בעקבות תוצאות הבחירות, יש המקווים להתחלה מחודשת

מאת רות אגלש
01 פברואר 2013
הדפסה
שלח/י
ירושלים – בעקבות הבחירות בשבוע שעבר בישראל, יש הממהרים לפטור את הכוכב המפתיע של הבחירות, יאיר לפיד, ראש מפלגת "יש עתיד", כפוליטיקאי חסר השראה שדינו להיכשל, לפי סברה זו לפיד לא יצליח להגיע להסכמה עם הפלסטינים על מערכת עקרונות בסיסית.

עד כה רמז לפיד כי יחבור לראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, שמפלגת הליכוד ביתנו שבראשותו זכתה במרבית המושבים (31). לפיד מביא עימו שורה של פנים חדשות לזירה הפוליטית שנשלטת כבר שנים ארוכות על ידי אותן דמויות.

בעוד שמוקדם עדיין לשער האם תצליח הממשלה החדשה להביא שלום לאזור, השבועות הקרובים – במהלכם יתרחשו הניסיונות לגיבוש הקואליציה – יהוו מבחן מכריע שיקבע האם לפיד, העיתונאי לשעבר, יצליח לעמוד בציפיותיהם של ישראלים באמת משתוקקים לראות שינוי באזור.

לפיד, שמפלגתו זכתה ב-19 מתוך 120 מושבים בכנסת, ניצב כעת בראש המפלגה השנייה בגודלה במדינה, ומביא עימו שביב אמיתי של תקווה לא רק לשינוי חברתי אלא גם לרענון המשא ומתן הקפוא.

עובדה זו כבר באה לידי ביטוי באין ספור מאמרים בתקשורת אך גם בתגובותיהם של אזרחים רבים ברשתות החברתיות.

"יאיר היקר, הצבעתי עבורך ועבור מפלגתך משום שאני באמת מאמינה שאתה רוצה לראות שינוי מתחולל בארץ הזו," כתבה מעריצה אחת, גלית שמואל, באתר הפייסבוק הרשמי של "יש עתיד".

"עכשיו אתה יכול באמת להיות גאה כשאתה מבטא את המילה 'שינוי'", היא הוסיפה, בהתייחסה למפלגת העבר, 'שינוי' שהוקמה על ידי אביו המנוח, יוסף 'טומי' לפיד.

בממצע האידיאולוגי של מפלגתו של יאיר לפיד שמור גם מקום לחלק ממצעו של לפיד האב, כשהדגש העיקרי הוא על "חלוקה בנטל". זוהי דרישה שכל הישראלים, כולל החרדים, ישרתו בצבא.

אין ספק כי לנקודה זו, כמו גם להתמקדותה של מפלגת 'יש עתיד', בסוגיות הסוציו-אקונומיות שהוציאו אלפי ישראלים לרחובות בקיץ 2011, חייבת המפלגה את הצלחתה האלקטוראלית. עם זאת, לפיד מתעקש כי חבירתו לנתניהו תוליד גם שיח של שלום.

נושא זה מציב את הפוליטיקאי הטרי בין הפטיש לסדן. החבירה לנתניהו איננה מספיקה ליצירת ממשלת רוב; ושני השותפים יאלצו למצוא שותפים פוליטיים נוספים.

אם לפיד ידבק בדרישה לשירות צבאי חובה, אזי לא סביר שהוא ונתניהו יצליחו לשכנע את המפלגות החרדיות – ש"ס ויהדות התורה המאוחדת, שביחד חולשות על 18 מושבים – להצטרף לקואליציה. הן כבר הצהירו שלא ניתן יהיה לשנות את השקפתן על אכיפת השירות הצבאי, גם אם הן בררניות פחות בנושא תהליך השלום.

לחילופין, נתניהו ולפיד יכולים לפנות לקול פוליטי חדש, נפתלי בנט ומפלגתו הנמרצת, הבית היהודי. בנט, שמפלגתו זכתה ב-12 מושבים, גם תומך בחלוקה בנטל. עם זאת, הוא שב והצהיר שאיננו מעוניין בחידוש שיחות השלום.

אם לפיד מעוניין לקיים את כל הבטחותיו מהבחירות, יהיה עליו אם כן לשכנע כמה ממפלגות "המרכז" הקטנות יותר, כדי שיחברו אליו.

קואליציה עם מפלגת העבודה הנוטה שמאלה, שזכתה ב-15 מושבים; עם מפלגת 'התנועה' של שרת החוץ לשעבר, ציפי לבני, שלה שישה מושבים; וקדימה, שזכתה הפעם רק בשני מושבים, תוכל לאפשר לו לקדם סוגיות סוציו-אקונומיות ולמצוא דרך להפיח חיים בתהליך השלום. אך האם יוכל לשכנע את ראש מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, שכבר הצהירה כי איננה מעוניינת לחבור לנתניהו, ואת ליבני, שסירבה בפעם שעברה להיות חלק מן הקואליציה בראשותו להצטרף אליו?

דרך אחת שתאפשר זאת תהיה אם לפיד יצליח לשכנע את נתניהו לרכך את עמדותיו הכלכליות ולהקדיש תשומת לב נוספת לנושאים חברתיים פנימיים.

למרות שהקמת הממשלה הבאה טרם נראית באופק, תוצאות הבחירות לפחות מרמזות על כך כי ישראלים כבר אינם שבעי רצון מהסטאטוס קוו המדיני. בשעה שעדיין מוקדם כדי לקבוע האם לפיד יצליח להשיג את יעדיו, עמדתו המרכזית הנוכחית מאפשרת הזדמנות לפרוץ את הקיפאון הנוכחי בתהליך השלום.

###


* רות אגלש היתה בעבר סגנית המנהל של הג'רוזלם פוסט, כיום מאמריה מתפרסמים במגוון סוכנויות ידיעות ופרסומים בינלאומיים. היא מתגוררת בסמוך לירושלים. כתבה זו נכתבה עבור שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).

מקור: שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews), 1 בפברואר 2013 שירות החדשות של קומון גראונד (CGNews).
הפרסום אושר על ידי בעל הזכויות.
 
 
 
 
"אני אוהב את המאמרים שאתם מפיצים משום שהם נועזים. הם מניעים את הדיון קדימה, הם אינם חזרה על הקיים. הם עוזרים לי לחשוב באופנים חדשים על בעיות שאכן דורשות פתרון, בעיות שאינן פשוטות אלא מורכבות."

- מייקל וולף, UPF.tv
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
מאמרים נוספים במהדורה
האסלאם כאמצעי למאבק באלימות נגד נשים
השפה חושפת את פניה של ירושלים
נישואים מעורבים באינדונזיה – אפשרות קשה אך אפשרית
הג'יהאד שלי הוא למנוע מאחרים לקבוע מיהו מוסלמי
 
 
 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'

 

מאמרים נוספים במהדורה

האסלאם כאמצעי למאבק באלימות נגד נשים מאת ניהאל מג'ד
השפה חושפת את פניה של ירושלים מאת מוריאל רותמן
נישואים מעורבים באינדונזיה – אפשרות קשה אך אפשרית מאת בובי בטרה
הג'יהאד שלי הוא למנוע מאחרים לקבוע מיהו מוסלמי מאת מוניק פרסונס