התיאטרון פותח עולמות חדשים בתוניס

מאת אמינה בנחליפה
הדפסה
שלח/י
אל כף, תוניס – העיר התוניסאית בה עשיתי את צעדי הראשונים נקראת אל כף. זו העיר בה נולדו חלומותיי ושאיפותיי הראשוניים.

אולם כשתוניסאים רבים שומעים את שם העיר, אל כף, עולים בראשם הסטריאוטיפים המקובלים: מזג אוויר קשה בחורף וחוסר יציבות כלכלית וחברתית הנובעת ממרחביו העצומים של האזור, שמרביתו מאוכלס בכפרים קטנים ומבודדים.

אל כף ממוקמת בצפון מערבה של תוניס, העיר מתגאה בהיסטוריה רומית ונומידית (ממלכה ברברית עתיקה) עשירה. אך מה שמאפיין מעל הכול את אל כף הוא התיאטרון, שפתח עבורה חלון לעולם.

באל כף, התיאטרון הוא שמפגיש בין תרבויות שונות ומשמר את הפתיחות לאחר.

הפתיחות הבאה לידי ביטוי בתיאטרון באל כף ניכרת גם באופן בו בנויה העיר. במרכזה, שנבנה לפני מאות בשנים, על שטח של חמישה קילומטרים רבועים, ניצבים כנסיה, קתדראלה ומסגד,. מצב זה מוכיח כי סובלנותם של התוניסאים ושל תושביה של אל כף, נולדה כבר לפני מאות. העיר מטפחת מורשת של פתיחות כלפי כל המבקרים בה, מורשת המשותפת לדורות השונים. זוהי הרוח הבאה לידי ביטוי בתיאטרון בעיר.

מקורם של השמות הגדולים בסצנת התיאטרון והמוסיקה בתוניס באל כף. בינם שחקנים כמו אחמד סנוסי; הקומיקאי ושחקן הקולנוע, למין נהדי שקיבל את פרס השחקן הטוב בפסטיבל הסרטים של קרתגו; והזמרת חובאילה ראשד, שיצירותיה המוסיקאליות העשירו את רפרטואר המוסיקה העכשווית התוניסאית.

בשנות השבעים הקים מונכף סואיסי להקת תיאטרון באל כף, קבוצה אלטרנטיבית ששיקפה את המציאות החברתית, הכלכלית והפוליטית בתקופה. כשנושאי עבודותיה התמקדו בעיסוק בענייני דיומא, במקום בהיסטוריה. היה זה חידש בתוניס. במהרה קראה הלהקה תיגר על להקת התיאטרון הקלאסי המפורסמת בתוניס של עלי בן עייד, וייסדה אסכולת תיאטרון אלטרנטיבית.

לכבוד יום התיאטרון העולמי, שחל ב-27 במרץ, מתקיים באל כף אירוע המוכר כ"תיאטרון ללא הפסקה 24 שעות ביממה". האירוע שהושק ב-2001 על ידי האומן לסד בן עבדאללה, הוא אירוע מעורב בו יש מקום לכולם. האירוע האחרון כלל 22 שחקנים, שישה מופעים מוסיקאליים, הופעת רחוב, וסדנת אומנות.

ההופעות מתקיימות באתרים שונים ומגוונים: המרכז לאומנויות הבמה, הבזיליקה, כנסיית סנט פיטר, המרכז התרבותי ואפילו אולם הספורט בעיר, בו הציג הקרקס הלאומי את אחת מהפקותיו, "הקציר היפיפה" ב-2006.

בכל שנה מוזמנות להקות ממדינות שונות להשתתף באירוע. בעבר ביקרו באירוע להקות מאיטליה, צרפת, הולנד, מרוקו, לבנון, סוריה ושבדיה, כל התיאטרון פתח את העיר לעולם. אורחים מארצות ניכר מוזמנים לגלות את אל כף, העיר החמה ומסבירת הפנים, ולטפח מודעות תרבותית.

כיום אל כף ממשיכה לקבל את פניהם של אומנים צעירים השואפים להניע שינוי חברתי באמצעות התיאטרון התוניסאי וחשיפתו בפני העולם. "תיאטרון ללא הפסקה 24 שעות ביממה" הפך להצלחה תרבותית ואומנותית. בנוסף הצלחתו השפיעה על העיר עצמה, מבקרים מרחבי העולם הגיעו אליה. כך נוצר מקום בו תרבויות שונות נפגשות ומעשירות את העיר.

###

* אמינה בנחליפה, סטודנטית למסחר בינלאומי בת 22, ילידת אל כף בתוניס, מתעניינת באומנות ובמיוחד בתיאטרון. כתבה זו נכתבה כחלק מן הסדרה המציגה את קולותיהם של צעירים תוניסאים בעקבות המהפכה, עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 19 באוקטובר 2012 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"אני אוהב את המאמרים שאתם מפיצים משום שהם נועזים. הם מניעים את הדיון קדימה, הם אינם חזרה על הקיים. הם עוזרים לי לחשוב באופנים חדשים על בעיות שאכן דורשות פתרון, בעיות שאינן פשוטות אלא מורכבות."

- מייקל וולף, UPF.tv
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים בסדרה
בעקבות המהפכה: מה התשנה בתוניס?
צעירים בתוניס פועלים לשים קץ לאלימות נגד נשים
קול הצעירים בתוניס עדיין משמעותי
נוער בטוניס במאבק נגד השימוש בסמים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים בסדרה

בעקבות המהפכה: מה התשנה בתוניס? מאת אכרם קאבי
צעירים בתוניס פועלים לשים קץ לאלימות נגד נשים מאת מרים מרופי
קול הצעירים בתוניס עדיין משמעותי מאת נור עוואיש
נוער בטוניס במאבק נגד השימוש בסמים מאת ג'יהד פרדי