באמריקה אין הגדרה אחת לפמיניזם מוסלמי

מאת אריקה ל. סנצ'ס
25 ינואר 2013
הדפסה
שלח/י
שיקאגו, אילינוי – המונח "פמיניסטית מוסלמית" עשוי להישמע כמו פרדוקס כתוצאה מהנטייה להציג את הנשים המוסלמיות כקורבנות. כאמריקנית ממוצא לטיני, לעיתים קרובות אני חשה מודרת מן השיח הפמיניסטי של הזרם המרכזי. התעניינותי בפמיניסטיות המוסלמיות החלה כששמתי לב שגם הן נעדרות מפרסומי נשים פופולאריים. על מנת להבין את אלה שקולן אינו נשמע, ערכתי בשבוע שעבר ראיונות עם כמה מוסלמיות אמריקניות וגיליתי כי נשים אלו רחוקות מלהיות קורבנות.

במציאות, מוסלמיות רבות מזדהות כפמיניסטיות והינן פעילות לוחמניות למען זכויותיהן. בקבוצה שראיינתי ניתן למצוא נשים המציעות פרשנויות שונות וסותרות למונח פמיניזם, בדומה לחוסר ההסכמה שקיים בקרב כלל הפמיניסטיות האמריקניות.

"אני מוצאת באמונתי בסיס [לפמיניזם]. הקוראן אומר שכולנו שווים בעיני האל", אומרת פטמה פקראי, מייסדת Muslimah Media Watch. "משמעות הדבר היא שכבודו של כל אדם הוא חשוב."

אולם ישנן נשים שאינן שלמות עם המונח "פמיניזם", גם אם הן מקדישות את חייהן לשוויון בין המינים. מרוניסיה קאיום, מוסלמית אמריקנית, מייסדת חברת הייעוץ והבלוג PITAPOLICY, איננה מזדהה כמוסלמית פמיניסטית, אך גם איננה מתנגדת למונח. "משום שבסופו של דבר אני משוחחת על נושאים שמשפיעים על נשים, כמו אונס כפשע מלחמה בסוריה, למשל, אז מתייגים אותי כך. אבל להגנת מי שמגדירה את עצמה כפמיניסטית מוסלמית, אני לא חושבת ששני המונחים סותרים זה את זה. למעשה, אני פשוט חושבת שזהו מונח מיותר."

קאוים מציגה כדוגמא את הכבוד העמוק שמוחמד רחש כלפי נשותיו, ואת העובדה שאשתו הראשונה, חדיג'ה, הייתה אשת עסקים מצליחה.

"הסיבה היחידה להציג אותי כפמיניסטית מוסלמית, היא מערכת המושגים הפטריארכית," אומרת קאוים. אחד הנושאים שמטרידים אותה הוא סוגיית המרחב הציבורי – הפיסי והאינטלקטואלי - לנשים, במרכזים הקהילתיים. בכמה מסגדים למשל, נשים אינן יכולות להשתתף בתפילה באותה מידה כמו גברים. "לא פעם האתגר הוא למצוא מקום משותף מוגן ונקי". היא אומרת.

בעיני נשים מסוימות, הפמיניזם איננו מוגבל לנושאים מוסלמיים. שאיסטה פאתל, למשל, מתמקדת בגזענות ובזכויות ילידים. פאתל מזדהה כפמיניסטית מוסלמית אנטי-גזענית המעורבת באקטיביזם למעל ילידים בקנדה. "הפרשנות שלי היא יותר קטגוריה פוליטית," היא אומרת. שאיסטה סבורה, כי "אין מובן אחד של פמיניזם מוסלמי." פאתל, שהינה ממוצא פקיסטני, מלמדת את חברי הקהילה הדרום אסיינית אודות סוגיות העוסקות בבעיות הילידים. "העבודה שלי," היא אומרת, "היא להפיץ ידע אודות מאבקיהם של הילידים וללמד אנשים שנראים כמוני על הבעיות האלה"

פאתל סבורה כי אחת הסוגיות מעוררות המחלוקות בקרב פמיניסטיות מוסלמיות כיום הוא הרעיון של 'ילידות מודיעות', הכינוי שלה לנשים שהפכו לבעלות סמכות בנושאים מוסלמיים, כגון רצח על כבוד המשפחה. היא מאמינה שבכך שאדם אחד נתפס כמומחה שיכול להסביר את כלל הסוגיות שבהן עוסקות מוסלמיות לשאר העולם מסוכנת. "זה רעיל והרסני," היא מציינת, כשאדם אחד מדבר בשמן של כל הנשים המוסלמיות.

סאפה שמייזדה יאזד, עורכת אומנות, תרבות ומוסיקה ב'אסלן מדיה', גדלה כמוסלמית, אך כבר איננה דתייה. היא רואה עצמה כ"מוסלמית תרבותית", וטוענת כי בקוראן שזור ממד פמיניסטי משמעותי. עבורה, "זוהי דת של דיאלוג, דת של קהילה."

נשים שונות אלו ממחישות כי המונח "פמיניסטיות מוסלמיות" מאתגר פרדיגמות מוכרות וכולל טווח רחב של השקפות עולם שאף אישה, אפילו מוסלמית, לא תוכל להגדיר. עלינו לזכור בפעם הבאה שאנו, אנשי מקצוע בתחום התקשורת, מבקשים את נקודת מבטה של האישה המוסלמית, שלמעשה מראיינים אינדיבידואל.

אני באופן אישי אעשה מאמץ לחשוף את התובנות ונקודות ההשקפה של נשים אלו כשאכתוב על סוגיות של נשים. כולנו יכולים להרוויח מן הפרשנות שלהן ולהבין טוב יותר את המורכבויות והמגוון של החוויה שלנו כנשים בתרבות האמריקנית.

###

* אריקה ל. סנצס היא משוררת ועיתונאית פרילנסרית המתגוררת בשיקאגו. היא כותבת טור ייעוץ על אהבה ומין בקוסמופוליטן הלטיני ותורמת ל-Huffington Post, NBC Latino ולפרסומים אחרים. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 25 בינואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"המאמרים של שירות החדשות של 'קומון גראונד' למזרח-התיכון מעוררים תקווה כי יש בשטח אנשים, המקדמים פתרונות שמבוססים על הצורך בדו-קיום סובלני ועל התקווה לעתיד טוב יותר."

- כריסטופר פאטן, לשעבר הנציב לקשרי חוץ של הנציבות האירופית
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
אנו פקיסטנים – לא בני מיעוטים
מצרים: ממחאה לפוליטיקה ב- 2013.
נשים סעודיות פורצות דרך
האם הבחירות בישראל הן איתות לקראת חידוש תהליך השלום
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

אנו פקיסטנים – לא בני מיעוטים מאת דאוד מאליק
מצרים: ממחאה לפוליטיקה ב- 2013. מאת נאדה זוהדי
נשים סעודיות פורצות דרך מאת מהאה אקיל
האם הבחירות בישראל הן איתות לקראת חידוש תהליך השלום מאת נטליה סימנובסקי