מצרים: ממחאה לפוליטיקה ב- 2013.

מאת נאדה זוהדי
25 ינואר 2013
הדפסה
שלח/י
וושינגטון הבירה – השבוע יחגגו המצרים את יום השנה השני למהפכה ההיסטורית שהחלה ב-25 בינואר 2011. הרגע הזה מציע הזדמנות לבחינה ולדיון בתופעה חשובה שלאט לאט צוברת תאוצה: המעבר ממחאה לפוליטיקה.

כל מי שעוקב אחר ההתפתחויות הפוליטיות במצרים כיום מכיר את התחושה שמתעוררת לאור המצב שנראה כמו סדרת משברים מתמשכת. הקמתן, הרכבתן מחדש או התפרקותן של הקואליציות הפוליטיות האחרונות, מתרחשות בזו אחר זו בקצב מסחרר. המאבקים המתמשכים בין הרשות המחוקקת והמבצעת מולידים גם הם סתירות מביכות.

המשברים הפוליטיים התכופים מזכירים לנו כי הגשמת השינוי הפוליטי והחברתי אותו תבעו המצרים במהפכה תיקח שנים, אם לא דורות, ולבטח תאלץ להתמודד במהמורות רבות בדרך.

המחאה הציבורית סימלה תפנית עקרונית בהלך הרוח הציבורי- מאדישות פוליטית לסירוב לשתוק, ובטווח הקצר אולי סייעה לקדם את השינויים המשמעותיים הפילו את השלטון הצבאי. אולם היא גם מייצגת את השאיפה לראות את השינוי החברתי והפוליטי הקיצוני מיושם בין לילה.

לקראת יום השנה השני למהפכה, הושמעו קריאות למחאה המונית נגד שלטונו של הנשיא מוחמד מורסי. עם זאת, במהלך החודשים האחרונים, מצרים רבים התעייפו מן ההפגנות המפריעות את שגרת החיים. רבים שואפים כעת לקדם יציבות ונורמליזציה. אף חשוב מכך, מרבית המצרים שואפים לפעולה פוליטית שתוביל לשינוי מוחשי בחייהם. כפי שהעיתונאי המערבי, דן מרפי, מה"Christian science Monitor" העיר לאחרונה בעת ביקור שערך בכיכר תחריר, "...מצרים כבר מזמן חלפה על פני הנקודה בה די להיות נגד. הגיעה העת להיות בעד, וזו סוג של בעיה פוליטית שלא ניתן לתקן באמצעות מחאה המונית."

הקשיים החברתיים ובמיוחד הכלכליים עימם מתמודדים מצרים ממשיכים לגדול. לא ניתן לפתור בעיות אלו בין לילה על ידי מחאה. במקום נדרשים מאמצים קשים, נחושים, ארוכי טווח, של השלטון.

כעת, לאחר שדוכאו במשך שנים, יש לאחים המוסלמים מונופול על השלטון; השפעתם חסרת התקדים על החברה המצרית נובעת מעשורים של דאגה לצרכי החברה ברחבי המדינה. כיום, כל כוח פוליטי אחר מחוויר לעומתם. כתוצאה מכך נוצרה אווירה פוליטית בלתי מאוזנת שהופכת את גיבוש הקונצנזוס – הדרישה העומדת בלב כל דמוקרטיה מתפקדת – למאתגרת במיוחד.

בהכירם בכך, נראה כי כמה חברים בולטים של האופוזיציה הפוליטית משנים את הטקטיקה שלהם ופונים ממחאה להצבעה. הבחירות לנשיאות יתקיימו באביב, ולמרות שקואליציית 'חזית הגאולה הלאומית' שגובשה זו לא מכבר – המאחדת בין נוער מהפכני נחוש ומחויב לבין שרים לשעבר מתקופת מובארק, דוגמת עמר מוסה – רחוקה מלהפגין אחדות מושלמת, היא מייצגת התאחדות חסרת תקדים של כוחות פוליטיים מגוונים, ומאמץ רציני של הליברלים המצריים לפעול במסגרת הפוליטיקה האלקטוראלית, במקום לבטא את התנגדותם במחאות רחוב.

לא רק ליברלים מצריים אמורים לעודד התפתחויות אלו. כל מצרי שמעוניין לראות את התבגרות החברה הפוליטית - חילונית, דתית או משהו באמצע - בטווח הארוך, חייב להשקיע במעורבות אלקטוראלית גוברת של שחקנים פוליטיים מגוונים – ליבראלים ואחרים – משום שנדרשת אופוזיציה ברת קיימא על מנת לשמור את צעדיו של השלטון ולהימנע ממונופול פוליטי.

בנוסף, סביר שהפעילים הפוליטיים במצרים ימשיכו להיות "כלבי השמירה" על הממשלה, ללא קשר לזהות המפלגה שבשלטון. ניתן למצוא לכך דוגמאות לרוב בתנועת הצעירים ה-6 באפריל, ובנוער הא-פוליטי שעומד מאחורי יוזמת "מורסי מטר" שעוקבת אחר ביצועי הנשיא.

הפוליטיקה והחברה במצרים ללא ספק תמשיך להתקדם מתוך בלבול, אך קיומן של יוזמות פוליטיות חוץ ממשלתיות היא ביטוי להתפתחות בריאה של החברה הפוליטית המתפתחת במצרים. המחויבות הפטריוטית העמוקה של כל כך הרבה מצרים לבנייה מחודשת של ארצם ללא ספק מהווה מקור לתקווה והשראה.

בסופו של דבר, מגרש המשחקים השוויוני, האפקטיבי ביותר להשקפות עולם המתחרות על עתידה של מצרים לא נמצא ברחוב אלא הפוליטיקה המסורתית ובקלפי.

###

* נאדה זוהדי מתגוררת בוושינגטון הבירה, שם היא פועלת לקידום החברה האזרחית במזרח התיכון וצפון אפריקה. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 25 בינואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"המאמרים של שירות החדשות של 'קומון גראונד' למזרח-התיכון מעוררים תקווה כי יש בשטח אנשים, המקדמים פתרונות שמבוססים על הצורך בדו-קיום סובלני ועל התקווה לעתיד טוב יותר."

- כריסטופר פאטן, לשעבר הנציב לקשרי חוץ של הנציבות האירופית
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
אנו פקיסטנים – לא בני מיעוטים
באמריקה אין הגדרה אחת לפמיניזם מוסלמי
נשים סעודיות פורצות דרך
האם הבחירות בישראל הן איתות לקראת חידוש תהליך השלום
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

אנו פקיסטנים – לא בני מיעוטים מאת דאוד מאליק
באמריקה אין הגדרה אחת לפמיניזם מוסלמי מאת אריקה ל. סנצ'ס
נשים סעודיות פורצות דרך מאת מהאה אקיל
האם הבחירות בישראל הן איתות לקראת חידוש תהליך השלום מאת נטליה סימנובסקי