גשר נמתח על פני נהר

מאת רחל ברנדנבורג
29 ספטמבר 2008
הדפסה
שלח/י
עמאן/וושינגטון – ישראל וירדן חיות בדו-קיום זו לצד זו בשטח קטן יחסית, משני צידיו של נהר מצומצם. למרות קרבתן הגדולה, בתוך גבולותיה של ירדן, ישראל נראית רחוקה מאוד.

הסכם השלום שנחתם בין ירדן וישראל ב-1994 מאפשר לישראלים לנסוע לירדן ולירדנים לנסוע לישראל, ולמרות זאת מעטים חוצים את הגבול. מבין הירדנים שכבר מבקרים בישראל, מעטים בלבד יוצאים את גבולות השטחים הפלסטיניים. מבין הישראלים שנוסעים לירדן, מעטים מבקרים מחוץ לפטרה וואדי רום. עם מעט מאוד צורך לקיים ביניהם מגע, הירדנים והישראלים נתקלים בהזדמנויות מעטות בלבד לנפץ סטריאוטיפים או להרגיע את חששותיהם ההדדיים. לא פעם, דעותיהם מתבססות על דימויים בטלוויזיה ועל דיווחי עיתונות, דימויים שליליים ובעלי מטען פוליטי – במקרה הירדני בעיקר.

ההיגיון אומר ששתי המדינות ושני העמים היו צריכים להיות קשורים ביניהם בקשר אמיץ (על פי מיקומן הגיאוגרפי לכל הפחות) והניכור התרבותי והפוליטי ששורר כיום מעיב על העתיד. בהקשר הפוליטי האזורי הנוכחי אין צפי להגיע להסכם ישראלי-פלסטיני בעתיד הנראה-לעין וגם אין סיבה לאופטימיות שהצדדים יגיעו להסכם בעתיד הקרוב. בהקשר זה גם אין מקום לצפות ממרבית הירדנים (אשר 70% מהם מזדהים כפלסטינים) לראות את הישראלים בעין חיובית.

שכנותה של מדינת ישראל היא מושג עמום כשלעצמו, והירדנים אינם מכירים אזרחי ישראל יהודים ורואים בהם המון זר וחסר פנים. יש לפיכך צורך ביוזמה להגברת המודעות וההבנה ההדדית בין העמים.

לישראלים, לפלסטינים ולירדנים מאכלים ומנהגי אירוח משותפים. שלושתם בעלי מחויבות גדולה לכבוד הלאומי ולדת של עמם. התנאים הסביבתיים – בין השאר מחסור במי שתייה והתייבשות ים המלח – מאיימים על האוכלוסייה והמרחב בירדן כמו גם בישראל.

במובן מסוים ימי שישי בעמאן דומים לימי שישי בירושלים המערבית, אלא שהזמנים הפוכים. בעמאן, העיר שקטה והשווקים סגורים מהבוקר עד לתפילה האמצעית ביום שישי. החנויות נפתחות רק בצהריים ולקראת הערב. מכרים נפגשים לסעודות בוקר מאוחרות ומשפחות מתאספות לארוחות ופיקניקים. בירושלים המערבית, ההמונים מצטופפים ברחובות ובשווקים בבקרים, נחפזים לסיים את ענייניהם לפני הצהריים, השעה בה החנויות נסגרות והתחבורה נעצרת לפני כניסת השבת עם השקיעה. בעמאן נשמעים קריאות המואזין ברחבי העיר באמצע היום; בירושלים המערבית נשמעת סירנה שמודיעה על תחילת השבת כשעה לפני השקיעה ותפילות השבת מתנגנות ברחובות בערבים.

הסכם השלום בין ישראל וירדן ואזורי התעשייה המשותפים מצביעים על ההכרה השוררת בקרב הפוליטיקאים בצורך לפתח את היחסים בין שתי המדינות, גם אם באופן מלאכותי. ועדיין, היחסים בין עסקים פרטיים בשתי המדינות דועכים ויחסים בין אנשים פרטיים כמעט אינם קיימים. אם יתגבש אי פעם הסדר לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני או יחול שיפור ביחסי ישראל-מדינות ערב, ירדן ותושביה חייבים להיות מעורבים בכך באופן פעיל. למרות ההקשר הפוליטי ההפכפך ואף העוין, יש צורך לעודד עסקים לשתף פעולה ולקיים ביניהם קשרים כמו גם לפתח ערוצי תקשורת בין ישראלים וירדנים ולהרחיב את התיירות והיוזמות החינוכיות המשותפות.

הטכנולוגיה מאפשרת כיום לאנשים לקיים קשרים חוצי-גבולות מנוחיות ביתם. על אף הקושי להשיג ויזה לישראל, הסכם השלום בין ישראל וירדן מאפשר גיחות קצרות מעבר לגבול. ישנם ישראלים ופלסטינים שהשתתפו בטרקים לעידוד השלום בצפון אפריקה ובצפון אמריקה אז למה לא להכליל את ירדן במסע מקיף ים-המלח או במסע במדברים הדרומיים בשתי המדינות? למרות האתגרים הפיסיים והרגשיים, צעירים ישראלים ופלסטינים מפרסמים יחד עלונים ומאמרים ומגשרים על הקרע בין ישראל והשטחים. ערוצי תקשורת בעלי תפוצה בינלאומית יכולים להזמין מאמרים מסטודנטים ירדנים
שיתמודדו עם שאלות המעסיקות את הצעירים בשלוש החברות.

אני איתנה באמנותי ששיתוף תרבותי הוא לא פעם הצעד הראשון לקראת פתרון סכסוכים והתפייסות. כל דור שגדל על ברכי השנאה ומבלי שניתנת לו ההזדמנות לפגוש ולהכיר את "האחר" מעכב את דו-הקיום וההבנה ההדדית והפוטנציאל לעתיד. ולכן על אף הקשיים והאתגרים שנדמה לנו שהם מעבר ליכולתנו ושלא ניתן להתגבר עליהם שמציבות בפנינו יוזמות ברוכות לעידוד הפתיחות וההבנה באמצע המתיחות הפוליטית והחברתית – עלינו לתת להן סיכוי לפני שיהיה מאוחר מדיי.

###

* רחל ברנדנבורג היא דוקטורנטית במסלול ללימודי דיפלומטיה באוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון המתמחה במדיניות חוץ וביטחון בינלאומי. רחל עבדה כמתמחה בפרויקט המזרח התיכון בארגוןSearch for Common Ground. רחל זכתה במענק פולברייט לישראל ונסעה ללמוד ערבית בעמאן, ירדן במסגרת מלגת משרד החוץ האמריקאי ללימודי שפות קריטיות. המאמר תורגם מאנגלית. המאמר הופיע לראשונה ב”American Muslim” אך נכתב במקור עבור CGNnews, שירות החדשות של Common Ground.

פורסם על ידי CGNews, ב-25 בספטמבר 2008, www.commongroundnews.org.
הפרסום אושר על ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"לחוקרים ולקובעי מדיניות כאחד, 'סרץ' פור קומון גראונד' מייצר חומרים יוצאים מ הכלל על המזרח-התיכון. למי שמחפש איזון וניתוח מעמיק, זה המקום לפנות אליו לצורך הבנה טובה יותר של המורכבויות במזרח-התיכון של ימינו."

- ד"ר רוברט א. פרידמן, הקתדרה ע"ש פגי מיירהוף פרלסטון למדע המדינה, האוניברסיטה העברית בלטימור, ומרצה אורח למדע המדינה באוניברסיטת ג'ון הופקינס
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
השיחות הסוריות-ישראליות בהמתנה עד שיוכרעו הבחירות
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי ישנה את דמות המזרח התיכון
האם החיזבאללה יעמוד בדיבורו?
מנעלין ועד כפר עזה: מפגש של הורים שכולים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

השיחות הסוריות-ישראליות בהמתנה עד שיוכרעו הבחירות מאת אמין עית-צ'אאלאל
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי ישנה את דמות המזרח התיכון מאת פרידה גיטיס
האם החיזבאללה יעמוד בדיבורו? מאת מערכת ה"דיילי סטאר"
מנעלין ועד כפר עזה: מפגש של הורים שכולים מאת ענת שלו