ימי הביניים החדשים

מאת בראדלי ברסטון
13 נובמבר 2006
הדפסה
שלח/י
תל-אביב – לכבוד רב הוא לי לקבל את הפרס. אני רוצה להודות לכם – אירגון סרץ' פור קומון גראונד – על האמונה המתמשכת שלכם שהעולם לא אבוד.

בייחוד כעת. אנו חיים בתקופה חשוכה במיוחד. אני חי באיזור של תקוות מנופצות כליל. שוחחתי עם אנשים רבים שמבוגרים וחכמים ממני בהרבה, ערבים ויהודים כאחד, שאמרו לי כי אינם זוכרים תקופה שהתאפיינה בפחות תקווה, בסכנות גדולות יותר, בצורך בוער יותר בשלום ובפחות דרכים ישימות להגיע אליו.

לפני מאות שנים, היעדר הגישה למידע הוביל למה שלמדנו לכנות ימי הביניים החשוכים. אני מאמין, שבתקופה שלנו הגישה לעודף מידע יוצרת משהו דומה מאוד. עבור העיתונאי נושא זה הוא נטל מיוחד, יום אחר יום: בניסיוננו הנואש למצוא את המשמעות בחוסר המשמעות, אנו העיתונאים נאלצים להיאבק שוב ושוב בפיתוי לצמצם סכסוכים שמורכבותם מסחררת לכדי קריקטורות.

הייתי רוצה להודות במיוחד לאנשים הרבים, רבים מאוד, השומרים בימי הביניים החדשים שלנו על אופטימיות חסרת בסיס. אנשים עקשנים, לא-הגיוניים במידה שמאפשרת להם לראות את האחר מעבר לקריקטורה של הסכסוך, מעבר לתועבה מסמאת העיניים של המלחמה, מעבר למסיכות האויב המשכנעות, והמטעות לחלוטין, שהעידן הזה עוטה על פנינו.

במקרה שלי, זה מתחיל במשפחה שלי, בשותפתי לחיים ורדה, במשאבי הכוח המדהימים שלה, ברוחב היריעה המוסרית שלה, בתקווה המפוארת, היסודית שלה כנגד כל הסיכויים. ובילדים שלנו, הרואים מאורעות ובני-אדם באור הוגן שאביהם העיתונאי יכול רק לקנא בו.

כאשר הורים מספרים לילדיהם את עובדות החיים הם מלמדים – או מנסים ללמד – אותם בדרך-כלל את עובדות האהבה.

את עובדות השנאה מותירים לעתים קרובות לנו, העיתונאים שלכם. ובכן, נדמה לי שאלה העובדות שעלינו להעביר לילדים בטרם יצאו אל העולם הזה, שהפך לחשוך כל-כך:

הרבה יותר קל לפתוח במלחמה מאשר להפסיק אותה. הרבה יותר קל לנתץ שלום מלעשות אותו.

אבל למרות הכול, וגם אם איבדו את האמון שלהם בו, אלה הרוצים שלום משני הצדדים יכולים לנצח בסוף גם את מנהיגיהם, גם את האבל שלהם, וגם את הכאב האישי העמוק מאוד שלהם.

זה דורש אופטימיות חסרת בסיס. זה דורש יכולת להפנים את דבריו של האדם שהכיר את חשכת התקופה שלנו יותר מכל אדם אחר – סמואל בקט:

"לא משנה. נסה שוב. היכשל שוב. היכשל בצורה מוצלחת יותר."

###

בראדלי ברסטון הוא העורך הבכיר של המהדורה האנגלית של עיתון "הארץ", וזוכה פרס אליאב-סרטאווי לעיתונות לשנת 2006. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

פורסם במהדורה האנגלית של "הארץ" ב- 4 בנובמבר 2006
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.
 
 
 
 
"לחוקרים ולקובעי מדיניות כאחד, 'סרץ' פור קומון גראונד' מייצר חומרים יוצאים מ הכלל על המזרח-התיכון. למי שמחפש איזון וניתוח מעמיק, זה המקום לפנות אליו לצורך הבנה טובה יותר של המורכבויות במזרח-התיכון של ימינו."

- ד"ר רוברט א. פרידמן, הקתדרה ע"ש פגי מיירהוף פרלסטון למדע המדינה, האוניברסיטה העברית בלטימור, ומרצה אורח למדע המדינה באוניברסיטת ג'ון הופקינס
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
הפוגה למען השלום
הרצח שקטע הכול
הזדמנויות שהוחמצו
בין החומות
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

הפוגה למען השלום מאת אחמד יוסף
הרצח שקטע הכול מאת נחמיה שטרסלר
הזדמנויות שהוחמצו מאת מוחמד חאקי
בין החומות מאת מיכל לנדאו