קול הצעירים בתוניס עדיין משמעותי

מאת נור עוואיש
הדפסה
שלח/י
מונטריאול, קנדה – על פי המכון הלאומי לסטטיסטיקה בתוניס, יותר מחצי האוכלוסייה הם צעירים בני שלושים ומטה. נתונים דמוגרפיים אלו בלטו במהלך המהפכה בדצמבר וינואר האחרונים, כשצעירים תוניסאים כיכבו בכותרות העיתונאים ברחבי העולם. אלא שכעבור שנה, דעותיהם אינן זוכות לחשיפה מספקת בתקשורת בתוניס.

במהלך השבועיים האחרונים שוחחתי עם צעירים מאזורים שונים בתוניס, נציגיהן של ארגוני החברה האזרחית הצעירים הלוקחים חלק בתוכניות פיתוח מנהיגות לצעירים מטעם סרץ' פור קומון גראונד, ארגון הפועל להתמרת סכסוכים.

ביקשתי לדעת מהו חזונם למען עתיד תוניס. ביקשתי להבין כיצד הם רואים את מעורבותם שלהם בשינויים העוברים על ארצם. ששת הצעירים עימם שוחחתי היו להוטים להשמיע את קולם, וביטאו באופן מפתיע השקפות דומות בדבר התפקיד שהם מבקשים למלא בעתידה מדינתם.

בתוניס 24 מחוזות. כמה מהצעירים איתם שוחחתי מגיעים מאזורים בלתי מפותחים מבחינה כלכלית וחברתית. אלו אזורים המרוחקים מהבירה ורק לעיתים רחוקות מעורבים בתוכניות ממשלתיות. עם זאת, למרות הבידוד, צעירים אלו מבקשים לפעול ולהתמודד יחד בסוגיות חברתיות.

האזור בצפון מערב המדינה למשל, הנושק לים התיכון ולגבול עם אלג'יר, סובל מתת פיתוח כלכלי, אך נהנה ממקורות מים עשירים. רבים מתושביו חשים כי נשכחו על ידי המדינה. מחוז ג'נדובה בקצה הצפון מערבי ידוע בזכות הסכרים הרבים שבו, אך רבים מתושביו אינם נהנים מגישה למי שתייה.

חוף הים של תוניס מאוכלס ביישובים עירוניים ומפותח יותר מבחינה כלכלית, בעוד שפנים המדינה כפרי ברובו ובלתי מפותח. לעיתים מצב זה מעורר מתחים בין תושבי האזורים השונים בתוניס.

בשיר, תוניסאי צעיר מג'נדובה, דיבר על עבודתו שלו: "במחוז שלי יש קבוצה של עשרים חברים פעילים – גברים ונשים – העוסקים בסוגיית מי השתייה (לצד סוגיות חברתיות וכלכליות נוספות). אנו אוספים נתונים סטטיסטיים (בנדון). בקרוב נזמין את ראשי המחוז והמדינה ללמוד על הבעיה ולהציע פתרונות."

נשאלת השאלה מה מתכננת הקבוצה בה בשכיר פעיל כדי ליצור קשר עם ארגוני חברה אזרחית של צעירים ממחוזות נוספים המתמודדים עם בעיה זו.

קיים צורך אמיתי ביצירת חיבור בין הצעירים באזורי הספר לבין אלו בבירה; צעירים רבים בתוניסיה אינם מודעים לקשיים עימם מתמודדים תושבי האזורים הכפריים במדינה. עם זאת, יש צעירים שנוקטים צעדים על מנת לגשר בין תושבי הערים והכפרים. נאיירס מתוניסיה קשורה למפלגת הרפורמה והפיתוח. בהתייחסה לחוויותיה כפעילה צעירה במפלגה פוליטית, היא אומרת, "במהלך העבודה זכיתי לשתף פעולה עם צעירים מרחבי המדינה מהם למדתי רבות. רק מי שבאמת מתגורר במחוז יכול להעיד מהן הבעיות המתלוות לחיים בו ולהציע פתרונות לבעיות אלו. אי אפשר לעבוד ללא שיתוף פעולה."

צעירים מאזורים אחרים בתוניס חזרו וביטאו אף הם את הצורך בשיתוף פעולה. בינהם, כרים וג'יהאד. כרים הוא מבג'ה, עיר המרוחקת כשישים מייל מתוניסיה; ג'יהאד דיברה בשם קבוצה של צעירים עימם היא עובדת בזגהואן – מחוז נידח שנמצא בעומק המדינה, שתושביו חשים מנותקים ממרכזי השלטון שבחופה הצפון מזרחי של המדינה. הם מעוניינים להקים ועדות צעירים בכל אחד מ-24 המחוזות בתוניס, כדי יתקשרו בינן באמצעות רשת לאומית. מטרת הועדות הלאומיות יהיה להוות ערוץ לאסיפה המכוננת של תוניס כישות אחת המייצגת את הצעירים ברחבי המדינה.

בילל, גם הוא מבז'ה, הדגיש את החשיבות של העצמת הפתיחות בין המנהיגים הצעירים לשוני ולמגוון. בין דתיים שמרניים וחילונים הדוגלים בהפרדת הדת מהמדינה; בין עניים ועשירים; בין עירוניים וכפריים. בילל מציע שחברי הקבוצות השונות ישתפו זה את זה ברעיונות, חוויות ושאיפות, במסגרת פורומים או מפגשים.

כל מחוז יכול ללמוד משכניו. בתשובה לשאלתי, מה יכולים לעשות צעירים למען עתידה של תוניס, השיבה הדמי, אישה צעירה מכיף בגבולה המערבי של תוניס, כי, "לצעירים יש יכולת. הם זקוקים תחילה לטפח מודעות וכבוד הדדי, וסובלנות וכבוד בין הקבוצות השונות בחברה התוניסאית, כדי שיוכלו לעבוד יחד..."

בשיחה האחרונה שניהלתי עם בילל הוא התעקש לשתף אותי בתחושת הגאווה של הצעירים בתוניס על אירועי המהפכה, באומרו, "הבה נמשיך לנקוט פעולה בלתי אלימה על מנת להשיג את יעדיה של המהפכה ולתרום לתהליך המעבר לדמוקרטיה ובניית המדינה."
הצעירים שראיינתי – רבים מהם מאזורי הספר – מעולם לא נפגשו. הם מחזיקים בעמדות אידיאולוגיות שונות, המייצגות את המגוון האזרחי שבתוניס. עם זאת, כל אחד מהם ציין את החשיבות בשיתוף פעולה ואיחוד השסעים הגיאוגרפיים, האידיאולוגיים והסוציו-אקונומיים.

למרות הקצב האיטי של השינוי, תפקידם של הצעירים בתוניס כיום איננו חשוב פחות מתפקידם בשנה שעברה. כמו בשנה שעברה, הם מבטאים רצון להתייצב יחד למרות ההבדלים, ולתרום לעתיד ארצם. יש לקוות כי תוניס, והקהילה הבינלאומית, יקשיבו לקולם.

###

* נור אוועיש היא עורכת המהדורה בצרפתית ובערבית עבור שירות החדשות של סרץ' פור קומון גראונד. כתבה זו היא חלק מן הסדרה על דת, גלובליזציה ובניית שלום שנכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 30 בספטמבר 2012 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"הגיעו אלי שש פניות מאנשים שונים העובדים בשירות החדשות של 'קומון גראונד'. אני מקווה שסטודנטים ומומחים באוניברסיטה שלנו (אל-אזהאר), וגם אלה העוסקים בעניינים אינטלקטואליים כללים, יבחינו במאמץ המקופל בשאלות האלה, בעובדה שהם הוצגו רק לאחר עיון ואיסוף מידע נרחבים שיכולים היו למלא מדפים, ולאחר חשיבה סדורה מהסוג הקושר בין עובדות שונות ואינו עוסק באשליות, בזוטות ובקטנוניות ההופכות על פיו את מבנה הידע."

- השייח עלי ג'ומעה, המופתי הגדול של מצרים
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים בסדרה
בעקבות המהפכה: מה התשנה בתוניס?
התיאטרון פותח עולמות חדשים בתוניס
צעירים בתוניס פועלים לשים קץ לאלימות נגד נשים
נוער בטוניס במאבק נגד השימוש בסמים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים בסדרה

בעקבות המהפכה: מה התשנה בתוניס? מאת אכרם קאבי
התיאטרון פותח עולמות חדשים בתוניס מאת אמינה בנחליפה
צעירים בתוניס פועלים לשים קץ לאלימות נגד נשים מאת מרים מרופי
נוער בטוניס במאבק נגד השימוש בסמים מאת ג'יהד פרדי