מנהיגים ערביים - פנו לציבור

מאת אורי ניר
08 אפריל 2008
הדפסה
שלח/י
וושינגטון - הליגה הערבית שוב אישרה את יוזמת השלום שלה בת שש השנים, המציעה שלום כולל ויחסים נורמליים בין ישראל לכל המדינות החברות בה - תמורת נסיגה ישראלית לגבולות 1967 ופיתרון כל המחלוקות העומדות על הפרק בין הישראלים לפלסטינים. היוזמה ראויה לשבח, אך יש בה פגם מרכזי: היא מופנית לקהילה הבינלאומית, כאשר למעשה הליגה הערבית צריכה להתמקד בציבור הישראלי.

מטרת היוזמה, שאושררה בדמשק בסוף-השבוע במפגש של נציגי כמה מדינות ערביות, היא להראות לעולם שהערבים מעוניינים למצוא פתרון לסכסוך הערבי-ישראלי. כך אמר לעיתונאים מוחמד סובייח, עוזר מזכ"ל לעניינים פלסטיניים של הליגה. אך כדי שתצליח, כל יוזמה פוליטית כזו צריכה לגייס תמיכה עממית נרחבת בישראל. אלמנט דרמטי, למשל פנייה ישירה אל הציבור הישראלי כמו זו של נשיא מצרים אנואר סאדאת לפני שלושים שנה, יכולה להיות צעד שישנה את המציאות.

בנובמבר 1977 שבה סאדאת את דמיונם של הישראלים ורכש את אמונם כשפנה אליהם מהכנסת, מעל ראשי המנהיגים הישראלים הספקנים. הייתי אז תלמיד כתה י"א בירושלים. אני זוכר עד כמה התרגשנו חברי ואני כשהמורה לערבית הטיל עלינו לתרגם את נאומו של סאדאת לעברית בתור שיעורי-בית. מעולם לא שמחתי כל-כך להכין שיעורי-בית.

הישראלים באמת חשבו אז ששלום כולל עם העולם הערבי נמצא בהישג יד. הוא לא היה בהישג יד אז ואף איננו כיום - אך יוזמת השלום הערבית הנוכחית מראה שהשלום בר-השגה בעתיד הנראה לעין, אם רק ישקיעו בו הישראלים והערבים די מאמץ.

הישראלים וגם הפלסטינים היו מפיקים תועלת רבה מיוזמה בנוסח סאדאת, שתעורר בהם שוב השראה ותחדש את אמונתם בשלום. סקרי דעת הקהל אחרונים מלמדים, שאף על פי שרוב הישראלים והפלסטינים תומכים בפתרון הסכסוך במתכונת שתי מדינות, רובם גם חושבים שפיתרון כזה – או למעשה כל פתרון בדרכי שלום – איננו אפשרי בעתיד הקרוב.

אמת, באווירה הנוכחית קשה לצפות מהמנהיגים הערביים ללכת בדרכו של סאדאת. ביקור בירושלים ופנייה לכנסת, כאשר הציבור הערבי נזעם כל-כך על מדיניותה של ישראל, מציב אתגר קשה. אפשר להבין את המנהיגים הערביים, שאינם רוצים להיתפס כאילו הסדירו את היחסים עם ישראל עוד בטרם התקדמה ממשלת ישראל באופן ממשי לקראת פתרון הבעיה הפלסטינית. אך אני טוען שפנייה ישירה לציבור הישראלי בהחלט איננה בגדר נורמליזציה. היא אות, אתגר, הזמנה. והיא יכולה לשנות את גישתם של הישראלים ולגרום להם לתמוך באופן פעיל בתהליך שלום ממשי. יתר על כן, המדינות ש"ישווקו" את היוזמה יכולות להיות חברות הליגה שכבר חתמו על הסכמי שלום עם ישראל, כלומר מצרים וירדן.

המנהיגים הערביים יכולים לנקוט גם פעולות אחרות – מלבד נאום בכנסת במערב-ירושלים – כדי להוכיח לישראלים שהסכמים המבוססים על נסיגה לקווי 1967 יביאו שלום אמיתי ויחסים נורמליים עם כל חבורת הליגה הערבית. הפנייה יכולה להיות טלוויזיונית. היא יכולה להיעשות במסגרת הופעה באוניברסיטה ישראלית.

מאז אומצה לפני שש שנים, יוזמת השלום של הליגה הערבית מעולם לא זכתה להתייחסות הראויה מצד הישראלים. שום מנהיג ערבי אמין לא הציג את התוכנית באופן ישיר, פומבי וחד-משמעי לציבור הישראלי, גם לא בנאום או ראיון טלוויזיוני. כתוצאה מכך הישראלים הקדישו לתוכנית תשומת-לב מועטה מאוד. הרתיעה אותם התפיסה השגויה, כאילו ההצעה דורשת חזרה של כל הפליטים הפלסטיניים לבתיהם בשטח ישראל.

פניה ישירה לציבור הישראלי יכולה להפיח ביוזמה רוח חיים חדשה. היא יכולה לתרום הרבה לניפוץ המעטה הכבד של ציניות, ספקנות, אדישות וייאוש ביחס לתהליך השלום, הנפוצים כל-כך כיום בחברה הישראלית (וגם אצל פלסטינים רבים). אם המנהיגים הערביים יבהירו לישראלים שההשקעה בשלום עם הפלסטינים תניב רווחים עצומים, הם עשויים לתרום תרומה חשובה ביותר לתהליך השלום.

###

אורי ניר, לשעבר כתב עיתון "הארץ" בגדה המערבית, הוא דובר "אמריקנים למען שלום עכשיו," אירגון יהודי המקדם את התפיסה המעגנת את ביטחונה של ישראל בשלום. כתובת האימייל שלו – onir@peacenow.org. המאמר, שתורגם מאנגלית, נכתב עבור שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

פורסם בשירות החדשות של "קומון גראונד" ב- 3 באפריל 2008.
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"יש לכם אישור [לפרסם את מאמרי]. נהנה כתמיד משירות החדשות."

- ג'ון אספוסיטו, מרצה ומנהל מייסד של "המרכז על-שם הנסיך אל-ואליד בן-טלאל להבנה מוסלמית-נוצרית" באוניברסיטת ג'ורג'טאון.
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
במקומם
אתר חדש, שקיפות חדשה
העמדות משתנות, לאט אבל בטוח
פלסטין של טוני בלייר
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

במקומם מאת פולין לואיס
אתר חדש, שקיפות חדשה מאת סלאם פיאד
העמדות משתנות, לאט אבל בטוח מאת דביר אברמוביץ'
פלסטין של טוני בלייר מאת כריס פאטן