השיחות הסוריות-ישראליות בהמתנה עד שיוכרעו הבחירות

מאת אמין עית-צ'אאלאל
29 ספטמבר 2008
הדפסה
שלח/י
לובן לה נובו, בלגיה – הגנרל שארל דה-גול בכושר האבחנה החד שלו וידיעתו המקפת בהיסטוריה נהג לומר, "אסור לאדם להעליב את העתיד." הוא גם האמין בצורך ברעיונות פשוטים על מנת לטפל במזרח התיכון "המורכב". שני אירועים משמעותיים עתידיים להשפיע רבות על המזרח התיכון בטווח הזמן המיידי ואלו הם חילופי ראש הממשלה בישראל והבחירות הנשיאותיות בארצות הברית.

את המגעים בין סוריה לישראל יש לראות כחלק מתהליך השלום הכולל במזרח התיכון. עיקרון הבסיס בשיחות קובע ששטחי רמת הגולן יוחזרו לסוריה בתמורה לערבויות ביטחוניות עבור ישראל.

אלא שבאזור בו כל דבר קשור למשנהו, התקווה לפתור אחת מהבעיות תוך התעלמות מהאחרות הינה אשליית שווא. פלסטין-ישראל, סוריה, לבנון, עיראק, איראן – לכל אחת הקשר ספציפי שקשור במידה רבה למדינות האחרות. הסכם שלום חלקי ונפרד בסכסוך הישראלי-פלסטיני איננו חלופה לשלום גלובלי.

סבב השיחות העקיפות בין סוריה וישראל מעיד בכל זאת על התקדמות משמעותית. השיחות מצביעות על התנעתו מחדש של תהליך שלום בין שתי המדינות היריבות. במידה וציפי לבני, שרת החוץ ויו"ר מפלגת קדימה תהפוך לראש ממשלת ישראל האם היא תמשיך בתוקף בתהליך שהתחיל אהוד אולמרט עם סוריה והפלסטינים? נקווה שכן על אף ששום דבר איננו חתום בסלע.

אחד האתגרים הראשונים של לבני יהיה להרכיב קואליציה וממשלה שמחויבות לפתרונות שלום עבור הבעיות הרבות שטורדות את האזור: מתחים בגבול לבנון, חלוקת משאבי המים, המצב בעזה, הסטאטוס של ירושלים, גדר הביטחון, התנחלויות, פליטים פלסטינים, והמימד האיראני.

אחרי שנים של קיפאון בתהליך ואפילו טרגדיה, האם תהיה המשכיות לדרך שהתוו יצחק רבין ויאסר ערפאת ב-1993?

במובן זה, יש למקם את המגעים המתנהלים כיום בין סוריה וישראל בהקשרם הגלובלי: היוזמה הערבית לשלום שהוצעה במפגש הפסגה הערבי בביירות ב-2002 ושהוצעה מחדש במפגש הפסגה בריאד ב-2007. מנהיגי ערב הציעו אז לישראל שלום גלובלי ואינטגרציה אזורית בתמורה לפתרון הולם עבור הסוגיות הבעייתיות ביחסי ישראל-ערב וישראל והפלסטינים ובהתאם להחלטה 242 של מועצת הביטחון באו"ם שהתקבלה ב-1967. אם כן, ניתן לראות בפתיחתו המחודשת של המו"מ בין ישראל וסוריה הבשלה מאוחרת של תהליך קודם.

גם התמיכה שהקהילה הבינלאומית וארצות הברית מעניקות לשיחות האלה נושאת חשיבות. המהפך חל בעקבות בחירות מאי 2007 באירופה ובצרפת שאפשרו את המעבר למדיניות פרגמאטית כלפי סוריה ולבנון, דבר שניכר בביקורו של נשיא צרפת בדמשק לאחרונה.

בארצות הברית, דו"ח בייקר-המילטון רב-ההשפעה הציב דרישה לנסח אסטרטגיה חדשה בעיראק ובמזרח התיכון ובכלל זה דיאלוג פוליטי משמעותי בין וושינגטון, סוריה ואיראן. ממשל בוש נכנע להגבלות שהוא הציב בפני עצמו ברטוריקה של "ציר הרשע" והוא סירב לאמץ את ההמלצות האלה.

האם הממשל האמריקאי הנכנס יפעל לפתרון הבעיות הרבות הטורדות את המזרח התיכון? איתותים חיוביים יכללו, בין היתר, גישה פחות חד-צדדית ויותר מאוזנת, שיפור התיאום עם האיחוד האירופי והאו"ם (בעיקר במסגרת הקוורטט), כמו גם מוכנות לפתוח בשיחות עם סוריה.

עדיין קשה לצפות את מדיניות החוץ שהסנטורים ג'ון מקיין או ברק אובמה יאמצו כלפי המזרח התיכון. אבל תהיה זו טעות לפתח ציפייה לשינויים מרחיקי לכת. כמייצגה של אותה מפלגה ותומך במלחמה בעיראק, נראה שסנטור מקיין איננו נבדל מהותית מהממשל הנוכחי, על אף שהוא פחות אידיאולוגי ויותר פרגמאטי. סנטור אובמה לעומת זאת התנגד למלחמה בעיראק והראה נכונות לאמץ גישה שונה, אולי גם כלפי איראן.

הניסיון מראה שאין מקום לבלבל בין ההצהרות שמפורחות לאוויר במהלך מרוצי הבחירות לבין עולם המעשה התכליתי. ואף על פי כן, יש מקום לציפייה שהחודשים הבאים אוצרים בתוכם הזדמנויות חדשות.

###

* אמין עית-צ'אאלאל הוא מנהל המרכז לחקר משברים וסכסוכים בינלאומיים (CECRI) באוניברסיטה הקתולית בלובן בבלגיה (UCL). המאמר תורגם מהתרגום האנגלי של המקור הצרפתי. המאמר נכתב במקור עבור CGNnews, שירות החדשות של Common Ground.

פורסם על ידי CGNews, ב-23 בספטמבר 2008, www.commongroundnews.org.
הפרסום אושר על ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"זה הישג בלתי-רגיל, אם תשאלו אותי... לגרום לכך [שערוצי תקשורת] יפרסמו מאמר של 'קומון גראונד', שלא לדבר על קריאה לחידוש המאמצים לפרשנות טקסטים אסלאמיים באמצעות 'איתיחאד' חדש. כולם רוצים לדעת איך להשפיע. CGNews פשוט הצליחו."

- שמיל אידריס, הממונה על משרד ברית התרבויות של האו"ם
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
גשר נמתח על פני נהר
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי ישנה את דמות המזרח התיכון
האם החיזבאללה יעמוד בדיבורו?
מנעלין ועד כפר עזה: מפגש של הורים שכולים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

גשר נמתח על פני נהר מאת רחל ברנדנבורג
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי ישנה את דמות המזרח התיכון מאת פרידה גיטיס
האם החיזבאללה יעמוד בדיבורו? מאת מערכת ה"דיילי סטאר"
מנעלין ועד כפר עזה: מפגש של הורים שכולים מאת ענת שלו