נוער בטוניס במאבק נגד השימוש בסמים

מאת ג'יהד פרדי
הדפסה
שלח/י
זגואן, טוניס – בחודשים האחרונים תופעת ההתמכרות לסמים בקרב טוניסאים צעירים בני גילי נמצאת בעלייה. על פי בדיקה סטטיסטית שנערכה לאחרונה על ידי משרד החינוך ומשרד הבריאות, הכאוס שהשתלט על המדינה בעקבות המהפכה אפשר לסחר הסמים לשגשג במדינה, בעיקר בקרב משתמשים צעירים. הסטטיסטיקה האחרונה של המכון הלאומי לבריאות הציבור מציגה כי 15 אחוזים מן הבנים וארבעה אחוזים מן הבנות בגילאי 15-25 השתמשו לפחות פעם אחת בחייהם בסמים.

לאחרונה, אחד מידידיי בבית הספר התוודה באוזני שהוא התמכר לסמים, והבהיר לי כמה פשוט להחדיר סמים לבית הספר, גם בגיל כה צעיר.

בני נוער ומבוגרים צעירים, שמהווים 33 אחוזים מן האוכלוסייה, שואפים להיות משתתפים מלאים בחיים החברתיים בטוניס. כסוכנים של שינוי לעתיד, הם אמורים לזכות לתנאים שיאפשרו ויעודדו את פיתוח הדמיון, הערכים, האנרגיה והחזון שלהם, על מנת להבטיח דינאמיקה של התקדמות והתפתחות.

היבה קולי, מתאמת האו"ם בטוניס, מסבירה כי "בני נוער ומבוגרים צעירים חשופים כיום יותר מאי פעם להשפעות המסוכנות הנובעות מן השינויים החברתיים והכלכליים העמוקים", ומכאן הדרישה להתמודד עם הבעיה.

ישנם מספר צעדים שעל הטוניסאים, כולל הטוניסאים הצעירים עצמם, לנקוט על מנת מענה להתמודד עם בעיית הסמים.

ראשית, תקופת ההתבגרות מתאפיינת בשינויים פיזיים ופסיכולוגיים עמוקים, ולפעמים מתבטאת בהתמרדות ואף בהתנגדות אלימה לסמכות הורית ומוסדית.

גיל ההתבגרות הינו פרק חשוב בעיצוב אישיותו של אדם, וצעד הכרחי לקראת הבגרות. הוא דורש נוכחות של מבוגרים שיסייעו, יאזינו וינחו, אך גם יגבילו ויפגינו את אהבתם. מתבגרים עשויים לפנות לסמים מתוך סקרנות, מתוך דחייה של ערכים מסורתיים או על מנת לברוח מבעיות במשפחה. אנשי מקצוע כגון סוציולוגיים או איגודים שעובדים עם ילדים מוזמנים להדריך וליידע מבוגרים שעובדים בבתי הספר, ללא קשר לתפקידם בסכנות האורבות לנוער ובדרכי ההתמודדות איתן.

בנוסף, קמפיינים של מודעות יכולים להיות יעילים ביותר במניעת ההידרדרות לסמים. יש לעודד מוסדות וארגונים שונים להציע פעילויות המפתחות פתרון בעיות ופעילויות נוספות שמטפחות כישורים של ביטוי עצמי, ביטחון עצמי ומציאת פתרונות,בהן יכולים התלמידים להשתתף.

דוגמא אחת לכך היא הדיאלוג שהתנהל באוקטובר 2011 בסידי חסין סיג'ומי בו השתתפו מומחים שפועלים בתחום, סוציולוגיים, נציגים מקומיים- מבוגרים וצעירים. הדיון נועד להעלות את המודעות לנושא, והתנהל בין אנשי הממסד והמומחים מחד, וצעירים מקומיים מאידך. מטרתו הייתה ליידע את הצעירים בכל הקשור לסכנות הטמונות בשימוש בסמים וההשפעה שיש לסמים על חייהם של מכורים, ובאופן רחב יותר גם על החברה.

בזכות מעורבותם של הצעירים שהשתתפו בדיון, המפגש הראשוני טיפח את ביטחונם העצמי הנוער וגרם להם להיות אלה שמזהירים מפני השימוש בסמים.

פעילויות כאלו מבקשות לטפח ביטחון בקרב הצעירים. הכוונה היא להתבסס על גישות פחות סמכותיות ויותר ספונטניות, ולנקוט בשפה פחות מתוחכמת כדי שניתן באמת יהיה לשמוע את המסר. יוזמות מסוג זה עתידות להוכיח עצמן כיעילות יותר מסמינרים של מומחים.

אנשים צעירים נקראים לקחת על עצמם להעלות את המודעות לנושא. ורבים כבר עושים זאת. למשל, על סדר היום במפגש הבא של מועצת המנהיגים הצעירים של זגואן, מועצת צעירים מקומית בה אני פעילה, התקיים דיון סביב שולחן עגול בנושא. המניע היה לארגן פעילות לבניית המודעות לבעיית הסמים בבתי הספר התיכוניים במחוז זגואן. יתכן וזה יהיה קמפיין יומי להעלאת המודעות שבמהלכו נקרין סרט תיעודי עם עדויותיהם של מכורים צעירים, ולאחר מכן נקיים דיון בין מומחים רפואיים לבין הצעירים.

הסמים פוגעים בחברה,ובבריאות הציבור. הם פוגעים ברווחה המשפחתית, החברתית והכלכלית. הצעירים הם מקור יקר ערך וכלי פוטנציאלי לשינוי חברתי חיובי. לפיכך, מתבגרים ומבוגרים צעירים חייבים להיות במוקד תשומת הלב של כלל החברה – מוסדות, קהילות, משפחות וממשלות – כדי להגן על ההזדמנות שלהם להתבגר ולגונן עליהם מפני הסכנות שהם פגיעים בפניהן.

###

* ג'יהד פרדי היא צעירה טוניסאית החברה במועצת המנהיגים הצעירים בזגואן. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 7 בדצמבר 2012 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"הגיעו אלי שש פניות מאנשים שונים העובדים בשירות החדשות של 'קומון גראונד'. אני מקווה שסטודנטים ומומחים באוניברסיטה שלנו (אל-אזהאר), וגם אלה העוסקים בעניינים אינטלקטואליים כללים, יבחינו במאמץ המקופל בשאלות האלה, בעובדה שהם הוצגו רק לאחר עיון ואיסוף מידע נרחבים שיכולים היו למלא מדפים, ולאחר חשיבה סדורה מהסוג הקושר בין עובדות שונות ואינו עוסק באשליות, בזוטות ובקטנוניות ההופכות על פיו את מבנה הידע."

- השייח עלי ג'ומעה, המופתי הגדול של מצרים
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים בסדרה
בעקבות המהפכה: מה התשנה בתוניס?
התיאטרון פותח עולמות חדשים בתוניס
צעירים בתוניס פועלים לשים קץ לאלימות נגד נשים
קול הצעירים בתוניס עדיין משמעותי
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים בסדרה

בעקבות המהפכה: מה התשנה בתוניס? מאת אכרם קאבי
התיאטרון פותח עולמות חדשים בתוניס מאת אמינה בנחליפה
צעירים בתוניס פועלים לשים קץ לאלימות נגד נשים מאת מרים מרופי
קול הצעירים בתוניס עדיין משמעותי מאת נור עוואיש