הצעד הבא של ארגון "זקני השבט" (Elders)

מאת סם באהור
21 ספטמבר 2009
הדפסה
שלח/י
רמאללה- סוף כל סוף האיר זרקור על הניסיונות של פלסטינים לקיים מאבק לא אלים נגד הכיבוש הישראלי. הביקור של חברי ארגון "זקני השבט"((Elders בחודש שעבר בגדה המערבית- בכפר הפלסטיני בילעין, ובגדר ההפרדה הבנויה על אדמותיו, האיר על האזור שלנו באור יקרות- בבהירות מוסרית, אור שכזה מאיר לעיתים רחוקות. כל אחד מ"זקני השבט" הוא מנהיג סמכותי בעל עמדה מוסרית בעלת עוצמה. בין חברי ארגון זה נמנים הנשיא האמריקאי לשעבר ג'ימי קרטר, הארכיבישוף הדרום אפריקאי דזדמונד טוטו, ונשיאת אירלנד לשעבר מרי רובינסון.
אחד אחרי השני שבו והצהירו "זקני השבט" כי נגזר עלינו כפלסטינים וישראלים לחיות יחד בכבוד הדדי, כשווים. הדיון האינטרנטי של הארגון, בו השתתפו באמצעות שידורי לווין פלסטינים וישראלים מירושלים, עזה, תל אביב ורמאללה, היה סמל לנחישותם לבנות גשרים על אף החומות, המחסומים והחוקים שהנהיגה ישראל כדי להפריד בין העמים. אולם הגיעה העת עבור "זקני השבט" להתקדם אל השלב הבא. אולי כעת עליהם לאמץ אמצעי שיכול להצליח לסיים 42 שנים של כיבוש ישראלי. הכוונה לאחד האמצעים החזקים ביותר בארסנל של המאבק הבלתי אלים: החרם הכלכלי.
הקמפיין למען חרם כלכלי, שלילה וסנקציה (BDS) הוא קמפיין של תנועה עולמית הקוראת לארגונים חברתיים ולאנשים פרטיים בכל העולם להטיל חרמות וסנקציות על מדינת ישראל כל עוד היא מסרבת להסיר את חרב הכיבוש הצבאי מעל צווארם של הפלסטינים.
אין ספק כי הפלסטינים מנועים מלהגיע אל שולחן הדיונים מעמדה שווה על מנת לדון בעתידם בשעה שההווה נגזל מהם על ידי בניית התנחלויות. התעקשותו של הנשיא אובמה כי ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות מעוררת בי תקווה, ואם זאת אני מודאג שמא לא יעמוד בלחץ המופעל עליו. ללא תמיכת ממשל אובמה, יצטרכו הפלסטינים לסיוע מידה של תנועה בינלאומית רחבה ביותר על מנת שתתמוך בהם.
חרם בינלאומי יכול למלא תפקיד זה. חרם בינלאומי היה כלי אפקטיבי עבור תנועות של מאבק בלתי אלים בכל העולם. חרמות כאלה הצליחו בחופי הודו, באוטובוסים של מונטגומרי וביקבים של קליפורניה.
למען האמת, לפלסטינים היסטוריה של התנגדות בלתי אלימה לכיבוש הישראלי. את הדרך הזו הוביל מובארק עוואד שעמד בראש המרכז הפלסטיני לאי אלימות - עד שישראל גרשה אותו. בשנים האחרונות, תושבי הכפרים בילעין ונעלין עורכים הפגנות שבועיות כנגד חומת ההפרדה הישראלית. הפגנות אלו מהוות מקור עידוד ותקווה לא רק בגלל התמדתם העיקשת של התושבים, אלא בגלל השותפות עם ישראלים יהודים א ממלאים חלק מרכזי בפעולות המחאה האלה.
דוגמאות הללו למאבק לא- אלים הן לא היחידות. מערכת החוקים הדואלית שכופה ישראל על עזה והגדה המערבית מייצרת את אותו סוג של זעם מוסרי שהוביל מיליונים לתמוך בחרם נגד ממשלת האפרטהייד בדרום אפריקה. עיתונאים ישראלים אמיצים הצטרפו אל פרופסור ניב גורדון מאוניברסיטת בן- גוריון שכתב לאחרונה בלוס- אנג'לס- טיימס ש"חרם בינלאומי מסיבי על ישראל הוא הדרך היחידה להבטיח כי הדור הבא של ישראלים ופלסטינים- ובהם שני בני- לא יגדל במשטר אפרטהייד." אני מכיר הרבה הורים פלסטינים- כולל אני עצמי- שאין דבר שהיו רוצים יותר מלאפשר לילדיהם מלשחק עם ילדיו של גורדון כשווים.
"זקני השבט" יכולים לסייע רבות אם ידברו עם הממשלות המספקות לישראל תחמושת ללחימה בפלסטינים במיוחד כשישראל מפרה את כללי החוק הבינלאומי ללחימה. ל"זקני השבט" נהנים מיוקרה ומעמד מוסרי, ביכולתם להזכיר לפוליטיקאים בישראל ובעולם כולו, את חובתם לפעול בהתאם להחלטות ועידת ז'נבה הרביעית. תמיכה של הארגון יכולה גם להמריץ את ההנהגה הפלסטינית להתחייב באופן מלא לאמץ אסטרטגית מאבק ללא אלימות.
אין שום דבר פסיבי במאבק לא אלים. אי אלימות דורשת אומץ פיסי, מנטאלי ורוחני. הכרה מ"זקני השבט" יכולה לטלטל את העולם ולהאיר פעולות בלתי אלימות נוספות המתקיימות נגד הכיבוש.

סם באהור הוא איש עסקים פלסטיני-אמריקאי מיונסטאון, אוהיו החי בגדה המערבית ונפגש עם ארגון ה Elders ("זקני השבט") במהלך ביקורם במזרח התיכון באוגוסט. אפשר לפנות אליו במייל cgnews@sfcg.org . מאמר זה נכתב עבור שרות החדשות של קומון גראונד.
מקור: שירות החדשות קומון גראונד, 17 בספטמבר 2009.
www.commongroundnews.org
הפרסום אושר על ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"זה הישג בלתי-רגיל, אם תשאלו אותי... לגרום לכך [שערוצי תקשורת] יפרסמו מאמר של 'קומון גראונד', שלא לדבר על קריאה לחידוש המאמצים לפרשנות טקסטים אסלאמיים באמצעות 'איתיחאד' חדש. כולם רוצים לדעת איך להשפיע. CGNews פשוט הצליחו."

- שמיל אידריס, הממונה על משרד ברית התרבויות של האו"ם
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
המיעוט היהודי של פלסטין
הדבר הבא עבור ירדן?
"לזעזע את המערכת"- אם כל ההזדמנויות המוחמצות
מהו שלום
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

המיעוט היהודי של פלסטין מאת ביל גלוקרופט
הדבר הבא עבור ירדן? מאת רנא סבאח-גרגור
"לזעזע את המערכת"- אם כל ההזדמנויות המוחמצות מאת לארי דפנר
מהו שלום מאת יוסי אלפר