוזמה הפעם קשור בהסכמת מדינות ערב כולן לכל פתרון אליו יגיעו הצדדים בתנאי שייחשב כסוף הסכסוך. לפי גורמים המעורבים בדבר היוזמה אינה מתווה קוים אדומים לסיום הסכסוך, אלא, מהווה מעין קורת גג כללית לכל הסכם בין מדינה ערבית לבין מדינת ישראל או בין הפלסטינים לבין ישראל.

נושא אחר שנובע מהחלטות הפסגה בריאד שלא זכה לפרסום, אולי בגלל הרגישות של הנושא במדינות הערביות ובקרב הפלסטינים, הוא הפתרון לבעיית הפליטים בתחומי המדינה הפלסטינית העתידית: סעודיה ומדינות מפרץ אחרות הביעו נכונות להשתתף בקרן פיצויים מיוחדת שתוקם בראשות ארצות הברית וישראל. הסעודים, שלוקחים חלק נכבד בשיווק היוזמה, אף שכנעו מדינות ערביות לקבל כל הסכם אליו יגיעו אבו-מאזן ואהוד אולמרט. סעודיה ממשיכה להעביר מסרים מרגיעים וחיוביים לישראל באמצעות ארה"ב וגם מקבלת עדכונים שוטפים מפי הצדדים בדבר התקדמות המשא ומתן.

אם כך, חשיבותה של היוזמה נובע מהיותה מוסכמת על כל מדינות ערב, כולל סוריה, ויישומה אינו רחוק מהמציאות. בפנינו הזדמנות בלתי חוזרת ובסיס להסכם ארוך טווח שיבטיח שקט לשנים רבות.

התפתחויות אלה וקיום המפגש בסתיו בארה"ב, מעודדות את ראש הממשלה להתקדם בערוץ הפלסטיני בצורה נמרצת. בנוסף, לאור חלון ההזדמנויות הנדיר שנפתח, אין לראות ברצונו של אולמרט להתקדם בערוץ הפלסטיני עניין של הישרדות פוליטית בלבד וניסיון להסיח את הדעת מוועדת וינוגרד או פרשיות אחרות שמאיימות עליו. יתכן וזו גם הסיבה למעורבותם העמוקה של אהוד ברק וציפי לבני בתהליך.

בתקופה האחרונה נראה שמדינות ערב הן המעוניינות בקידומו של תהליך השלום. אולמרט, מצידו, לא רוצה להיות המנהיג הישראלי שידחה את הקולות המתונים האמיתיים ואת האפשרות שמדינות ערב כולן יכירו במדינת ישראל.

הדרך עוד ארוכה וקשה אך חובה עלינו לזכור שהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל תהווה ערובה להמשך קיומה ושגשוגה של ישראל. ראש הממשלה ובכירי שריו זיהו את ההזדמנות הנדירה ופועלים - לראשונה בתולדות מדינת ישראל - להגיע להסכם שיסיים את פעולות האיבה בין ישראל לפלסטינים ואולי, בין ישראל לסוריה ולבנון בבוא העת. צריך לתת לאהוד אולמרט הזדמנות להגיע למו"מ שאולי יצליח להביא הפעם מציאות חדשה טובה יותר.

###

מג'די חלבי הוא עיתונאי ברשת החדשות בערבית 'אל חורה'. המאמר מופץ על-ידי שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

פורסם בחדשות Ynet c- ב- 24 בספטמבר 2007, www.ynet.co.
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"המאמרים של שירות החדשות של 'קומון גראונד' למזרח-התיכון מעוררים תקווה כי יש בשטח אנשים, המקדמים פתרונות שמבוססים על הצורך בדו-קיום סובלני ועל התקווה לעתיד טוב יותר."

- כריסטופר פאטן, לשעבר הנציב לקשרי חוץ של הנציבות האירופית
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
רוחות שינוי במוזיאון השואה
המחאה הלא-אלימה צוברת תאוצה בגדה המערבית
אל תסכנו את הוועידה
לדמשק יש תפקיד
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

רוחות שינוי במוזיאון השואה מאת מנאר פוואחרי
המחאה הלא-אלימה צוברת תאוצה בגדה המערבית מאת ג'ושוע מיטניק
אל תסכנו את הוועידה מאת מ.ג'. רוזנברג
לדמשק יש תפקיד מאת פולקר פרתס