האם הבחירות בישראל הן איתות לקראת חידוש תהליך השלום

מאת נטליה סימנובסקי
25 ינואר 2013
הדפסה
שלח/י
תל אביב – רוב אזרחי ישראל יודעים כי תוצאות הבחירות צפויות: ראש הממשלה הישראלי המכהן, בנימין נתניהו, ייבחר מחדש ויעמוד בראש הכנסת התשע-עשרה. אולם, השאלה שרבים שואלים הינה כיצד תשפיע בחירתו המחודשת על תהליך השלום עם הפלסטינים שנמצא במבוי סתום, ואילו אמצעים ידרשו על מנת לחדש את המשא ומתן.

במהדורת סוף השבוע של עיתון הארץ, הצהיר נתניהו כי העקרונות עליהם תתבסס ממשלתו החדשה יכללו "תהליך שלום שפוי [עם הפלסטינים]". כוונותיו של נתניהו ביחס לתהליך השלום אינן ברורות בהתחשב בקיפאון הדיפלומטי שמאפיין את השנתיים האחרונות, ובמהלכים החד צדדיים האחרונים אותם נקטו שני הצדדים, כגון הרחבת ההתנחלויות והפנייה הפלסטינית המוצלחת לאו"ם לקבל מעמד של מדינה משקיפה..

בנוסף, נתניהו עתיד להמשיך ולהתמודד עם נושאים נוספים שעל סדר היום הציבורי, כגון המתח בין איראן לישראל והמצב הסוציו-אקונומי במדינה.

אך עדיין, בעיני הרוב המכריע של הישראלים, השגת פתרון לסכסוך חשב כיעד בעדיפויות גבוהה. בהתחשב בעובדה כי מפלגת ישראל ביתנו שהתמזגה עם הליכוד תומכת בפתרון שתי המדינות, עדיין ניתנת לנתניהו היזדמנות לפעול למען מטרה זו בקדנציה הבאה. אך על מנת יעד זה יהיה יעד בר קיימא, קיימים כמה תהליכים אותם יש להניע.

ראשית, על נתניהו להציב את השלום עם הפלסטינים בראש סדר העדיפויות. דרך אחת לעשות זאת היא לכלול בקואליציה כמה חברים מגוש המרכז-שמאל, ובראש ובראשונה את מפלגת התנועה בראשות ציפי לבני.
הצטרפותה של ליבני לקואליציה תאפשר את חידוש מאמצי המשא ומתן עם הפלסטינים. למעשה, ממשלת ימין איננה עומדת בסתירה לניהול משא ומתן; הרי הייתה זו ממשלתו הימנית של מנחם בגין שחתמה על הסכם השלום עם המצרים ב-1979.

בנוסף, על ממשלת נתניהו להעביר את כספי המיסים שישראל מדי פעם מונעת מלהעבירם לידי הרשות הפלסטינית, עליה להעביר את הכספים הללו על מנת להרגיע את התסיסה הנוכחית בגדה המערבית. העיכוב בהעברת הכספים היתה דרך להעניש את הרשות הפלסטינית על פנייתה לאו"ם לקבלת מעמד מדיני. לא ניתן להמשיך ולנקוט אמצעים אלו למשך זמן, משום שנתניהו מבין כי הענשת הרשות הפלסטינית עלולה להציב איום ביטחוני על ישראל. ישראל, למשל, ביקשה הלוואת גישור של מאה מיליון דולרים מקרן המטבע הבינלאומית על מנת לסייע לרשות הפלסטינית וכדי למנוע את התמוטטותה הכלכלית. שחרור כספי ההכנסות ממיסים עשוי לעזור לא רק לתשלום משכורתיהם של עובדי הממשלה הפלסטינים, אלא גם לשיכוך התסיסה הפוליטית והאזרחית הנוכחית בגדה.

דרך פעולה נוספת שעשויה לסייע להתנעת תהליך השלום היא להימנע מהרחבה נוספת של ההתנחלויות. גם אם הבחירות הנוכחיות יולידו ממשלת ימין נוספת, כפי שיש המנבאים, הקפאת ההתנחלויות איננה רעיון מופרך נוכח הסכמתה של הממשלה הימנית הקודמת להקפאתן בספטמבר 2011.

אכן, ההצהרה בחודש שעבר, על התחלת בנייה של שלושת אלפי בתים בגדה המערבית, כמו גם פיתוח האזור המכונה שטח 1E, שעשוי להוביל לניתוק מזרח ירושלים הפלסטינית ברובה מן הגדה המערבית, גררה גינויים בינלאומיים. הפסקת הרחבת ההתנחלויות בגדה המערבית ובאזורים הרגישים דוגמת מזרח ירושלים תפגין בפני הרשות הפלסטינית כי הממשלה בישראל מוכנה למשא ומתן רציני. בצעדים אלה תסייע הממשלה החדשה לטפח אווירה חיובית הדרושה כעת על מנת להניע את תהליך השלום קדימה.

אולם כדי שנתניהו יתקדם לקראת תהליך שלום, על רשות הפלסטינית להימנע מפעולות חד צדדיות נוספות דוגמת פנייתה לאו"ם לקבלת מעמד של מדינה. פעולות אלו מעוררות בקרב הממשלה והציבור הישראלי את התחושה כי הם נתונים תחת איום תמידי.

כעת שני הצדדים נדרשים לייצר אווירה שתעודד ישיבה משותפת ונכונות להסכים על הוויתורים שכה רבות דובר בהם, אך טרם נעשו.

###

* נטליה סימנו בסקי עבדה כקצינת מחקר עבור כמה צוותי מחשבה וארגונים בין ממשלתיים ברחבי צפון אמריקה והמזרח התיכון. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 25 בינואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"רק לעתים נדירות אנו נתקלים בפרסום מאוזן המעודד פיוס, הבנה ודו-קיום במזרח-התיכון. שירות החדשות של 'קומון גראונד' מציע את כל אלה בעקביות. בראש ובראשונה, השירות מציע את היסוד הערטילאי ביותר, שהוא גם המהותי ביותר - תקווה לעתיד חדש לכל תושבי המזרח-התיכון."

- זיאד אסלי, נשיא כוח המשימה האמריקני לפלסטין
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
אנו פקיסטנים – לא בני מיעוטים
מצרים: ממחאה לפוליטיקה ב- 2013.
באמריקה אין הגדרה אחת לפמיניזם מוסלמי
נשים סעודיות פורצות דרך
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

אנו פקיסטנים – לא בני מיעוטים מאת דאוד מאליק
מצרים: ממחאה לפוליטיקה ב- 2013. מאת נאדה זוהדי
באמריקה אין הגדרה אחת לפמיניזם מוסלמי מאת אריקה ל. סנצ'ס
נשים סעודיות פורצות דרך מאת מהאה אקיל