הנשים והאביב הערבי

מאת נתנה ג'. דה לונג-בס
18 ינואר 2013
הדפסה
שלח/י
בוסטון, מסצ'וסטס – האביב הערבי הפגיש אותנו עם כוחן ונחישותן של נשים ערביות רבות שיצאו לרחובו עריהן, וביטאו גם במרחבי האינטרנט את הקריאה לשינוי.סטריאוטיפים של דיכוי ופאסיביות נדחקו, ואת מקומם תפסה קולה ופניה של התקווה. זוהי רוח התעוזה העשויה ללא חת. רוח הקוראת לשינוי המשטר והממשל כדי שסוף סוף הנשים תקבלנה את זכויותיהן ואת מקומן בחברות ללא שחיתות.

אולם כאשר בזו אחר זו נשמעים קולות המטילים ספק בהישגי האביב הערבי ועולות שוב ושוב השאלות האם באמת חל שינוי מהותי במשטר, מתקבלת הסברה בקרב רבים כי האביב הערבי פינה את מקומו לסתיו ערבי. גובר החשש באשר למקומו של "האסלאם" בממשלות החדשות, ולהצלחת מאבק הנשים להשיג זכויות, זוהי לכאורה מציאות שבמידה רבה דחקה אותן הצידה והחזירה אותן לעמדה של כפיפות בפני המדינה והחברה, וגדעה את התקווה שיוכלו להיות שחקניות פעילות ותורמות לכלל הציבור.

אך מתיאור זה אין להסיק שהנשים שותקות.

במהלך השנתיים האחרונות נשים הן אלה המקדמות בזירה הציבורית ברחבי המזרח התיכון את הדיון על השוויון. הלקח המשמעותי ביותר שנשים למדו בתקופה זו, קשור לביטחון העצמי הקולקטיבי שנרכש עם הניסיון – ניסיון הנובע מהשתתפות מוצלחת בזירה הציבורית; ניסיון של העצמתן והשמעת קולן בציבור. אפילו בערב הסעודית, הכריז לאחרונה המלך עבדאללה כי יכפיל את מספר הנשים העתידות להתמנות למועצת השורה (הגוף המייעץ הבכיר בערב הסעודית); מדובר אם כן בניסיון להפוך לסוכנות של שינוי חיובי תוך הסבת תשומת הלב החברתית לנושאים מגוונים, החל מסוגיות סביבתיות וכלה ביצירת תרבות אזרחית של התנדבות; בניסיון של התייצבות משותפת לצד הגברים בחתירה לקידום היעדים הלאומיים הקולקטיביים.

לא ניתן יהיה לבטל את הניסיון הזה באמצעות חוקים, או למחותו מהתודעה הקולקטיבית.. הנשים הללו זרעו את הזרעים שיבשילו לכדי תביעת זכיותיהן, גם בתנאים של אקלים מדברי.

האקטיביזם של נשים אלו איננו תחביב או בילוי; הוא חיוני לעתידן של ארצות ערב. לכן הן ממשיכות בפועלן.

בבחריין, למרות איומים והטרדות, הפעילה למען זכויות אדם, מריים אל-קאוואג'ה מצייצת פעמים רבות ביום על מנת להפיץ דיווחים אודות תיקים משפטיים, מעצרים ופלישות לבתים. העיתונאית רים חליפה מתייצבת בעוז מול האיומים על חייה, הטרדות ואפילו ירי רימוני הלם מצד כוחות הביטחון, על מנת לסקר הפגנות בלתי אלימות הקוראות לדמוקרטיה.

במצרים, העיתונאית, הבלוגרית ופעילת זכויות האדם, נווארה נגם, עושה שימוש בטוויטר על מנת לעודד צעירים לפעול; פעילת זכויות האדם והבלוגרית, אסראה עבד אל פתח – המוכרת כ"נערת הפייסבוק" בזכות דיווחיה החיים בפייסבוק ובטוויטר במהלך המהפכה, ממשיכה בעבודתה עם האקדמיה הדמוקרטית המצרית, ומדריכה בני נוער בהפקת תקשורת ובפיקוח על הבחירות; והעיתונאית ראשה עזב ממשיכה לדווח על חשיפת מקרי עינויים שאירעו על ידי הצבא.

בלוב, ריהאב אלחאג' ואיה חליל הקימו יחד את קרן לוב החדשה על מנת לקדם חברה אזרחית מבוססת באמצעות טיפוח מעורבות אזרחית, חברה כוללת ושיתוף פעולה. מג'דה שרקאסי חברה להקמת קרן טיברה על מנת לקדם הכרה וגמול לנשים לוביות צעירות הפועלות למען יעדים קהילתיים. ופורום הנשים הלוביות נפגש על מנת להעלות את המודעות וההכרה בזכויות נשים, וקורא להכללתן בחוקה. כיון נשים לוביות רבות פועלות לקידום מגוון נושאים, החל משמירה על הסביבה וכלה בזכויות אדם, הגנה על אתרים קדושים והיסטוריים ואיסוף כלי נשק.

מדוע?

משום שהמהפכות הללו מעולם לא עסקו רק ב"זכויות נשים" – הן תמיד עסקו, ועודן עוסקות, בזכויות של כולם –דמוקרטיה, חירות וכבוד האדם. המוקד הוא יצירת אקלים פוליטי תחרותי בריא בו יכללו כלל המרכיבים הללו. עד שאלו יושגו, לא ניתן לומר כי הסתיימו המהפכות.

נשים ממשיכות לפרוץ החוצה, הן ממשיכות להתבטא, הן ממשיכות למחות וממשיכות לתבוע את זכויותיהן. והן לא תחדלנה. לא ניתן לשבור את רוחן, את האומץ והנחישות שלהן. הן הכירו בכוח הפעולה הקולקטיבית, ובעוצמה שנובעת מאיחוד כוחות.

איננו נמצאים באלג'יר של שנות השישים, כשצרכיה של האומה הפוסט קולוניאלית נחשבו דחופים יותר מ"ענייני נשים". אנו ב-2013, ו"ענייני נשים" הפכו לעניין של כולנו, ואת צרכיהן של אומות לא ניתן למלא מבלי לכלול את קולם של כלל אזרחיהן – נשים וגברים, צעירים וזקנים, מכל רקע אתני ודתי שהוא.

כפי שהנשים הללו שיתפו פעולה בתחילת האביב הערבי, הן ימשיכו לפעול על מנת להבטיח כי השוויון יזכה למקומו הראוי לא רק בחוקה – אלא גם בשטח.

###

* דר. נתנה ג'. דה לונג-בס הינה העורכת הראשית של אנציקלופדית אוקספורד לאסלאם ונשים, ומחברת הספר: "אסלאם ווהאבי: מתחיה ורפורמה לג'יהאד עולמי". היא מלמדת תיאולוגיה השוואתית בבוסטון קולג'. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews),18 בינואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"זה הישג בלתי-רגיל, אם תשאלו אותי... לגרום לכך [שערוצי תקשורת] יפרסמו מאמר של 'קומון גראונד', שלא לדבר על קריאה לחידוש המאמצים לפרשנות טקסטים אסלאמיים באמצעות 'איתיחאד' חדש. כולם רוצים לדעת איך להשפיע. CGNews פשוט הצליחו."

- שמיל אידריס, הממונה על משרד ברית התרבויות של האו"ם
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
הרהורים על השלג והסיכוי לשלום
2013- סיבות לאופטימיות במצרים
יום הזיכרון של מרטין לותר קינג הבן מסייע לאמריקנים ללמוד להכיר איש את רעהו
כשהילדים שלנו שואלים על אלוהים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

הרהורים על השלג והסיכוי לשלום מאת רות אגלש
2013- סיבות לאופטימיות במצרים מאת מוסטפא מנשאווי
יום הזיכרון של מרטין לותר קינג הבן מסייע לאמריקנים ללמוד להכיר איש את רעהו מאת טיאבייה טיילור
כשהילדים שלנו שואלים על אלוהים מאת אסמה אודין