האסלאם כאמצעי למאבק באלימות נגד נשים

מאת ניהאל מג'ד
01 פברואר 2013
הדפסה
שלח/י
לונדון – בחודש פברואר ישיקו נשים מוסלמיות בסקוטלנד קמפיין רשמי חדש למאבק באלימות בתוך המשפחה. בשעה שהאלימות נגד נשים היא בעיה עולמית חוצה לאום, גזע ודת, יש מי שרואה קשר בין האלימות נגד נשים בעולם המוסלמי לבין הדת. אולם המתנדבות באמינה, קרן צדקה של נשים מוסלמיות בבריטניה, טוענות כי האסלאם יכול
להוות את הפתרון למיגור האלימות נגד נשים.

לשם כך הן השיקו לאחרונה קמפיין שמאתגר את התפיסה הרווחת כי דת האסלאם מעודדת אלימות מכל צורה שהיא. אמינה תפעל בשיתוף פעולה עם אימאמים בקהילות ותעשה שימוש בחדי'ת (אוסף של מסורות המכיל אמרות ומעשיו של הנביא מוחמד) ופסוקים מן הקוראן על מנת להפיץ את הרעיון שהאסלאם מגנה אלימות, ובכתביו מודגשים ערכים של הגינות וכבוד כלפי הנשים.

הפסוק המצוטט לרוב מן הקוראן כמצדיק אלימות נגד נשים הוא פסוק 34 מתוך בשורת הנשים, המתורגם כ"...את אלה [הנשים] שאתם חוששים שתמרודנה – רשאים אתם, לאחר אזהרה, להרחיק מיצועכם ולהלקותן."

פרשנות מוטעית ופירוק המילה הערבית "נושוז" (כחוסר נאמנות) ו"אודריבונה" (כלהלקות) הובילו לפרשנות מוטעית רווחת של הפסוק. לדוגמא למילה "דרבה" (השורש של אוד ריבונה) ישנם 25 פירושים שונים, כולל "להתרחק מ" ולעיתים "לעזוב לזמן מה". בהתבסס על המשמעות האחרונה, התרגום יכול להיות: "...את אלה [הנשים] שאתם
חוששים שתמרודנה – רשאים אתם, לאחר אזהרה, להרחיק מיצועכם ולעזבן."

יתר על כן, המילה "נושוז" במפורש מחילה את שלושת השלבים הללו רק במצבים חמורים מסוימים מאד. מוחמד עבדאל חלים, פרופסור ללימודים אסלאמיים בבית הספר ללימודי המזרח ואפריקה בלונדון, טוען כי המילה מתייחסת במפורש לניאוף.

כל מה שעלינו לעשות זה ללמוד מן הדוגמא של הנביא מוחמד, ואת המסר הכללי של הקוראן על מנת להבין כי האסלאם בפירוש מוקיע כל סוג של אלימות נגד נשים. פסוק 21 בבשורת הרומאים, מורה "ומאותותיו שיצר עבורכם נשים מעצמכם ומבשרכם למען תשכנו עמהן וקבע בינכם רגשות אהבה ורחמים. אלה אותות לבני אדם חושבים."

בנוסף להפצת מסרים אלו, הקמפיין של אמינה מעודד נשים וגברים להתבטא בציבור נגד אלימות. זוהי חובה, הן טוענות, המוטלת על המוסלמים . עליהם להתבטא נגד התעללות ולהיאבק בנחישות נגד אמונות מסולפות שהאסלאם תומך ביחס בלתי נאות לנשים.

עבודתן עשויה להוות, כך הן מקוות, נתבך מרכזי במערך הפתרונות המוצעים להיאבק באלימות. תקוותן היא שיוכלו להשפיע על מנהיגי דת קהילתיים. מקובל להניח כי לאימאמים ישנה השפעה על הקהילות המוסלמיות המקומיות, משום שבני הקהילה סומכים על דבריהם ותופסים אותם כאמינים. לפיכך שיתוף הפעולה עם אימאמים להפצת המסר בקרב גברים ונשים במסגדים הינו מכריע. לקולותיהם של האימאמים יש סיכוי לחולל את השינוי הנדרש ביחס לנשים.

דבר דומה יכול גם להתרחש במרחב המשפחתי. חשוב שילדים יפנימו מגיל צעיר את ערך כיבוד לנשים ואת חשיבות היחס אדיב כלפיהן, כפי שהורה הנביא מוחמד. יש לחזק ערכים אלו בבית ובבתי הספר הדתיים. הורים, ואבות במיוחד, יכולים להציב דוגמא שהולמת את אופן התנהגותו של הנביא עצמו.

האסלאם מספק הנחיות ברורות בכתביו בנוגע למכלול היבטי החיים, כולל היחס הנאות לנשים. ידיעתם והבנתם של אותם כלים, שעוותו לצרכי מיזוגיניה, יכולים לסייע למגר את בעיית האלימות בתוך המשפחה בקהילות מוסלמיות.

###

* ניהאל מג'די היא בלוגרית מוסלמית, מצריה-בריטית, ומומחית לשיווק המתגוררת בלונדון. היא בעלת רקע בעיתונאות ובפיתוח. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 1 בפברואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"זה הישג בלתי-רגיל, אם תשאלו אותי... לגרום לכך [שערוצי תקשורת] יפרסמו מאמר של 'קומון גראונד', שלא לדבר על קריאה לחידוש המאמצים לפרשנות טקסטים אסלאמיים באמצעות 'איתיחאד' חדש. כולם רוצים לדעת איך להשפיע. CGNews פשוט הצליחו."

- שמיל אידריס, הממונה על משרד ברית התרבויות של האו"ם
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
השפה חושפת את פניה של ירושלים
נישואים מעורבים באינדונזיה – אפשרות קשה אך אפשרית
הג'יהאד שלי הוא למנוע מאחרים לקבוע מיהו מוסלמי
בעקבות תוצאות הבחירות, יש המקווים להתחלה מחודשת
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

השפה חושפת את פניה של ירושלים מאת מוריאל רותמן
נישואים מעורבים באינדונזיה – אפשרות קשה אך אפשרית מאת בובי בטרה
הג'יהאד שלי הוא למנוע מאחרים לקבוע מיהו מוסלמי מאת מוניק פרסונס
בעקבות תוצאות הבחירות, יש המקווים להתחלה מחודשת מאת רות אגלש