צעירים בתוניס פועלים לשים קץ לאלימות נגד נשים

מאת מרים מרופי
הדפסה
שלח/י
ג'נדובה, תוניס – סיפורה של האישה התוניסאית הצעירה שנאנסה לכאורה על ידי שוטרים. אחרי שהגישה תלונה, הואשמה ביחד עם ארוסה ב"התנהגות בלתי הולמת", הגיעה בשלהי ספטמבר לכותרות בתקשורת ברחבי העולם. המקרה עורר את זעמם של ארגונים למען זכויות הנשים והדגיש את הסוגיה החשובה בתוניס שלאחר המהפכה: מענה התמודדות ופתרון בעיית האלימות נגד נשים.

הצעירה, שבחרה שלא לחשוף את זהותה, תובעת את מי שאנס אותה לכאורה. אך כמה נשים היו בוחרות לשתוק על מנת להימנע מהסטיגמה? נשים הן חצי מהחברה. לתפקידן בתוניס שלאחר המהפכה יש משמעות מכריעה. השאלה החשובה ביותר כיום נוגעת לצורך להגן על נשים מפני אלימות על מנת להעניק להן ביטחון ולעודד אותן לתרום לבנייתה של מדינה דמוקרטית.

מחקר שנערך לאחרונה על ידי הלשכה הלאומית בתוניס למשפחה ואוכלוסייה (מוסד ציבורי המסונף למשרד הבריאות) סקר 5,000 נשים מרחבי החברה התוניסאית ומצא כי 47 אחוזים מהן נחשפו לאלימות (פיסית, רגשית או פסיכולוגית) לפחות פעם אחת בחייהן.

על מנת להתמודד עם בעיה זו על החברה האזרחית ומוסדות המדינה להעלות בקרב נשים את המודעות לזכויותיהן. לפיכך יזמה הלשכה הלאומית למשפחה ואוכלוסייה תוכנית בת 36 חודשים להגנה על נשים מפני אלימות. יעדי התוכנית כוללים פיתוח הזדמנויות שוות בשוק העבודה, בחינוך והחברה בכלל, עבור גברים ונשים; העלאת המודעות לאלימות באמצעות קמפיינים שמציגים את הגופים והאנשים אליהם יכולות לפנות נשים שמתמודדות עם אלימות, כמו שופטים ועובדים סוציאליים; ופיתוח תוכנית התערבות רפואית ופסיכולוגית עבור נשים שנחשפו לאלימות, על מנת שיזכו לטיפול ומענה הולם.

מטרת התוכנית להגן על נשים באמצעות קמפיינים של מודעות וחינוך, ולהציע ייעוץ לנשים שהיו קורבן לאלימות. חלק מהתוכנית יושמה במרפאות באזורים כפריים. חלק גדול מאותן מרפאות כפריות הקצו יום אחד בשבוע לטיפול בנשים בלבד. חלק מהתוכנית היה קמפיין להגברת המודעות של הנשים המבקרות במרפאה. קמפיין זה התמקד בהגדרת אלימות, בצורות השונות של אלימות ובאופן בו נשים יכולות להתגונן מפניה. הוצעו דרכים לקבלת סיוע, דרכים כמו פנייה לשופטים או לעובדים סוציאליים שרשאים להתערב במצב.

המאמצים למגר את האלימות כוללים מחקר, ייעוץ רפואי לקורבנות האלימות ותוכניות חינוך על זכויותיהן של נשים שנועדו להקנות לתלמידים ותלמידות בבתי הספר הבנה ויכולת להתמודד עם הבעיה.

לבני נוער תפקיד מרכזי בהעלאת המודעות לנושא. יש לעודד את מעורבותם בתוכניות החותרות לשים קץ לאלימות נגד נשים. רבים מהם ישתתפו ביום הארצי למיגור האלימות נגד נשים שיחול ב-25 בנובמבר. ארגוני החברה האזרחית תכננו קמפיינים של מודעות וחינוך ברחבי המדינה, במיוחד באזורי הכפריים, שמיועדים לכמה קבוצות גיל.

בשנה שעברה לקחתי חלק בקמפיין שכזה עם קבוצה של 16 בני נוער מטעם האיגוד התוניסאי לבריאות ופוריות. פנינו לנערות הלומדות בבית הספר המקומי, שוחחנו עימן על אלימות ועל צורותיה השונות על מנת להקנות להן יכולת לזהות את הבעיה. הדגשנו גם את מקורות הסיוע הזמינים בפניהן והפננו אותן לקו החם אליו ניתן להתקשר באופן אנונימי.

אמצעי התקשורת חייבים למלא תפקיד משמעותי בחינוך על מנת להלחם באלימות. על ארגוני החברה האזרחית הפועלים נגד האלימות נגד נשים לפנות לתקשורת כדי שידווחו על האירועים שהם מקיימים וכדי שיסייעו להפצת המסרים הללו כדי שיגיעו ליותר אנשים מכפי שניתן באופן ישיר.

המודעות החברתית היא מרכיב מהותי בכל תוכנית שחותרת לקדם שינוי חברתי, במיוחד בקרב נשים. באופן כזה נשים יכולות לפתח מודעות לזכויותיהן וללמוד כיצד להתגונן מפני אלימות. על נשים להמשיך להשמיע את קולן, ולהוכיח כי הן מסרבות להתפשר על זכויותיהן או לשתוק כשאלו מופרות.

###

* מרים מרופי הינה חברה במועצת המנהיגות הצעירה בג'נדובה, תוניס. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 9 בנובמבר 2012 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"לחוקרים ולקובעי מדיניות כאחד, 'סרץ' פור קומון גראונד' מייצר חומרים יוצאים מ הכלל על המזרח-התיכון. למי שמחפש איזון וניתוח מעמיק, זה המקום לפנות אליו לצורך הבנה טובה יותר של המורכבויות במזרח-התיכון של ימינו."

- ד"ר רוברט א. פרידמן, הקתדרה ע"ש פגי מיירהוף פרלסטון למדע המדינה, האוניברסיטה העברית בלטימור, ומרצה אורח למדע המדינה באוניברסיטת ג'ון הופקינס
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים בסדרה
בעקבות המהפכה: מה התשנה בתוניס?
התיאטרון פותח עולמות חדשים בתוניס
קול הצעירים בתוניס עדיין משמעותי
נוער בטוניס במאבק נגד השימוש בסמים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים בסדרה

בעקבות המהפכה: מה התשנה בתוניס? מאת אכרם קאבי
התיאטרון פותח עולמות חדשים בתוניס מאת אמינה בנחליפה
קול הצעירים בתוניס עדיין משמעותי מאת נור עוואיש
נוער בטוניס במאבק נגד השימוש בסמים מאת ג'יהד פרדי