2013- סיבות לאופטימיות במצרים

מאת מוסטפא מנשאווי
18 ינואר 2013
הדפסה
שלח/י
קהיר – אם אתם גרים במצרים, יש לכם סיבות רבות לחוש פסימיות ביחס למצב הפוליטי, החברתי והכלכלי. ההתנצחויות והקוטביות הפוליטיות מדרדרות את המדינה אל ספו של מאבק אזרחי. האבטלה והעוני בעלייה. ה כלכלה קופאת על שמריה: ההשקעות בלתי מספקות ותעשיית התיירות נראית כמתפרקת בעקבות הבהלה הפוסט-מהפכנית. אולם לרגל חגיגות השנה החדשה במצרים ויום השנה השני למהפכה, אני סבור דווקא כי ישנן סיבות לאופטימיות.

בחינה מדוקדקת בתולדות המהפכות שהתחוללו בארצות אחרות במהלך ההיסטוריה, אנו למדים על הצורך להיות סבלניים. פירות ההתקוממות זקוקים לזמן כדי להבשיל. חשבו על המהפכה הצרפתית של 1789. בעוד שהמצור על הבסטיליה נתפס כרגע מכונן, עשרות אנשים נהרגו והתסיסה נמשכה. רבים התאכזבו משום שהאירוע זה לא סיים את המאבק. העימות האזרחי המשיך ועשרות אלפי אנשים נהרגו במהלך התקופה שמכונה "משטר האימה".

עם זאת, הצרפתים לא נכנעו לפסימיות. החוקה הראשונה נכתבה שש שנים לאחר נפילת הבסטיליה, המכשולים והמאבקים הפוליטיים נמשכו, ודם רב נשפך על ידי המהפכנים עצמם. עברו מאה שנים עד שצרפת החלה לציין את יום השנה למצור כיום לאומי, המוכר כ"יום הבסטיליה".

אם כך השאלה נותרת בעינה: כיצד תוכל מצרים להתקדם ולהימנע מהאלימות שאפיינה את המאבק הארוך של המהפכה הצרפתית?

ראשית, פשוט מאד עליה להתאזר בסבלנות. המצרים צריכים להכיר בכך שהמהפכה מתרחשת בשלבים. לצרפת לקח יותר מעשור להפוך ממונרכיה לרפובליקה חוקתית דמוקרטית. הצרפתים מתגאים לעיתים בכך שיש להם חמש רפובליקות, כל אחת מהן נוצרה בעקבות ניסוחה של חוקה חדשה. באותו אופן, במצרים, מי שפועל למען שינוי חייב להבין כי אישורה של החוקה הפוסט מהפכנית הראשונה של המדינה איננה סוף הדרך, אלא רק אבן דרך אחת.

המאבק לדמוקרטיה ימשיך אל תוך הבחירות החדשות לפרלמנט שצפויות להתקיים השנה, בחירות שיאפשרו למצרים להשמיע את קולם בקלפי. התורים הארוכים של מצביעים שהמתינו יום שלם על מנת להצביע במשאל העם האחרון על טיוטת החוקה, מוכיחים למשקיפים כי המצרים כבר אינם אדישים כלפי הפוליטיקה, אלא מתעקשים לקחת חלק בתהליך הפוליטי, ואפילו להניעו קדימה.

הסיבה השנייה לאופטימיות היא המציאות. מצבה הכלכלי של מצרים איננו במיטבו, אך יותר מחמישה מיליארד דולרים של סיוע ומענקים כספיים מארצות האזור, דוגמת קטאר וערב הסעודית מקיימים את כלכלתה, לצד הכנסות קבועות מתעלת סואץ, שעל פי סטטיסטיקות ממשלתיות הכניסו למצרים מעל חמישה מיליארד דולרים בשנה שעברה.

הפזורה המצרית החיה בניכר הזרימה לארצה 18 מיליארד דולרים בשנת 2012. "נתון חסר תקדים", על פי הצהרת סגן שר החוץ, עלי אל עשירי, מאוקטובר בשנה שעברה. בנוסף שר התיירות, הישים זרזו, דיווח כי עשרה וחצי מיליון תיירים ביקרו במצרים בשנה שעברה, והזרימו למדינה תשעה מיליארד דולרים. עם זאת, חשובה מכך היא התחושה המקננת בקרב אזרחי מצרים, כי ארצם שייכת להם, וכי הם נכונים לעבוד על מנת להגן עליה. בקיצור, המצב רע, אך יכול להיות גרוע יותר.

הסיבה השלישית לאופטימיות היא גיאוגרפית; כפי שהעיתונאי והפרשן המצרי הידוע, מוחמד חוסייניין חילקאל אומר, מצרים גדולה מדי מכדי להיכשל. חילקל עצמו הוא סמל לתקווה זו. לקראת יום הולדתו התשעים, הוא מושך קהל עצום מדי שבוע לצפות בסדרת הפרשנות הטלוויזיות שלו. הפופולאריות שלו איננה נובעת רק מחוכמתו וניסיונו, אלא גם מיכולתו של הקשיש הבריא, להזכיר לקהל אירועים שהוא עצמו חווה לפני שישים שנה.

כשנשאל, "האם אתה פסימי עקב מצבה העגום של מצרים?" הוא ענה, "אני לא יכול להיות פסימי, אני עדין חי."

מצרים עודנה חיה, וכך גם האומה המצרית.

###

* מוסטפא מנשאווי הוא עיתונאי רדיו ומרצה אורח באוניברסיטת ווסט-מיניסטר בלונדון. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 18 בינואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"רק לעתים נדירות אנו נתקלים בפרסום מאוזן המעודד פיוס, הבנה ודו-קיום במזרח-התיכון. שירות החדשות של 'קומון גראונד' מציע את כל אלה בעקביות. בראש ובראשונה, השירות מציע את היסוד הערטילאי ביותר, שהוא גם המהותי ביותר - תקווה לעתיד חדש לכל תושבי המזרח-התיכון."

- זיאד אסלי, נשיא כוח המשימה האמריקני לפלסטין
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
הרהורים על השלג והסיכוי לשלום
הנשים והאביב הערבי
יום הזיכרון של מרטין לותר קינג הבן מסייע לאמריקנים ללמוד להכיר איש את רעהו
כשהילדים שלנו שואלים על אלוהים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

הרהורים על השלג והסיכוי לשלום מאת רות אגלש
הנשים והאביב הערבי מאת נתנה ג'. דה לונג-בס
יום הזיכרון של מרטין לותר קינג הבן מסייע לאמריקנים ללמוד להכיר איש את רעהו מאת טיאבייה טיילור
כשהילדים שלנו שואלים על אלוהים מאת אסמה אודין