מנעלין ועד כפר עזה: מפגש של הורים שכולים

מאת ענת שלו
29 ספטמבר 2008
הדפסה
שלח/י
ירושלים – פורום המשפחות השכולות, המערב ישראלים ופלסטינים שאיבדו את יקיריהם, ערך בסוף השבוע סדרת מפגשים מרגשים. הפלסטינים גילו כיצד מרגישים משפחות הרוגי הקסאם, והישראלים הקשיבו לסיפוריהם של הורים ששכלו את ילדיהם בכפר נעלין. הצדדים הסכימו כי יש להביא את השלום לפני שאנשים נוספים יצטרפו למשפחת השכול.

"הארגון שלנו מאוד מיוחד", סיפר המנכ"ל הישראלי של הפורום, ניר אורן. "כל אחד מאיתנו איבד בן משפחה כתוצאה מהסכסוך הישראלי-פלסטיני - חצי מהמשפחות ישראליות וחצי פלסטיניות. כל אחד ואחד מאיתנו פועל למען השלום כדי שלא יהיו משפחות שכול נוספות באף צד. אני משמש כמנכ"ל בצד הישראלי בעוד שחאלד אבו אוועד הוא המנכ"ל הפלסטיני. ביחד אנו מבצעים החלטות ארגוניות במטרה להפסיק את הסבל ולהכיר בסבל של האחר."

אורן סיפר כי אתמול יצאה קבוצה אחת של כ-20 פלסטינים ועשרה ישראלים לכפר עזה.
הקבוצה ביקרה בבית משפחתו של ג'ימי קדושים ז"ל שנהרג מפגיעת פצצת מרגמה. "המפגש היה מרגש, וכולם הזדהו עם הכאב האישי של משפחת קדושים ושל חברי הקיבוץ הסובל עדיין מאימת הקסאמים".

המפגש השני התרחש בנעלין, בבתי משפחותיהם של הילד אחמד מוסא והנער יוסף עמירה, שנהרגו בהפגנות נגד הגדר בנעלין. בקבוצה היה רוב ישראלי ומיעוט פלסטיני. "הם סיפרו לנו על חיי היום-יום בצל הגדר, ערכנו סיור בתוואי הגדר המתוכנן ושמענו את תחושותיהם", הוסיף אורן.
"מדובר באנשים שמאבדים את פרנסתם. אביו של יוסף אמר לנו כי הוא מעניין בשקט ובאדמתו, ובהעמדת מי שירה בבנו לדין. רק 40 יום עברו מאז והוא מדבר בטון מפויס.

התושבים הודו כי הם מבינים שיש אינטרס ביטחוני להצבת הגדר, והם רק נאבקים על שינוי התוואי. בקבוצת הישראלים היה גם מתנחל שסיפר על החיים בצוותא עם הפלסטינים מהכפר", אמר אורן.

"אנחנו צריכים להבין אחד את השני"

לאחר המפגשים נערך טקס בבית ג'אלה שבו הוענקו אותות פיוס וציונים לשבח לפעילי שלום. האותות הוענקו לבומה ענבר, פעיל שמאל המסייע לפלסטינים, ואיסמעיל חטיב שתרם את אברי בנו, שנהרג מאש צה"ל, לישראלי. חטיב אמר: "הדבר הכי חשוב בעולם זה חיי אדם. אם איבדתי את בני ואוכל להציל אדם - ישראלי או פלסטיני - זה הדבר הכי חשוב". באות הפיוס זכו עאייד מורר, פעיל הנוקט קו לא-אלים בהפגנות בנעלין, ופעיל "שוברים שתיקה", יהודה שאול, המארגן סיורים בחברון.

המנכ"ל הפלסטיני של הפורום, חאלד אבו עוואד, סיפר על חוויות המשלחת הפלסטינית לכפר עזה: "דיברנו עם התושבים שסיפרו לנו על הדו-קיום ושיתוף הפעולה בחקלאות שהיה לפני שנת 2000 - לפני הבלאגן עם הקסאמים - ועכשיו הקשר היחיד ביניהם הוא דרך קסאמים ואלימות."

"בהמשך ביקרנו אצל אלמנתו של ג'ימי קדושים", הוסיף אבו עוואד. "היה מאוד קשה לשמוע את חוויותיה. היא חיה עם התמונות והזכרונות של האירוע, ויכולנו להזדהות איתה ברמה הזאת כי גם אנחנו איבדנו משפחות. כל אחד מאיתנו עבר את מה שהיא עברה. אני איבדתי שני אחים שנהרגו מאש הצבא. כל אחד במשלחת הפלסטינית הזדהה עם תחושותיה, וגם נפתח לגבי סיפור השכול שלו. היא ובעלה פעלו בעד השלום וההידברות, וזה טרגי מה שקרה."

אבו עוואד הוסיף לתאר: "המשכנו בדיונים על המצב ועל הגורמים, וכיצד אפשר לעודד את ההידברות. העיקר הוא שההידברות תתחיל בינינו, ברמת האנשים הפשוטים. אנחנו צריכים להבין אחד את השני, והבעיה היא אי-קבלת האחר והשונה. ברגע שזה ישתנה, נוכל לעבוד על השינוי לכיוון מעלה".

###

* ענת שלו היא כתבת "ידיעות אחרונות". המאמר מופץ על ידי CGNnews, שירות החדשות של Common Ground, באישור Ynet.

פורסם במקור ב-Ynet ב-21 בספטמבר 2008, www.ynet.com

הפרסום אושר על ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"הגיעו אלי שש פניות מאנשים שונים העובדים בשירות החדשות של 'קומון גראונד'. אני מקווה שסטודנטים ומומחים באוניברסיטה שלנו (אל-אזהאר), וגם אלה העוסקים בעניינים אינטלקטואליים כללים, יבחינו במאמץ המקופל בשאלות האלה, בעובדה שהם הוצגו רק לאחר עיון ואיסוף מידע נרחבים שיכולים היו למלא מדפים, ולאחר חשיבה סדורה מהסוג הקושר בין עובדות שונות ואינו עוסק באשליות, בזוטות ובקטנוניות ההופכות על פיו את מבנה הידע."

- השייח עלי ג'ומעה, המופתי הגדול של מצרים
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
גשר נמתח על פני נהר
השיחות הסוריות-ישראליות בהמתנה עד שיוכרעו הבחירות
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי ישנה את דמות המזרח התיכון
האם החיזבאללה יעמוד בדיבורו?
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

גשר נמתח על פני נהר מאת רחל ברנדנבורג
השיחות הסוריות-ישראליות בהמתנה עד שיוכרעו הבחירות מאת אמין עית-צ'אאלאל
שיתוף פעולה ישראלי-ערבי ישנה את דמות המזרח התיכון מאת פרידה גיטיס
האם החיזבאללה יעמוד בדיבורו? מאת מערכת ה"דיילי סטאר"