הג'יהאד שלי הוא למנוע מאחרים לקבוע מיהו מוסלמי

מאת מוניק פרסונס
01 פברואר 2013
הדפסה
שלח/י
שיקאגו, אילינוי – אדם, בנה של אנג'י אלמרה, היה בשנת 2009 רק בן ארבע כשנפטר מסיבוך של תסמונת האנטר. מאז, מדי יום ביומו, אמרה, בת 35 מנפרויל, אילינוי, מתמודדת עם אבל כואב ופרטי.

בדצמבר היא חשפה את ליבה השבור בפומבי – ליתר דיוק, במודעות שהתפרסמו על לוחות המודעות ועל אוטובוסים עירוניים. במודעה היא מחובקת עם שלושת ילדיה החייכניים, הצעיר בניהם אוחז את תמונתו של אדם הקטן, תחת הכיתוב: "הגי'האד שלי הוא להמשיך לחיות למרות שאיבדתי את בני. מה שלכם?"

זוהי אחת מחמש מודעות שהתנוססו בדצמבר האחרון על עשרים וחמישה אוטובוסים של רשות התעבורה בשיקאגו, והחל מה-28 בינואר, גם בתחנות הרכבת התחתית בוושינגטון הבירה.

אלמרה וסיפורה הנוגע ללב הינם חלק מקמפיין שהושק בשיקאגו המכונה, #MyJihad. מטרת הקמפיין להנחיל הגדרה רחבה ומדויקת יותר של המילה ג'יהאד לשיח הציבורי. המונח בערבית, המתורגם לרוב באופן שגוי כ"מלחמת קודש" או מוגדר באופן צר כמלחמה שהדת מצדיקה, היא למעשה במקור מילה נרדפת ל"מאבק" או "מאמץ".

"בבחירה בין הדרך הקלה לדרך הנכונה, זוהי הבחירה בדרך הנכונה אומר מייסד הקמפיין, אחמד רבאב משיקאגו. "זהו מושג חיובי מאד, כזה שאני רוצה לאמץ ולא לברוח מפניו. אני מאמין שמשמעותו היא מאבק בשביל להגיע למקום טוב יותר. עבורי, ועבור מי שמתנהל כמותי מדי יום, משמעותו איננה לקחת אקדח ולירות במישהו."

רבאב, מנהל הסניף בשיקאגו של המועצה ליחסי אסלאם ואמריקה, הגה את הרעיון בסתיו שעבר כששמע שמודעות פרסומת מעוררות מחלוקת המציגות את המונח ג'יהאד, נועדו להתפרסם על גבי לוחות המודעות בתחנות הרכבת התחתית בניו יורק ובוושינגטון, וגם על גבי אוטובוסים ותחנות אוטובוסים בשיקאגו.

רבאב אמר שהופתע מכמות האנשים, המוסלמים ואלה שאינם מוסלמים, שקיבלו את הטענה ש"ג'יהאד" הינו מונח אלים במהותו. הוא כעס על כך שקיצונים אסלאמיים, כמו גם אנשים שמוקיעים את האסלאם, מתיימרים להגדיר את המונח עבור 1.2 מיליארד המוסלמים בעולם.

רבאב אימץ הגדרה רחבה של המונח ג'יהאד. לדבריו ג'יהאד פירושו מאבק פנימי. הוא פרסם בדף הפייסבוק שלו את טענתו כי עבורו הגי'האד היא פעולה נגד אפליה ופעולה למען חינוך חברתי לפתיחות . "מה הג'יהאד שלכם" הוא שאל.

התגובות היו מדהימות, אומר רבאב. אנשים החלו לפרסם פוסטים על מאבקיהם האישיים, החל בניסיונות לירידה במשקל, השגת ציונים טובים יותר, וכלה בבניית גשרים בין אישיים בקהילה.

שתיים מתוך המגיבים הרבים לקמפיין היו אנג'י אלמרה וצלמת העיתונות משיקאגו, סדף סעיד. הן יצרו קשר עם רבאב והציעו עזרה. מהר מאוד הן החלו להשתתף בעריכת עמודי הפייסבוק, האשטג הטוויטר, וסרטונים ביו-טיוב, בסיוע של עשרות מתנדבים ומגייסי כספים.

"הגי'האד שלי זה לבנות חברויות בין קהילות שונות", אומרת אחת המודעות, המתארת מוסלמי אפרו אמריקני שנסמך על יהודי קווקזי עם כיתוב עברי על החולצה. מודעה אחרת מציגה אישה צעירה עם סווטשירט ורוד וצעיף ראש מרימה משקולות, עם הכיתוב, "הג'יהאד שלי: צניעות איננה חולשה."

מודעה נוספת מציגה צעירות מוסלמיות, אחת עם רעלה ואחת עם שיער חום ארוך הגולש מעבר לכתפיה. הכיתוב אומר "הגי'האד שלי הוא לא לשפוט אנשים לפי לבושם."

רבאב אומר שהקמפיין זכה לביקורת בשתי חזיתות: האחת מצד המוסלמים הקיצונים והשנייה הגיעה מאנשים שמפחדים באופן שאינו רציונאלי מהאסלאם. אולם מבקריו אינם מרתיעים אותו.

אלמרה, כיום מתאמת המתנדבים בקמפיין, אומרת שהם עובדים עתה על הרחבת התוכנית לערים אחרות, כולל ניו יורק. ועל קמפיין חינוכי שיפיץ עוד מודעות של #MyJihad.

סעיד, הצלמת שהקדישה מזמנה לקמפיין, אומרת שהיא התרגשה לראות את עבודתה מוצגת כך בציבור.

"זו הרגשה נהדרת, באמת. המטרה שלי כצלמת היא לעורר השראה, לחנך אנשים," היא אומרת. "אנשים תמיד אומרים, איפה הקול המוסלמי המתון? איפה המוסלמי האמריקני הממוצע? אנחנו הולכים לדבר בשם עצמנו. אנחנו לא צריכים אחרים שיאמרו לנו מה זה להיות מוסלמי."

###

* מוניק פרסונס היא כתבת פרילנסרית בנושאי דת המתגוררת בשיקאגו. סיפוריה מתפרסמים ברדיו הציבורי הלאומי, ברדיו הציבורי בשיקאגו ובעיתונים שונים. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews),1 בפברואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"המאמרים של שירות החדשות של 'קומון גראונד' למזרח-התיכון מעוררים תקווה כי יש בשטח אנשים, המקדמים פתרונות שמבוססים על הצורך בדו-קיום סובלני ועל התקווה לעתיד טוב יותר."

- כריסטופר פאטן, לשעבר הנציב לקשרי חוץ של הנציבות האירופית
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
האסלאם כאמצעי למאבק באלימות נגד נשים
השפה חושפת את פניה של ירושלים
נישואים מעורבים באינדונזיה – אפשרות קשה אך אפשרית
בעקבות תוצאות הבחירות, יש המקווים להתחלה מחודשת
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

האסלאם כאמצעי למאבק באלימות נגד נשים מאת ניהאל מג'ד
השפה חושפת את פניה של ירושלים מאת מוריאל רותמן
נישואים מעורבים באינדונזיה – אפשרות קשה אך אפשרית מאת בובי בטרה
בעקבות תוצאות הבחירות, יש המקווים להתחלה מחודשת מאת רות אגלש