נשים סעודיות פורצות דרך

מאת מהאה אקיל
25 ינואר 2013
הדפסה
שלח/י
ג'דה, ערב הסעודית – לאחרונה הנשים בערב הסעודית מצאו את עצמן בכותרות ברחבי העולם, והפעם לא משום שנאסר עליהן לנהוג או בשל מאמציהן להתנגד לאיסור הזה. הכותרות עסקו בנושאים אחרים החל מזכייה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבלי סרטים ברחבי העולם, וכלה בזכייה במושבים במועצת השורה (הפרלמנט בערב הסעודית), נעשים הסעודיות מוכיחות שלהן הישגים,דווקא במדינה הידועה בהצרת צעדיהן.

ב-11 בינואר פרסם המלך הסעודי, עבדואללה בין עבדול עזיז צו היסטורי המאפשר לנשים להיות חברות במועצת השורה, מועצה שעד כה ישבו בה רק גברים. הצו קבע מכסה של עשרים אחוזים או מינימום של 150 מושבים שיישמרו לנשים. בנוסף, מינה המלך שלושים נשים לגוף המייעץ שממליץ ועורך את טיוטות החוקים המובאים לאישורו.

שלושים הנשים שמונו למועצת השורה הינן נשות מקצוע מוסמכות ומנוסות ביותר. הן הותירו את חותמן כחלוצות ומנהיגות ברמה המקומית, האזורית והבינלאומית.

המהלך לא התקבל באהדה על ידי כל הציבור. למרות שהצו קבע את מקום מושבן של הנשים במועצת השורה (המופרד מן הגברים באמצעות דלת כניסה ויציאה נפרדת), ואת לבושן (עטויות רעלה), מתוך כבוד לגורמים השמרניים בחברה. ובכל זאת מנהיגי דת רבים התבטאו נגד השתתפותן של נשים במועצת השורה, גם בפומבי וגם בפני המלך. אולם לא צפוי השפעה להתנגדויותיהם, מאחר והחלטתו של המלך התקבלה אחרי התייעצויות שקיים עם מנהיגי הדת בממלכה.

נשים סעודיות זוכות למספר הולך וגובר של הזדמנויות חדשות במהלך העשורים האחרונים, למשל לנגישות טובה יותר לחינוך. הן מפלסות נתיבים בביטחון, פותחות דלתות ופורצות דרכים. שלושים הנשים שהתמנו למועצת השורה ממחישות זאת היטב. מאחורי כל אחת מהן ישנו סיפור הצלחה שנולד מתוך נחישות. נשים אלו הגיעו לעמדות מכובדות בתחומיהן: רפואה, מדע, ניהול, ספרות או פעילות בארגונים בינלאומיים.

למשל, אחת מנשים אלה, דר' תוראיה עובייד, הייתה האישה הסעודית הראשונה שזכתה, בשנת 1963 במלגה ממשלתית ללמוד בארצות הברית., היא היתה לסעודית הראשונה שעמדה בראש סוכנות של האו"ם - קרן הפיתוח של האו"ם, בין השנים 200 ו-2010.

אלפי נשים נוספות זכו מאז למלגות לימודים בחו"ל, ואלפים מתוכן חזרו ועוד ישובו לארצן עם תארים במגוון תחומים. הן יתדפקו על דלתות המעסיקים ויתגברו על המכשולים. קיים שיעור גבוה של אבטלה בקרב נשים סעודיות, לרבות מהן תארים אקדמיים מתקדמים בשל החשש מפני עירוב בין המינים והידרדרות מוסרית מוטלות עליהן מגבלות על אופן העסקתן וקידומן המקצועי.

יישום ההחלטה להעסיק נשים בחנויות קמעוניות המוכרות בגדים ותמרוקים לנשים נדחתה במשך שנים. אך כשהחלטה זו יושמה בשנה שעברה, היא פתחה דלתות עבור נשים, במיוחד עבור נשים לא אקדמיות, לא רק בחנויות קמעוניות אלא גם במסעדות ובחנויות מכולת.

המציאות הכלכלית שכבר אינה מאפשרת למשקי בית עם מפרנס יחיד לספק את רמת החיים הדרושה סייעה גם היא ליצירת הזדמנויות תעסוקה עבור הנשים. כיום, יותר ויותר גברים צעירים מעדיפים להתחתן עם נשים עובדות.

לאחרונה החלו להציע כמה אוניברסיטאות לנשים תארים בתוכניות שעד כה היו חסומות בפני נשים, כגון משפטים, הנדסה ובקרוב גם אומנות חזותית ודיגיטלית. לא שנשות סעודיה המתינו לפתיחתם של בתי הספר הללו; חלקן כבר לקחו את העניינים לידיהן ולמדו בחו"ל, וכך קנו לעצמן תארים שלא היו זמינים בפניהן בארצן.

על אף שהציבור הפך סובלני יותר לביטויים אומנותיים שונים של נשים, בקולנוע ובספרות, על כן הציור או ביו-טיוב, נשים עידן מתמודדות עם הטרדות או נאלצות לחדול מעבודתן ולבטל תערוכות.

עם זאת, סרטה האחרון של הקולנוענית הסעודית הידועה, חאיפה אל מנסור, "וודג'דה", העוסק בבת 11 אמיצה שזוממת לקנות ולרכב על אופניים למרות התנגדות משפחתה והחברה, צולם כולו בערב הסעודית עם צוות שחקנים סעודי. הסרט הוקרן בפסטיבל קאן ופסטיבל ונציה האחרונים וזכה בביקורות מעולות ובפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים בדובאי.

נשים סעודיות מעצבות לעצמן מקום בזירה הציבורית. הן מצליחות לנהל קריירות. הן דורשות הזדמנויות וזכויות שוות למרות האתגרים והמחסומים הניצבים מולם. כל הצלחה להן הן זוכות וכל הישג לו הן מגיעות הם סיבה למסיבה.

###

* מהאה אקיל היא עיתונאית סעודית. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews),25 בינואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"יש לכם אישור [לפרסם את מאמרי]. נהנה כתמיד משירות החדשות."

- ג'ון אספוסיטו, מרצה ומנהל מייסד של "המרכז על-שם הנסיך אל-ואליד בן-טלאל להבנה מוסלמית-נוצרית" באוניברסיטת ג'ורג'טאון.
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
אנו פקיסטנים – לא בני מיעוטים
מצרים: ממחאה לפוליטיקה ב- 2013.
באמריקה אין הגדרה אחת לפמיניזם מוסלמי
האם הבחירות בישראל הן איתות לקראת חידוש תהליך השלום
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

אנו פקיסטנים – לא בני מיעוטים מאת דאוד מאליק
מצרים: ממחאה לפוליטיקה ב- 2013. מאת נאדה זוהדי
באמריקה אין הגדרה אחת לפמיניזם מוסלמי מאת אריקה ל. סנצ'ס
האם הבחירות בישראל הן איתות לקראת חידוש תהליך השלום מאת נטליה סימנובסקי