בחריין מציבה מודל לשיתוף פעולה אזורי ומושיטה יד ליהודים

מאת רון קמפאס
24 נובמבר 2008
הדפסה
שלח/י
ניו-יורק – בחריין, מדינת החוף הקטנה במפרץ הפרסי שהפלורליזם העשיר שבה מזדקר בניגודו למצב השולט באזור, לומדת שהדרך הטובה ביותר לשמר את הדמוקרטיה היא לשכפל אותה.

בדרכה השקטה ומבלי לומר את הדברים גלויות, בחריין תומכת במהלך הדמוקרטיזציה שארצות הברית מובילה במזרח התיכון ורואה בו מהלך שתורם ליציבות. וכך, שליטיה של בחריין הציבו את היחס לקהילה היהודית הקטנטנה שבבחריין כסמל לחיקוי לאופן בו ניתן להשיג פלורליזם בריא.

המלך חמד בן עיסא אל-ח'ליפה נפגש בשבוע שעבר בניו-יורק עם כ-50 יהודים יוצאי בחריין שהיגרו לארצות הברית. שם הוא עשה מעשה בלתי מקובל בעליל בעולם הערבי: הוא הזמין אותם לחזור הביתה.

המחווה כללה גם את הדורות הצעירים בנוסף לפרטים טכניים כגון הקצאת אדמות לבתים.

באזור בו מאמצים לייצוא אידיאולוגי גורמים לא פעם להתפרצותה של אלימות, בכירים מבחריין נזהרים לומר כי הם מעוניינים לשמש כדוגמא בלבד.

"מה שאנחנו עושים בבחריין טוב לבחריין. זה לא דבר שמתאים לייצא אותו," אמר חמד בראיון עבור JTA.

אין ספק שבחריין – שמארחת את הצי החמישי של ארצות הברית ומוכרת כבעלת-ברית מרכזית של ארצות הברית מבין המדינות שאינן חברות בנאט"ו – רואה התאמה בין המדיניות של ממשל בוש והרפורמות שלה. בכירים בחריינים משחררים רמזים דקים שהמאמץ האמריקאי להפצת הדמוקרטיה באזור באה בתגובה למדינה שהחלה במעבר למונרכיה חוקתית כבר ב-1999.

"הרפורמות שלנו התחילו עוד לפני ה-11 בספטמבר," אמר שר החוץ של בחריין, חליד בן אחמד אל-ח'ליפה בראיון, בהתייחס למתקפת הטרור על אדמת ארצות הברית ב-2001. "תוכנית הדמוקרטיזציה האמריקאית עבור המזרח התיכון נולדה אחרי ה-11 בספטמבר מתוך המחשבה שהקיצוניות קשורה להעדר חופש ודמוקרטיה. ובכן, ברור שאנחנו מסכימים עם הקביעה הזו."

האג'נדה הזאת כוללת בתוכה גם מהלך להושטת יד ידידותית לישראל וליהודים בעולם. חמד הדגיש כי פנייה מסוג דומה נעשתה כבר בהקשר של יוזמת השלום הערבית שהובילה סעודיה. היוזמה מציעה שלום כולל בתמורה לחזרה לגבולות שלפני מלחמת ששת הימים.

"כבר ידוע שיש את היוזמה הערבית, שבאמת תוביל לנורמליזציה ביחסים עם ישראל ברגע שהסכסוך הזה ייגמר," הוא אמר ל-JTA. "וידוע היטב שבחריין הייתה שמחה מאוד אילו הסכסוך הזה היה מסתיים כבר לפני שנים, אנחנו נשמח לראות את היום הזה."

ועדיין, בחריין מתבטאת באופן גלוי יותר משכנותיה. המדינה הפסיקה בשנה שעברה את שיתוף הפעולה עם החרם הכלכלי שהליגה הערבית מטילה על ישראל. ח'ליפה עדיין צריך להגן על ההחלטה הזאת בפני הפרלמנט של בחריין.

"החרם הזה ממש נוגד את הפילוסופיה שלנו."

אל-ח'ליפה הציע בזמן האחרון להקים ארגון אזורי שיכלול את איראן וישראל עוד לפני שיושגו הסכמים. וזאת בתור אמצעי שיסייע להשגת הוויתורים ההדדיים. התארגנות מסוג זה תתמודד בשלב הראשון עם סילוק נשק להשמדה המונית, חלוקת משאבי המים המדלדלים ושיתוף פעולה בפיקוח סביבתי.

שיקולים מעשיים עומדים ביסוד מדיניות החוץ של בחריין: משאבי הנפט של המדינה צפויים להיגמר במהלך שני העשורים הבאים והמדינה תזדקק לאסטרטגיות חדשות על מנת להבטיח שהיא תמשיך לשגשג באזור. נטישת החרם הערבי הוצב כתנאי על ידי ארצות הברית לכינונו של הסכם סחר חופשי עימה. סביבה מפוייסת תסייע לקידום הצמיחה, אומר אל-ח'ליפה.

"בבחריין, אנו מוצאים עצמנו בין הפטיש לסדן בריבוע," הוא אומר. רק גשר מפריד בין בחריין ותאוקרטיה אחת, סעודיה; ואילו מפרץ מפריד בינה ובין תאוקרטיה אחרת, איראן. חמד מגבה את דבריו במעשים: הוא מינה יהודיה בשם הודא נונו לתפקיד השגרירה בארצות הברית ואישה נוספת, רוזה סאגר לתפקיד הנספחת הכלכלית בארצות הברית.

הרגשות החמים שהפגינו במפגש בניו-יורק נתיניו היהודים של מלך בחריין לא נראו מאולצים. רבים מהם היו מעוניינים לשמוע פרטים בעניין החוק שהוא ביטל ששלל את אזרחותם של מהגרים שעזבו את בחריין.

"אפילו אלה שפג תוקף הדרכונים שלהם הם עדיין אזרחי בחריין," אמר המלך. הרב לוי שם-טוב, שמנהל את משרדי חב"ד בוושינגטון סייע בארגון המפגש והעניק למלך ברכה. הרב תיאר את פרשת השבוע בו מסופר על ממלכות קטנות המתקוממות נגד שכנות שתלטניות וגדולות יותר – והמלך הנהן בהסכמה מלאה.

"אם מישהו שיש לו כוח להשפיע מעוניין להעלות לדיון את הצורך האקוטי להתעמת עם הסכנות המשותפות והעדר הכרה מספקת בעם היהודי," אמר הרב, "אז עלינו לחפש את המקום לפתוח את הדיון גם אם הוא עוד לא קיים."

###

* רון קמפאס הוא מנהל דסק וושינגטון בעיתון Jewish Telegraphic Agency (JTA). המאמר המופיע כאן הוא גירסה מקוצרת של המאמר המלא שהופיע ב-JTA בכתובת:
www.jta.org. המאמר מופץ על ידי שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews) באישור ה-JTA.

פורסם במקור ב-Jewish Telegraphic Agency, ב-18 בנובמבר 2008, www.jta.org
הפרסום אושר על ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"אני אוהב את המאמרים שאתם מפיצים משום שהם נועזים. הם מניעים את הדיון קדימה, הם אינם חזרה על הקיים. הם עוזרים לי לחשוב באופנים חדשים על בעיות שאכן דורשות פתרון, בעיות שאינן פשוטות אלא מורכבות."

- מייקל וולף, UPF.tv
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
כך יוכל נשיא ארה"ב החדש להשיג שלום יציב במזרח התיכון
מכתב לנשיא אובמה
שירותי החירום של ישראל ואינדונזיה משתפים פעולה
כנס בין-דתי מטעם האו"ם נגד טרור דתי
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

כך יוכל נשיא ארה"ב החדש להשיג שלום יציב במזרח התיכון מאת אכרם בכר
מכתב לנשיא אובמה מאת עיג'ז זאקא סייד
שירותי החירום של ישראל ואינדונזיה משתפים פעולה מאת מערכת Israel21c
כנס בין-דתי מטעם האו"ם נגד טרור דתי מאת מערכת יא לבנון