נישואים מעורבים באינדונזיה – אפשרות קשה אך אפשרית

מאת בובי בטרה
01 פברואר 2013
הדפסה
שלח/י
ג'קרטה – סרטו החדש של הקולנוען האינדונזי הנונג ברמנטיו העוסק בבני זוג ממוצא בין דתי, זכה בחודשים האחרונים לתשומת לב ניכרת. אמנם סרט זה אינו הסרט האינדונזי הראשון המתמודד עם הסוגיה, אך "קינטה טאפי בדה" (אוהבים אך שונים) ושאלת הנישואים הבין דתיים זוכים לתשומת לב ניכרת בשל כמה ביקורות מעוררות הדים על הסרט.

הסרט, עיבוד מתוך בלוג שנכתב על ידי הסופר האינדונזי דוויטסארי, מתמקד בסיפור האהבה בין אישה קתולית מפדאנג שבמערב סומטרה לבין גבר מוסלמי מיוגיקרטה שבג'אווה המרכזית. משפחת האישה מתנגדת למערכת היחסים זו. עמדת המשפחה מציבה בפני הזוג הצעיר צורך להכריע בשאלות קשות. הסרט מדגיש את האתגרים עימם מתמודדים זוגות רבים מרקע שונה באינדונזיה.

כמה קהילות מיננג, קבוצה אתנית שמקורה במערב סומטרה והחברה המטרילינאלית הגדולה בעולם, מתחו ביקורת על הסרט. על בסיס מוצאה הגיאוגרפי, נראה היה כאילו האישה בסרט, דיאנה, מוצגת כחברה בקהילת המיננג. קבוצות דוגמת התאחדות צעירי המיננג באינדונזיה והסוכנות המתאמת לתרבות וחברה מיננגית בג'קרטה טענו כי הסרט מבטא ייצוג מוטעה של המיננג באינדונזיה, משום שהקהילה היא מוסלמית ברובה, ונדיר מאד לפגוש בנוצרים חברי הקהילה.

יוצר הסרט, ברמנטיו, אומר שכוונתו לא הייתה להציג את דיאנה כבת מיננג. "המטרה היא להציג את המגוון," הוא אומר, ומציין כי בחר בפדאנג כעיר מוצאה של דיאנה משום שרצה להציג את המיעוט הלא מוסלמי בבירת מערב סומטרה. הוא מתנצל אם הסרט פגע בקהילות מיננג כתוצאה מחירה זו.

בכל מקרה, המחלוקת רק עוררה תשומת לב נוספת לנושא הסרט: זוגות בין דתיים באינדונזיה.

זוגות בין דתיים באינדונזיה מתמודדים עם מכשולים רבים במסגרת החוק האזרחי במדינה – שאיננו מתיר נישואין אזרחיים. משום שנישואין מוכרים רק במסגרת הדת, זוגות בין דתיים מתקשים להשיג חוזה נישואין חוקי. באופן טיפוסי, אחד מבני הזוג חייב להמיר את דתו על מנת להקנות תוקף חוקי לנישואין.

שני היוצאים מן הכלל היחידים הינם זוכות שמצליחים להינשא מחוץ למדינה (זוגות בין דתיים יכולים להירשם כנשואים במדינה זרה ולזכות לחותמת מן השגרירות האינדונזית בארץ בה התחתנו), או אם הגבר הינו מוסלמי והאישה איננה. במקרה האחרון, ישנן כמה עמותות, כגון קרן פרמדינה, שמסייעות לזוגות להשיג רישיון נישואין מהקצין לענייני דת באינדונזיה, משום שסוג זה של איחוד מותר על ידי מערכת המשפט האסלאמית.

סרטים נוספים המתייחסים לנושא הזוגות הבין דתיים התקבלו באהדה על ידי הקהל הצעיר באינדונזיה. סרטו "סינטה" (אהבה סינית) של הבמאי האינדונזי, סמריה סימנג'וטאק, שיצא בשנת 2009, מציג את סיפור אהבתם של נוצרי ממקור סיני-באטק (קבוצה אתנית מצפון סומטרה), ומוסלמית מג'אווה, והסרט 3 האטי, 2 דוניה, 1 סינטה (שלושה לבבות, שני עולמות, אהבה אחת) מציג את מאבקם של גבר מוסלמי ואישה קתולית שמערכת היחסים בינם איננה מקובלת על משפחותיהם, זכו יחד בשישה פרסים בפסטיבל הסרטים האינדונזי.

הצלחתם של סרטים אלו מוכיחה כי לקהל הצופים יש עניין רב בנושא של מערכות יחסים בין דתיות,.וכי סיפורים כמו סינטה טאפי בדה, מתקבלים באהדה על ידי הקהל האינדונזי. על אף שלא ברור האם סרטים אלו עשויים להשפיע על החוק האינדונזי בעניין זה, זוגות בין דתיים אמיתיים מגלים כי למרות הקשיים הם יכולים לזכות בסוף טוב.

###

* בובי בטרה הוא כתב של מגזין "טוטאל פילם אינדונזיה" והעיתון "כבאר פילם" כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 1 בפברואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"לחוקרים ולקובעי מדיניות כאחד, 'סרץ' פור קומון גראונד' מייצר חומרים יוצאים מ הכלל על המזרח-התיכון. למי שמחפש איזון וניתוח מעמיק, זה המקום לפנות אליו לצורך הבנה טובה יותר של המורכבויות במזרח-התיכון של ימינו."

- ד"ר רוברט א. פרידמן, הקתדרה ע"ש פגי מיירהוף פרלסטון למדע המדינה, האוניברסיטה העברית בלטימור, ומרצה אורח למדע המדינה באוניברסיטת ג'ון הופקינס
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
האסלאם כאמצעי למאבק באלימות נגד נשים
השפה חושפת את פניה של ירושלים
הג'יהאד שלי הוא למנוע מאחרים לקבוע מיהו מוסלמי
בעקבות תוצאות הבחירות, יש המקווים להתחלה מחודשת
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

האסלאם כאמצעי למאבק באלימות נגד נשים מאת ניהאל מג'ד
השפה חושפת את פניה של ירושלים מאת מוריאל רותמן
הג'יהאד שלי הוא למנוע מאחרים לקבוע מיהו מוסלמי מאת מוניק פרסונס
בעקבות תוצאות הבחירות, יש המקווים להתחלה מחודשת מאת רות אגלש