בעקבות המהפכה: מה התשנה בתוניס?

מאת אכרם קאבי
הדפסה
שלח/י
כף, תוניס – מאז מהפכת היסמין ב-2011 והתפטרותו של הנשיא בן עלי הלכו והתבהרו השינויים בתוניס: הזירה הפוליטית היא כעת זירה פתוחה והחברה האזרחית פעילה ותוססת. אולם עדיין ישנן גם בעיות איתן צריך להתמודד, אחת מהן היא האלימות המתפרצת במהלך ההפגנות, ברור איפה שהמשימה לא הושלמה.

כסטודנט צעיר השתתפתי באופן פעיל במהפכה לאור הסערה שפוקדת כיום את תוניס, אני שואל את עצמי: מה בעצם השתנה?

המצב הביטחוני איננו יציב, הכלכלה אינה במיטבה, ובמערכת החינוך טרם תוקנו הליקויים. אך העתיד עדיין לפנינו. היכולת לממש את השינויים תלויה בנו, הצעירים.

ישנם סימנים מובהקים לתקווה; שינוי ניכרים התחולל בכל הקשור לחירות: חופש הביטוי והדיבור, והחופש להביע ביקורת על הממשלה, הפכו למציאות.

אולם תוניס מתמודדת עם אתגרים גדולים: תנועות קיצוניות אחדות אינן מוכנות לקבל כל אידיאולוגיה נוספת פרט לזו שלהן. הן אינן מכירות בזכויותיהם של אחרים לחופש הביטוי. ביוני שעבר למשל, פרצו הפגנות אלימות נגד תערוכה שהתקיימה במסגרת יריד האומנות התוניסאי "אביב האומנויות", בתערוכה זו הוצגו יצירות מכמה גלריות מקומיות ועבודותיהם של כמה אמנים תוניסאים.

הפוליטיקאים והמפלגות הפוליטיות יכולים לפעול לתיקון חריגות שכאלו מעקרון החופש הדמוקרטי. על אף שיש להן אידיאולוגיות פוליטיות משל עצמן, עליהן לתת ביטוי פומבי להכרתן בתקפותן של אידיאולוגיות והשקפות עולם אחרות. מכאן מתחילה הדמוקרטיה האמיתית.

באותו אופן, על ארגוני החברה האזרחית למלא תפקיד בקידום דיאלוג ודו-קיום. עליהם למצוא מכנה משותף בין המפלגות השונות, ולהזכיר להן כי יש להן קרקע משותפת – הלא היא תוניס.

למעשה השינוי המהותי בתוניס הוא קיומה של החברה האזרחית עצמה. היא הפכה לזירה תוססת ופעילה, למרות האקלים הפוליטי והסוציו-אקונומי הבלתי יציב השורר במדינה.

ארגונים חדשים נוסדים בכל מקום ומעשירים את הנוף האזרחי. ישנן דוגמאות רבות לכך, החל בפסטיבלים ציבוריים וכלה בכנסים ובארגוני צדקה. לאחרונה, בשלישי בספטמבר, ארגון המכונה מווטאנה & טווסול (אזרחות ותקשורת), שמטרתו טיפוח המודעות לאזרחות ולשירות אזרחי, השיק במקביל לפתיחת המושב הנוכחי של האסיפה המכוננת, פורטל אינטראקטיבי שמיועד לסייע לארגוני החברה האזרחית לעבוד בשיתוף פעולה הדוק יותר אחד עם השני.

בפרסום בעיתונות הסבירו מקימיי הפורטל כי הוא נוצר "על מנת לעקוב אחר פרוטוקול האסיפה המכוננת, אחר השיח בחברה האזרחית ואחר פעילויות שעניינן ניסוח החוקה החדשה, על מנת לשמש אתר אינטראקטיבי המתווך בין האסיפה, החברה האזרחית ודעת הקהל".

החברה האזרחית מציגה את ההתקדמות המשמעותית ביותר מאז התחוללה המהפכה. קיומה הוא אחד ההישגים הבטוחים ביותר בתקופה. בזכות קיומה כבר לא תתכן תוניס ללא חברה אזרחית.

תוניס זקוקה לתרומתם של כלל המגזרים להתפתחותה, ללא תלות באידיאולוגיה שהם מקדמים. על מנת להשיג דמוקרטיה אמיתית, עלינו למצוא מכנה המאחד את כולנו – פלטפורמה שמציעה לכל אחד ואחד מאתנו הזדמנות לתרום להתפתחותה של המדינה, אך מתוך כבוד לאמונותיהם ועמדותיהם של כל האזרחים.

###

* אכרם קאבי הוא סטודנט תוניסאי. כתבה זו נכתבה במסגרת סדרה על קולותיהם של הצעירים בתוניס בעקבות המהפכה, עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 5 באוקטובר 2012 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"המאמרים של שירות החדשות של 'קומון גראונד' למזרח-התיכון מעוררים תקווה כי יש בשטח אנשים, המקדמים פתרונות שמבוססים על הצורך בדו-קיום סובלני ועל התקווה לעתיד טוב יותר."

- כריסטופר פאטן, לשעבר הנציב לקשרי חוץ של הנציבות האירופית
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים בסדרה
התיאטרון פותח עולמות חדשים בתוניס
צעירים בתוניס פועלים לשים קץ לאלימות נגד נשים
קול הצעירים בתוניס עדיין משמעותי
נוער בטוניס במאבק נגד השימוש בסמים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים בסדרה

התיאטרון פותח עולמות חדשים בתוניס מאת אמינה בנחליפה
צעירים בתוניס פועלים לשים קץ לאלימות נגד נשים מאת מרים מרופי
קול הצעירים בתוניס עדיין משמעותי מאת נור עוואיש
נוער בטוניס במאבק נגד השימוש בסמים מאת ג'יהד פרדי