האם החיזבאללה יעמוד בדיבורו?

מאת מערכת ה"דיילי סטאר"
29 ספטמבר 2008
הדפסה
שלח/י
ביירות – מאז שפרץ לתודעה הציבורית ב-1985, חיזבאללה סובל לעיתים קרובות מסיקור תקשורתי עוין שהדביק לארגון תווית של "טרוריסטים", "פאשיסטים-איסלאמיסטים" ואנטישמים. ניסיונותיו החוזרים של הארגון לפוגג את הדימויים המוטעים שאופפים אותו נכשלו עד כה במידה רבה בשל העובדה שהמחלוקת מעמתת בין הצהרות החיזבאללה לבין הדברים שנאמרים בתקשורת המערבית. אבל הארגון נתקל כעת בשעת הכושר לגבות את אחת ההבטחות התכופות במעשים – ובכך לשפר את דימויו בלבנון ומחוצה לה.

בכירים בחיזבאללה משקיעים מאמצים במיוחד בשנים האחרונות להעביר את המסר שהארגון איננו עוין את היהדות או את בני הדת היהודית על אף שהפלג החמוש של הארגון מצוי במלחמה עם ישראל. מכיוון שהקהילה היהודית בלבנון מצומצמת מאוד, רק לעיתים נדירות מזדמנת לחיזבאללה ההזדמנות להוכיח את כנות ההצהרות האלה. אולם הזדמנות כזאת התעוררה בשכונת ואדי אבו ג'מיל שבמרכז ביירות, מקום משכנו של בית הכנסת "מגן אברהם".

בדומה לבתי תפילה בכל רחבי לבנון, גם בית הכנסת נהרס על ידי כוחות הצבא הישראלי, אלא שבניגוד למרבית המסגדים והכנסיות ששוקמו או נמצאים בתהליכי שיקום, בית הכנסת נשאר בחורבותיו מאז 1982. מנהיגה של הקהילה היהודית המזערית בלבנון, יצחק ארזי, מנסה לגייס 1$ מיליון על מנת לבנות מחדש את בית הכנסת, אך בינתיים לא עלה בידו להשיג אלא חלק קטן מהסכום הנדרש. דובר חיזבאללה, חוסיין רחאל, כבר צוטט בעבר בכלי התקשורת המערביים כשהוא מודיע שמפלגתו תומכת בשיקום הבניין. אם כך, מדוע המפלגה לא ממחישה את אמיתות ההצהרות ושמה אותם לפועל?

חיזבאללה כבר סייע למספר כנסיות במדינה, ובהם כנסיית מר יוסוף בפרבר דרומי בביירות, להשיג את המשאבים הנדרשים לשיקום נכסיהן שנפגעו על ידי כוחות ישראל במהלך מסע ההפגזות בלבנון ב-2006. מן ההיגיון שמנהיגות המפלגה תפגין נכונות להרחיב את היוזמה ולסייע לשיקום בית הכנסת "מגן אברהם", ולכל הפחות תקרא לתומכיה לתרום למאמץ ההתרמה של הקהילה היהודית. מחווה כזאת תוכיח את מחויבותו של חיזבאללה – כפי שהציג אותה מנהיג המפלגה השייח חסן נסראללה – לשימור הפלורליזם בלבנון.

###

* המאמר תורגם מאנגלית ומופץ על ידי CGNnews, שירות החדשות של Common Ground, באישור ה"דיילי סטאר".

פורסם במקור ב"דיילי סטאר" ב-20 בספטמבר 2008, www.dailystar.com

הפרסום אושר על ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"זה הישג בלתי-רגיל, אם תשאלו אותי... לגרום לכך [שערוצי תקשורת] יפרסמו מאמר של 'קומון גראונד', שלא לדבר על קריאה לחידוש המאמצים לפרשנות טקסטים אסלאמיים באמצעות 'איתיחאד' חדש. כולם רוצים לדעת איך להשפיע. CGNews פשוט הצליחו."

- שמיל אידריס, הממונה על משרד ברית התרבויות של האו"ם
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
גשר נמתח על פני נהר
השיחות הסוריות-ישראליות בהמתנה עד שיוכרעו הבחירות
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי ישנה את דמות המזרח התיכון
מנעלין ועד כפר עזה: מפגש של הורים שכולים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

גשר נמתח על פני נהר מאת רחל ברנדנבורג
השיחות הסוריות-ישראליות בהמתנה עד שיוכרעו הבחירות מאת אמין עית-צ'אאלאל
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי ישנה את דמות המזרח התיכון מאת פרידה גיטיס
מנעלין ועד כפר עזה: מפגש של הורים שכולים מאת ענת שלו