שיתוף פעולה ישראלי-ערבי ישנה את דמות המזרח התיכון

מאת פרידה גיטיס
29 ספטמבר 2008
הדפסה
שלח/י
ירושלים – תהליך חילופי ראש הממשלה בישראל החל בשבוע שעבר עם בחירות הפריימריס של מפלגת קדימה. כפי שניתן הה לצפות, המועמדים עסוקים בבעיות השגורות שמקיפות את המדינה: האיום האיראני, האתגר שמציב החמאס, האיום של חיזבאללה, והמאבק עם הפלסטינים ומדינות ערב.

בהתחשב ברשימה המתארכת של הסכנות, צריך להתפלא מכך שהכלכלה הישראלית איננה מאותת סימני מצוקה. יתרה מזאת, בעוד שהקהילה הבינלאומית התפצלה לשני מחנות כלכליים – האחד נהנה מעושר מפליג מפטרו-דולרים והאחר צולע במידה רבה בגלל מחירי הנפט הגבוהים – ישראל, מדינה ענייה במשאבי טבע, דיווחה לאחרונה על רמת האבטלה הנמוכה ביותר זה למעלה משני עשורים.

אין ספק שכלכלתה של ישראל תחוש האטה בגלל הקשר ההדוק שלה לכלכלה העולמית. אבל בינתיים היא ממשיכה לגדול למרות משבר האשראי העולמי והזינוק במחירים ברחבי העולם. אפשר רק לדמיין את השגשוג הרב שהיה מגיע בעקבות שלום אמיתי במזרח התיכון.

כבר עכשיו אפשר לראות ניצוצות של הפוטנציאל. בדובאי, האמירות הנוצצת שמעיזה להתבדל, היא ביתו של הארכיטקט האיטלקי אך הישראלי-מלידה, דויד פישר. בקרוב הוא עתיד לבנות עוד בניין מדהים שיתווסף לקו הרקיע במפרץ. במגדל בן שמונים הקומות יהיו רצפות שמסתובבות באופן עצמאי ומשנות בכך את מבנה הבניין ואת הנוף הנשקף מהחלונות. הבניין בעל המבנה הדינמי ייצר אנרגיה על ידי קולטי אנרגיה סולאריים שיוצבו בכל קומה.

המבנה מהפכני ממספר סיבות, ובכללן מקום מוצאו של הארכיטקט: מדינות ערביות לא עושות עסקים עם ישראלים. אבל לישראלים יש הרבה מה לתרום וערבים ליברליים שיסכימו לעבוד איתם יוכלו ליצור שותפויות בעלות השפעה עולמית.

ישראל מושכת כיום יותר השקעות זרות מכל מדינה אחרת מחוץ לארצות הברית ואירופה הודות לרוח היזמות ולידע המדעי שמפגינים הישראלים. מוצרים והמצאות ישראליות כבר שינו את חיינו בעבר.

לישראל יש את מה שדרוש לעולם הערבי, והישראלים יכנסו בשמחה לשותפויות אמת עם שכניהם הערבים.

עד עכשיו, המזרח התיכון הערבי היה נראה כתמונה גרוטסקית של עשירים וחסרי כול. בעוד שמדינות הנפט העשירות שוקעות במותרות ומייבאות משרתים ועובדים זרים מהשכנות העניות, ישראל (ולבנון לזמן מה) בונות כלכלה המתבססת על הון ומשאבים אנושיים. השגשוג בישראל ייצר אלפי משרות עבור פלסטינים עד שפיגועי ההתאבדות הובילו למחסומים ולקשיים העצומים עבור תושבי הגדה ורצועת עזה.

על אף המלחמות, האלימות והסקנדלים הפוליטיים, ישראל ממשיכה להשקיע בהון האנושי שלה והצליחה ליצור כלכלה משגשגת שבאפשרותה לשנות סדרי עולם באזור.

בשנה שעברה הזמין ה-OECD את ישראל להציע את מועמדותה להצטרף לארגון. בארגון ה-OECD חברות 30 מהמדינות העשירות בעולם המחויבות לדמוקרטיה ולכלכלה חופשית.

למרות הסקנדלים הפוליטיים וההוצאה על הביטחון שגדולה בהרבה מהיקף הסיוע האמריקאי ומכבידה מאוד על עוגת ההכנסות הלאומית, ישראל מקיימת מערכת חינוך מובילה שמעודדת יצירתיות וחשיבה עצמאית. אחוז בעלי ההשכלה האקדמאית ובעלי תואר שלישי בישראל הוא מהגבוהים בעולם וכך גם המספר ביחס לנפש של הספרים המוצאים לאור, חברות הטכנולוגיה, הפטנטים, היזמות והתגליות ועוד.

העולם הערבי נהנה מפוטנציאל עצום. הייתה תקופה שהוא ייצר ידע אבל מאז הוא שקע בסטגנציה, ויש צורך שהגלגל יסתובב.

האזור מוכה מלחמות, קנאות דתית ועריצות שלטונית. זמן יקר ומשאבים כבר ירדו לטמיון. כל אותה עת, ישראל מיקדה את עצמה בניסיון לשרוד – ושגשגה.

לדוגמה, בשנה שעברה העמידה את עצמה ישראל כמעבדת ניסוי למכוניות חשמליות. בשיתוף עם מספר חברות אירופאיות ובעזרת מענקי ממשלה, אנשי טכנולוגיה בישראל יקימו רשת תחבורה חשמלית במדינה.

אין סיבה מחויבת המציאות שישראל תהיה אי בודד של יוזמה ויצירתיות. האם נוכל לתאר בדמיוננו את אזרחי דובאי משלבים ידיים עם ישראלים במטרה למצוא אלטרנטיבות לנפט? תארו לעצמכם את כספי הנפט והמשאבים האנושיים מהמפרץ משתפים פעולה יחד עם הישראלים להתוות את העתיד שמעבר לנפט, מתמודדים עם ההתחממות הגלובלית או מרחיבים פיתוחים ישראליים לחסכון בצריכת המים באותו אזור מדברי של העולם.

השילוב בין כושר ההמצאה והתושיה של הישראלים והמשאבים הפיננסיים והיצירתיות של הערבים יכול להפוך את המזרח התיכון מאזור מוכה אלימות וקנאות לאזור שקט ומשגשג.

לעת עתה, דיבורי הפוליטיקאים מחזירים אותנו למציאות ששוררת היום. לעת עתה, נמשיך להתמודד עם הסכנות ונתמקד בהישרדות.

###

* פרידה גיטיס, מחברת הספר“The End of Revolution: a Changing World in the Age of Live Television”, היא כתבת לשעבר ברשת סי.אן.אן. וכיום היא עצמאית המתמקדת בכתיבתה בנושא יחסי חוץ בינלאומיים. ניתן ליצור עימה קשר בכתובת fghitis@gmail.com. המאמר תורגם מאנגלית ומופץ על ידי CGNnews, שירות החדשות של Common Ground, באישור ה"פילדלפיה אינקווירר", ב-14 בספטמבר 2008, www.philly.com/inquirer.

הפרסום אושר על ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"המאמרים של שירות החדשות של 'קומון גראונד' למזרח-התיכון מעוררים תקווה כי יש בשטח אנשים, המקדמים פתרונות שמבוססים על הצורך בדו-קיום סובלני ועל התקווה לעתיד טוב יותר."

- כריסטופר פאטן, לשעבר הנציב לקשרי חוץ של הנציבות האירופית
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
גשר נמתח על פני נהר
השיחות הסוריות-ישראליות בהמתנה עד שיוכרעו הבחירות
האם החיזבאללה יעמוד בדיבורו?
מנעלין ועד כפר עזה: מפגש של הורים שכולים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

גשר נמתח על פני נהר מאת רחל ברנדנבורג
השיחות הסוריות-ישראליות בהמתנה עד שיוכרעו הבחירות מאת אמין עית-צ'אאלאל
האם החיזבאללה יעמוד בדיבורו? מאת מערכת ה"דיילי סטאר"
מנעלין ועד כפר עזה: מפגש של הורים שכולים מאת ענת שלו