סדרות מיוחדות: הפסיכולוגיה של ההפרדה - 2007
מאת הרב תרצה פיירסטון
הרב פיירסטון בוחנת את חומות הפחד שסוגרות בהדרגה על הנפש היהודית. "מאחורי החומות אנו בטוחים, אך בודדים; תפקודיים ביותר, אך מנותקים...הסכנה שמציבים המכשולים שלנו היא מין טרשת של הנפש, הקהיה של האנושיות שלנו."
(פורסם בשירות החדשות של "קומון גראונד" – CGNews – ב- 13 בדצמבר 2007) 
מאת הרב מיכאל שוורץ
"התורה מתעניינת יותר באיכות המוסרית של מי שחי בארץ ישראל מאשר בכמות האדמה שהוא חי עליה," מסביר הרב מיכאל שוורץ. מכיוון שארץ הקדוש "מציבה תנאים מוסריים ייחודיים בפני אלה היורשים אותה", חומות ירושלים צריכות לסמן "מי אנחנו ומה אנחנו מייצגים."
(פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" ב- 10 בדצמבר 2007) 
מאת גיאת נאסר
במאמר שלישי בסדרה על הפסיכולוגיה של ההפרדה, ריאת נאסר טוען כי מכשול ההפרדה של ישראל לא יביא שלום. "הדרך היחידה לבנות אמון ולהביא לדו-קיום בין הישראלים לפלסטינים... [היא] דאגה לזולת," כותב נאסר, המקווה ש"ההתפתחויות הפוליטיות ישימו קץ לסבלם של תושבי ירושלים הפלסטיניים והמכשול הזה ייפול בסופו של דבר, כמו חומת ברלין."
(פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" ב- 17 בינואר 2008) 
מאת ד"ר ערן לרמן
במאמר רביעי בסדרה על הפסיכולוגיה של ההפרדה, ערן לרמן מציג את יתרונותיו של מכשול ההפרדה. "המכשול אכן צורם לעין ומקומם מוסרית," מודה לרמן, אך "גבולות פתוחים מצליחים בעיקר באזורים שבהם הפוליטיקה, האידיאולוגיה, הנוהגים החברתיים והשגשוג הכלכלי פחות או יותר תואמים. במקומות אחרים... סביר שתראו חומות גבוהות."
(פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" ב- 17 בינואר 2008) 
מאת לילה סופיה טרזמר
במאמר חמישי על הפסיכולוגיה של ההפרדה, המחזאית לילה טרזמר מספרת על מפגש שדרש מנשים יהודיות ופלסטיניות להתמודד עם המחלוקות ביניהן ולמצוא להן מזור. "הקבוצה לא התמקדה בפוליטיקה פלגנית של זהות, אלא במה שיש לנו במשותף: האנושיות שלנו, קדושת החיים בעינינו, האמפתיה שלנו."
(פורסם בחדשות "קומון גראונד" ב- 31 בינואר 2008) 
מאת מוחמד אבו-נימר
במאמר אחרון בסדרה בנושא הפסיכולוגיה של ההפרדה מסביר המחבר כי "הפתרון ארוך הטווח וקצר הטווח להפרדה שכופה החומה הוא למזער את נזקיה באמצעות מפגשים אישיים והקמה של מרחבים נוספים בהם ניתן לפגוש את האחר."
(פורסם במקור בשירות החדשות של קומון גראונד, 4 בדצמבר 2008) 
 
 
 
 
"הגיעו אלי שש פניות מאנשים שונים העובדים בשירות החדשות של 'קומון גראונד'. אני מקווה שסטודנטים ומומחים באוניברסיטה שלנו (אל-אזהאר), וגם אלה העוסקים בעניינים אינטלקטואליים כללים, יבחינו במאמץ המקופל בשאלות האלה, בעובדה שהם הוצגו רק לאחר עיון ואיסוף מידע נרחבים שיכולים היו למלא מדפים, ולאחר חשיבה סדורה מהסוג הקושר בין עובדות שונות ואינו עוסק באשליות, בזוטות ובקטנוניות ההופכות על פיו את מבנה הידע."

- השייח עלי ג'ומעה, המופתי הגדול של מצרים
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'
סדרות מיוחדות ארכיון