יום הזיכרון של מרטין לותר קינג הבן מסייע לאמריקנים ללמוד להכיר איש את רעהו

מאת טיאבייה טיילור
18 ינואר 2013
הדפסה
שלח/י
וושינגטון הבירה – "אנשים נוטים שלא להסתדר זה עם זה משום שהם מפחדים זה מזה; הם מפחדים זה מזה משום שהם לא מכירים זה את זה; הם לא מכירים זה את זה משום שהם לא מקושרים זה לזה."

לקראת יום הזיכרון של מרטין לותר קינג הבן, שיחול ב-21 בינואר, בארצות הברית דבריו הנצחיים של דר. מרטין לותר קינג הבן מתייחסים לצורך הבסיסי בחברה בתקשורת,. תקשורת שתסייע להתגבר על ההבדלים בין הבריות ותיצור בסיס להבנה משותפת. לא ניתן להגזים בצורך לחזור עוד ועוד על דבריו אלו, במיוחד בעקבות הזעזוע שחוו רבים בציבור עם פרסום הידיעה כי בחודש שעבר נעצרה אישה שהודתה לכאורה כי דחפה אדם והפילה אותו על פסי הרכבת התחתית בניו יורק משום שחשבה שהוא מוסלמי.

העצב שמעוררת בנו התקרית הטרגית, שוכח כמעה בזכות דוגמאות רבות של אנשים ההולכים בדרכו של מרטין לותר קינג. הם מתאחדים למרות ההבדלים בינם, במטרה לטפח ההבנה כלל אנושית. במקרים רבים, מפגשים שכאלו מולידים שותפויות מפתיעות.

לדוגמא, כשהקמפיין "כתף אל כתף" חשף פלטפורמה של התייצבות לצידם של מוסלמים אמריקנים על מנת לקרוא תיגר על האפליה נגד מוסלמים, התגבשה סביבו קואליציה מגוונת של ארגונים לאומיים. האחווה הבפטיסטית המשותפת, החברה האסלאמית של צפון אמריקה, ורבנים למען זכויות אדם, הינם רק שלוש דוגמאות מתוך רשימה מרשימה של קבוצות שפועלות יחד לקידום צדק חברתי והבנה בין דתית.

באמצעות ארגון דיונים, סמינרים מקוונים ואירועי ציבור במטרה משותפת להתייצב נגד מעשי השנאה המכוונים נגד מוסלמים, משתף הארגון "כתף אל כתף" מאמינים ממגוון דתות. אלה הם ההולכים בדרכו של קינג ושואבים השראה מתמיכתו האיתנה בשוויון, ומקריאתו לנטילת אחריות מוסרית.

שותפות ייחודית נוספת הולידה שיתוף פעולה בין המוסיקאי ואייל ההון, ראסל סימונס, לבין הרב מארק שנייר. הם הקימו יחד את הקרן להבנה אתנית. הם יזמו סדרה של תוכניות ודיאלוגים למאבק באי-ההבנה בין קהילות אתניות ודתיות שונות. אחת התוכניות המוצלחות ביותר של הקרן היא "קיום מפגשי פעילים המייצגים ארגונים אקטיביסטים וקבוצות סטודנטים משתי הקהילות כדי לדון לעומק ואף ליזום ולהפעיל יחד פרויקטים בעלי משמעות לסביבתם.

כיום "סוף שבוע של איחוד" הפך ליוזמה בינלאומית המסייעת בהפרכת סטריאוטיפים שעשויים להיות ליהודים ולמוסלמים אלה על אלה. התוכנית עונה לדברי התוכחה של קינג שקרא להפחית את חוסר האמון בין אנשים על ידי פתיחת ערוצי תקשורת שיאפשרו לנו להכיר איש את רעהו.

עבור המוסלמים, קריאה זו מתקשרת להוראת הקוראן בבשורת החדרים (49.17) " בני אדם, בראנוכם זכר ונקבה ועשינוכם לאומות ושבטים למען תכירו איש את רעהו. אולם האציל ביותר ביניכם בעיני אללה, הוא הירא אותו ביותר, כי אללה יודע ובקי." כאשר ההשלכות למפגש והכרות עם אנשים המפרשים את החיים באופן מגוון ברורות.
באטלנטה, עיר הולדתו של דר. קינג, כמה קבוצות בין-דתיות פועלות לצמצום הפחד מפני "האחר" הלא מוכר על ידי חיזוק קשרים של אמונה והאנושיות באמצעות חילופים ואינטראקציות בין קהילות אמונה שונות. אחד הארגונים הללו, יוזמת הקהילה הבין-דתית, הוליך מאות יהודים, נוצרים ומוסלמים למסעות ברחבי הגלובוס על מנת לחקור איש את השקפת האמונה של רעהו, על רקע האתרים הקדושים.

בשובם לאטלנטה, עולי הרגל לא רק נהנים מידידות בין-דתית איתנה, אלא מזמנים חוויות חדשות עבור אחרים. האימאם פלמון אל אמין, מנהל "עולי הרגל העולמיים", מתאר למשל את שיתוף הפעולה שצמח בעקבות אחד המסעות בין הרב רון סגל מ"מקדש סיני" וכומר כנסיית פרובידנס הבאפטיסטית, ג'רלד גולרי (שצעד עם דר. קינג), שהציגו את שירת מזמורי המקהלה הבפטיסטית בפתיחת כנס רבנים באטלנטה.

בעודנו מנציחים את חייו והוראתו של דר. מרטין לותר קינג הבן, עלינו לתת דעתנו למאמציהם של אלו שהולכים בעקבות הדוגמא האמיצה שהציב. דמות המופת נותרה נקודת אור רבת עוצמה, לא רק עבור אפרו-אמריקנים, ולא רק עבור מאמינים אמריקאים, אלא עבור אנשים מרחבי העולם כולו.

אם נעמוד על המשמר ונקפיד לשמור על קווי תקשורת פתוחים. כך נבין שהפחד והשנאה משחיתים לא רק יחסים בין אנשים, אלא גם את לבנו שלנו. כך נכיר שכולנו קשורים אלה לאלה, ונדע להעריך את היתרונות שמעניק המפגש עם הזולת.

###

* טיאבייה טיילור היא עורכת ראשית, מסיידת ומפרסמת של מגזין עזיזה עטור הפרסים. היא נבחרה כאחת מחמש-מאות המוסלמים המשפיעים בעולם. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 18 בינואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"לחוקרים ולקובעי מדיניות כאחד, 'סרץ' פור קומון גראונד' מייצר חומרים יוצאים מ הכלל על המזרח-התיכון. למי שמחפש איזון וניתוח מעמיק, זה המקום לפנות אליו לצורך הבנה טובה יותר של המורכבויות במזרח-התיכון של ימינו."

- ד"ר רוברט א. פרידמן, הקתדרה ע"ש פגי מיירהוף פרלסטון למדע המדינה, האוניברסיטה העברית בלטימור, ומרצה אורח למדע המדינה באוניברסיטת ג'ון הופקינס
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
הרהורים על השלג והסיכוי לשלום
הנשים והאביב הערבי
2013- סיבות לאופטימיות במצרים
כשהילדים שלנו שואלים על אלוהים
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

הרהורים על השלג והסיכוי לשלום מאת רות אגלש
הנשים והאביב הערבי מאת נתנה ג'. דה לונג-בס
2013- סיבות לאופטימיות במצרים מאת מוסטפא מנשאווי
כשהילדים שלנו שואלים על אלוהים מאת אסמה אודין