מציאות משתנה: הזדמנות עבור ישראל ושכנותיה

מאת גאנם נוסייבה ונאווה משיח
13 מאי 2011
הדפסה
שלח/י
לונדון וג'נבה – ההתקוממויות במזרח התיכון הובילו את האזור לאזור שטרם מופה. אך בעוד כוחות פנימיים ואחרים נאבקים על מנת להסתגל למציאות המשתנה, זוהי גם הזדמנות עבור ישראל והמדינות הערביות, לקשור קשרים כלכליים ולהתאחד סביב אינטרסים אזוריים משותפים.

ההתקוממויות הערביות מגדירות מחדש את מערכת היחסים האזורית במהירות רבה יותר מזו לה הורגלו השחקנים באזור. לדוגמא, במצרים בוחנים כעת מחדש את היחסים עם ישראל טרם המהפכה. סקר שנערך לאחרונה על ידי מרכז המחקר פיו הראה כי 54 אחוזים מן המצרים רוצים לבטל את הסכם השלום עם ישראל. אם כך יהיה, עתידה ישראל לאבד את תעריפי הגז המועדפים להם היא זוכה ממצרים, המספקת לה 40 אחוזים מצריכת הגז. בעקבות כך, גם מדינות ערביות אחרות עשויות לבחון מחדש את יחסיהן עם ישראל.

במצב העניינים הנוכחי ישראל ניצבת בפני שתי אפשרויות. היא יכולה לקבל על עצמה את בידודה ההולך וגובר באזור, או לראות את התקופה כהזדמנות בה אינטרסים גיאופוליטיים נערכים מחדש, ובריתות חדשות נכרתות. כך גם הערבים: ביכולתם להגדיל את תלותם בסיוע חיצוני, או להכיר בכך ששכנתם יכולה לסייע להם להגיע לדרגה גבוהה יותר של עצמאות.

ישראל והמדינות הערביות חולקות כעת צורך משותף על מנת להבטיח את יציבותו של האזור לנוכח השינויים המתחוללים בו בעקבות המהפכות, ולהכיר בהזדמנויות שהמציאות המשתנה חושפת.

אבן הנגף המשמעותית ביותר היא כמובן הסכסוך הישראלי פלסטיני, סכסוך שאין להמעיט בחשיבותו. בהתחשב בכך שהתחושות האנטי-ישראליות הרווחות בעולם הערבי מתקשרות בעיקרן לסכסוך עם הפלסטינים, שיתוף פעולה עם ישראל עתיד להיות מוצר שיהיה קשה במיוחד למכור ברחוב הערבי.

אך המציאות הפוליטית המשתנה מספקת כעת מומנטום שעשוי להניע את המנהיגים הפלסטיניים והישראליים לגישה יותר מוכוונת לפעולה. הפלסטינים עשויים להיות המרוויחים הגדולים משיתוף פעולה שכזה. בידם נמצא המפתח להשתלבותה של ישראל בעולם הערבי, ועליהם לעשות בו שימוש לא רק כקלף מיקוח, אלא כדרך להביט אל מעבר לסכסוך.

מדינות המפרץ נתפסות ככלל באופן חיובי על ידי הפלסטינים משום שלא מילאו תפקיד דומה לזה של מדינות ערביות אחרות בהיסטוריה של הסכסוך הישראלי פלסטיני. מערכת יחסים זו עשויה להפוך את הפלסטינים למגשרים ולשחקני מפתח בחיזוק היחסים הכלכליים בין ישראל ומדינות המפרץ.

הרווח הפוטנציאלי לנסיכויות המפרץ הוא רווח משמעותי. הנזק הקבוע שנגרם ככל הנראה למגזר הכלכלי בבחריין כתוצאה מן ההתקוממות מאלץ את הבנקים להסיט את מיקומם לעת עתה לדובאי, ואולי בסופו של דבר לצאת מן האזור כולו. תרחיש זה ידרוש ממדינות המפרץ לגוון את מאמציהם הכלכליים. מדינות המפרץ מתאוות להפוך לנווה מדבר של תעשייה טכנולוגית חדשנית, אך עד כה הישגיהם בתחום צנועים.

ישראל יכולה לעזור למדינות המפרץ במעבר, וגם לה יש מה להרוויח ממערכת יחסים שכזו. ישראל לא הצליחה עד כה לקיים תרבות והון תאגידים המאפשרים לחברות הסטארט אפ עתירות הידע להתפתח לכדי חברות מובילות ומצליחות בתעשייה הבינלאומית. לאחר מספר שנים נוטות חברות הסטארט אפ הישראליות להגר למערב. אך המפרץ יכול להבטיח כי החברות לא ינטשו את המזרח התיכון החדש לטובת המערב. ההון – ובמידת מה, תרבות התאגידים הבוסרית אך הצומחת – כבר נמצאים במדינות המפרץ.

שיתוף פעולה שכזה עשוי גם להוביל ליצירת תעסוקה נוספת, שלה זקוק האזור בדחיפות. כישלון עלול להוביל לבריחת מוחות נוספת, לעלייה במתחים הסוציו-אקונומיים ולהידרדרות נוספת של היציבות באזור.

המציאות המשתנה והחדשה מאתגרת את המזרח התיכון להביט מעבר ל"עסקים כרגיל", ואת ישראל להשתלב, במקום להדיר עצמה..

למדינות המזרח התיכון יש אחריות, מניע, ותמריץ לשיתוף פעולה הדוק יותר לטובת שגשוגו העתידי של האזור. כל מה שצריך זה להחליף משקפיים, ולבחון את האזור באור אחר – הכולל השתתפות מלאה של כלל המדינות השכנות.

###

* גאנם נוסייבה הינו יועץ פלסטיני היושב בבריטניה, ומייסד חברת הייעוץ קורנרסטון גלוב בע"מ. נאווה משיח הינה יועצת ישראלית היושבת בשוויץ, מנכ"לית M.E.Links, יועצת בכירה ב-ISHRA ועורכת החדשות הכלכליות ב"MEDABIZ". כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews),13 במאי 2011, www.commongroundnews.org
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"אני אוהב את המאמרים שאתם מפיצים משום שהם נועזים. הם מניעים את הדיון קדימה, הם אינם חזרה על הקיים. הם עוזרים לי לחשוב באופנים חדשים על בעיות שאכן דורשות פתרון, בעיות שאינן פשוטות אלא מורכבות."

- מייקל וולף, UPF.tv
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
הסכם הפיוס הפלסטיני - הזדמנות פז לכולם
אחרי בן לאדן
אביב העמים הערבי וחוסר הרלוונטיות של אל-קאידה
יהודים מעניקים את הקוראן למוסלמים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

הסכם הפיוס הפלסטיני - הזדמנות פז לכולם מאת חאלד דיאב
אחרי בן לאדן מאת סידני סמית'
אביב העמים הערבי וחוסר הרלוונטיות של אל-קאידה מאת חאלד חרוב
יהודים מעניקים את הקוראן למוסלמים מאת חביב עלי