אנו פקיסטנים – לא בני מיעוטים

מאת דאוד מאליק
25 ינואר 2013
הדפסה
שלח/י
איסלאמאבד – קריאה בדו"ח שהתפרסם לאחרונה על השתתפותם וסיכויים של המיעוטים הדתיים בפקיסטן להשפיע על הבחירות הכלליות הצפויות השנה מעלה תובנה מעניינית.

"רבים עימם יצרנו קשר בתהליך המחקר לא היו מעוניינים להיקרא "מיעוט" או "לא-מוסלמים", מצוין בדו"ח, שכותרתו, "מיעוטים דתיים בבחירות בפקיסטן", מטעם השירות הנוצרי העולמי, ארגון לא ממשלתי בינלאומי שמפעיל תוכניות הומניטאריות ותוכניות פיתוח ברחבי פקיסטן ואפגניסטן. הדו"ח שואף "לסייע לחברי הקהילות הלא-מוסלמיות להשתתף כשווים בתהליך הפוליטי ובשיח הבחירות" בפקיסטן.

על פי טהיר מדי, החוקר הראשי וכותב הדו"ח, הנבדקים שעמדו במוקד המחקר לא אהבו את הכינוי "לא מוסלמים". הם הציגו שאיפה ורצון להיות חלק מארצם כ"פקיסטנים" ולא כ"לא- מוסלמים".

השאיפה להיות חלק ממדינה בעלת רוב מוסלמי על בסיס מכנה משותף שאינו דתי מקורה בימים בהם החלה האסיפה המכוננת בפקיסטן במשימת ניסוח החוקה. ב-7 במרץ 1949 הציג ראש הממשלה דאז, ליקאת עלי חאן, את ההחלטה המכונה "מטרות ויעדים של החוקה". על פי החלטה זו השלטון שייך לאלוהים. על פי הדו"ח, היה זה "הכלי החוקתי הראשון בהיסטוריה של פקיסטן שהכניס את הדת לזירת הפוליטיקה והממשל".

21 המוסלמים החברים באסיפה המכוננת באותה תקופה הצביעו בעד ההחלטה, בעוד שעשרה חברי "מיעוטים" הצביעו נגדה, מתוך חשש כי המדינה תהפוך לתיאוקרטיה. התוצאות סימלו מחלוקת שהקושי להתגבר עליה מאז רק גבר.

באופן אירוני, הדבר קרה באותה שנה בה פנה לראשונה האב המייסד של פקיסטן, מוחמד עלי ג'ינה, לאסיפה המכוננת ב-11 באוגוסט 1947, בקריאה זו, המצוטטת לעיתים קרובות, הוא מדבר על מדינה פלורליסטית נטולת פניות שאיננה מתעניינת בקאסטה, באמונה או בדת של אזרחיה.

עם זאת, בתחילת שנות החמישים התחוללו פרעות בפקיסטן בעקבות הכרזה על כת האחמדים, שחבריה רואים עצמם כמוסלמים – כלא-מוסלמים. בסופו של דבר, בספטמבר 1974 הם הוכרזו רשמית "לא מוסלמים". ב-1985, ההגדרה של מיהו מוסלמי, ויתר על כן, מיהו לא מוסלמי, נכללה בחוקה. נוצרים, הינדים, סיקים, פרסים והאחמדים הוגדרו כ"לא-מוסלמים".

אלו שתויגו כלא מוסלמיים התמודדו מול סטיגמות וזכו להצלחה מועטה בפוליטיקה. בשתי הבחירות האחרונות בשנת 2002 ו-2008 רק לא-מוסלמי אחד זכה במושב בממשלה.

טהיר, מחבר דו"ח מוסיף, כי המחקר חושף את העובדה כי הפרופיל האלקטוראלי של המיעוטים איננו כה עגום. "בכמעט שליש ממחוזות הבחירות של האסיפה המכוננת (98 מתוך 272), מספר המצביעים הלא-מוסלמים מוערך ב-10,000 או יותר." הוא מצביע על העובדה שבבחירות בשנים 2002 ו-2008, מרווח הזכייה ב-107 מחוזות היה קטן ממספר המצביעים הלא-מוסלמים המתגוררים באזור. מכאן שאם יחשבו המפלגות הפוליטיות נכונה את סיכוייהן – הן לא תוכלנה להתעלם מן המיעוטים או לקחתם כמובנים מאליהם בבחירות הבאות.

עם זאת, מ. פרקש, יושב ראש הארגון החוץ-ממשלתי "הוועדה לזכויות מיעוטים בפקיסטן", סבור כי יש להביט מעבר ליכולת ההשפעה האלקטוראלית של המיעוטים על מנת להכירם כפקיסטנים, יש לאפשר להם לקחת חלק בתהליך הפוליטי כשווים.

"על המפלגות הפוליטיות להציב מועמדים בני מיעוטים למושבים הכלליים", אומר פרקש. למרות שהממשלה חוקקה חוק שיגדיל את מספר המושבים השמורים למיעוטים במועצות הלאומיות והמחוזיות, פרקש רוצה שהמפלגות הפוליטיות יפרקו את " מפלגות הלווין שלהן, שיוצרות הבחנה בין פקיסטנים מוסלמים ללא מוסלמים ומתנהלות בנפרד מכלל הציבור באופן שמבדיל בין שתי הקהילות – על מנת להעניק לקהילות אלו תחושה של שותפות מלאה בתהליך הפוליטי.

"למה שלא נוכל להיות חברים שווים במפלגה פוליטית?" ממשיך פרקש.

הדו"ח טוען כי הצבעה משותפת ושוויונית תוכל להיות אפקטיבית רק אם יבוטלו חוקים וסעיפים בחוקה הפקיסטנית, המפלים את המיעוטים. הוא מציין במיוחד את העובדה כי לא-מוסלמים אינם יכולים להתמנות למשרת הנשיא או לכהן בראשות הממשלה.

על פי הדו"ח "שוויון הקולות" הוא טוב ויפה, אך יש לשים קץ לאווירת הפחד, הכפייה וההטרדה; על המדינה להצהיר כי ענייני הדת אינם קשורים לפוליטיקה.

על מנת להשתחרר משאלת הזהות באופן שאיננו מפלה מיעוטים, פרקש מציע לכנותם "פקיסטנים נוצרים או פקיסטנים הינדיים". יתכן שרק אז נוכל לחדול משיח בו מונחים של רוב-מיעוט, ונתחיל לדבר על הפקיסטנים.

###

* דאוד מאליק עומד כיום בראש פרויקט הרפורמה הממשלתי באיסלאמאבד. הוא בעל רקע בעיתונאות ובפיתוח. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 25 בינואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"זה הישג בלתי-רגיל, אם תשאלו אותי... לגרום לכך [שערוצי תקשורת] יפרסמו מאמר של 'קומון גראונד', שלא לדבר על קריאה לחידוש המאמצים לפרשנות טקסטים אסלאמיים באמצעות 'איתיחאד' חדש. כולם רוצים לדעת איך להשפיע. CGNews פשוט הצליחו."

- שמיל אידריס, הממונה על משרד ברית התרבויות של האו"ם
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
מצרים: ממחאה לפוליטיקה ב- 2013.
באמריקה אין הגדרה אחת לפמיניזם מוסלמי
נשים סעודיות פורצות דרך
האם הבחירות בישראל הן איתות לקראת חידוש תהליך השלום
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

מצרים: ממחאה לפוליטיקה ב- 2013. מאת נאדה זוהדי
באמריקה אין הגדרה אחת לפמיניזם מוסלמי מאת אריקה ל. סנצ'ס
נשים סעודיות פורצות דרך מאת מהאה אקיל
האם הבחירות בישראל הן איתות לקראת חידוש תהליך השלום מאת נטליה סימנובסקי