הרהורים על השלג והסיכוי לשלום

מאת רות אגלש
18 ינואר 2013
הדפסה
שלח/י
ירושלים – בתמונות הרבות שהתעדכנו אצלי בפייסבוק ביום חמישי שעבר, שעה שירושלים נהנתה מהשלג הכבד ביותר מזה עשרים שנה, נראו ילדים בונים אנשי שלג ודקלים מעוטרים בפתיתי שלג.

בעודי מקליקה על התמונות של עיר הקודש והפסגות הגבעות שסביבה העטויות לבן, נזכרתי ברגע פשוט שהתרחש לפני כחמש שנים, מעט אחרי שסערה דומה חלפה בירושלים, והשלג שיתק אותה ואת שכונת מגורי המרוחקת.

גם אז, ברגע ההוא, הכל התחיל בחילופי תמונות של השלג. באותה תקופה שיפצתי את ביתי. שכרתי את שירותיו של פועל פלסטיני, שהתגורר בכפר קטן ממש מחוץ לירושלים, לא רחוק מבית לחם. היה לו אישור מיוחד לעבוד בישראל, וכך עבר כל יום את אחד המחסומים שהפרידו בין הישראלים והפלסטיניים, על מנת להגיע לביתי.

באחד הימים, כשהפלסטיני יצא להפסקת קפה וסיגריה בשמש האביבית, ניהלתי את השיחה הראשונה שלי אי פעם עם פלסטיני. על אף שחייתי בישראל מזה 13 שנה, מעולם לא הזדמן לי, ומעולם לא ניסיתי, לפגוש או לשוחח עם משהו מ"הצד האחר" – פלסטינים שחיים מעבר למה שנקרא הקו הירוק, או הגבול הפיסי הנוכחי שמפריד בין שני העמים.

כשישבנו יחד, ציינתי בפליאה שרק לפני כמה שבועות הגינה קפאה משלג, ובתי הצעירה, שהייתה אז בת שנתיים, חוותה את הלבן הזה לראשונה. כמי שנולדה וגדלה בבריטניה, יש לי נטייה לשוחח על מזג האוויר על מנת לשבור את הקרח, במיוחד עם אנשים שנדמה לי כי אין לי עימם דבר במשותף.

לפתע שלף הפועל את הטלפון הסלולארי שלו והחל להציג בפני בגאווה את תמונות ילדיו משחקים בשלג מחוץ לביתם, בית שלא נראה כה שונה מביתי שלי. הראיתי לו תצלומים של ילדי והסכמנו כי אין דבר מתוק יותר מילדים.

בעודנו משתפים זה את זה בתמונות, לא יכולתי שלא לתהות כיצד הוא ומשפחתו – אנשים שחשבתי שהם כל כך שונים ממני, ושאפילו ניתן היה לכנותם אויבים – מתענגים על ההנאות הפשוטות של החיים, ממש כמוני.

בשבוע שעבר, כשהסופות העזות הכו ברחבי המזרח התיכון והשפיעו עלינו – לטוב או לרע – ללא קשר לגזע, לדת או ללאום, נזכרתי בתמונת ילדיו המשחקים בשלג.

במהלך השבוע שמענו על אנשים שנתקעו ברכביהם במשך שעות במהלך גשמי הזלעפות, ואנשים שאיבדו את בתיהם ורכושם בשל השיטפונות העזים שהציפו את הנחלים על גדותיהם. אנשים אף איבדו את חייהם בכבישי הקרח החלקים או במים השוצפים. הטבע שלט בעוצמה וללא אפליה בין ישראלים, פלסטינים, לבנוניים, סוריים, ירדנים ואחרים.

באחד הסיפורים ששמעתי בעקבות הסערה, סרן עדיה חזני, מפקד פלוגה בחטיבת כפיר שבסיסה מוצב בסמוך לג'נין וטול כרם, קיבל דיווחים אודות פלסטינים נעדרים. קבוצת אנשים שנסעו מכפר אחד למשנהו נלכדו ברכביהם בעת שנחל אלכסנדר הסמוך לשכם עלה על גדותיו.

לאחר מבצע ההצלה הדרמטי, סיפר החייל באתר האינטרנט של צה"ל, "אפילו לא חשבתי פעמיים. חייהם של אנשים היו בסכנה ממשית. הייתי מוכן לקחת סיכון."

והוסיף, "אנו נמצאים במצב מורכב מול הפלסטינים. אך בסופו של דבר, כולנו בני אדם."


לא שכחתי את דבריו בשבוע שעבר, כשידידים ישראלים ופלסטיניים בפייסבוק שיתפו אותי בתמונותיהם נהנים מהתענוג הנדיר שמזמן השלג. עשיתי "לייק" לתמונות של העיר העתיקה שצולמו על ידי צלמים מקצועיים – ישראלים ופלסטיניים. זכיתי גם להיות שופטת בתחרות תצלומים של דמויות שלג ואפילו כלבי שלג, שעוצבו בידיים אומנותיות על ידי אנשים החיים משני צדי המתרס.

בפעם השנייה בחיי, נכחתי עד כמה אירועים כאלו כמו מזג אוויר קיצוני, שהינם מחוץ לשליטתנו, מזכירים, בסופו של דבר, את האנושיות המשותפת והמאחדת את כולנו.

###

* רות אגלש היא היתה סגנית מנהל הג'רוזלם פוסט, כיום טוריה מתפרסמים על ידי סוכנויות ידיעות ופרסומים בינלאומיים. היא מתגוררת בסמוך לירושלים. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 18 בינואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"אני אוהב את המאמרים שאתם מפיצים משום שהם נועזים. הם מניעים את הדיון קדימה, הם אינם חזרה על הקיים. הם עוזרים לי לחשוב באופנים חדשים על בעיות שאכן דורשות פתרון, בעיות שאינן פשוטות אלא מורכבות."

- מייקל וולף, UPF.tv
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
הנשים והאביב הערבי
2013- סיבות לאופטימיות במצרים
יום הזיכרון של מרטין לותר קינג הבן מסייע לאמריקנים ללמוד להכיר איש את רעהו
כשהילדים שלנו שואלים על אלוהים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

הנשים והאביב הערבי מאת נתנה ג'. דה לונג-בס
2013- סיבות לאופטימיות במצרים מאת מוסטפא מנשאווי
יום הזיכרון של מרטין לותר קינג הבן מסייע לאמריקנים ללמוד להכיר איש את רעהו מאת טיאבייה טיילור
כשהילדים שלנו שואלים על אלוהים מאת אסמה אודין