סדרות מיוחדות: 2009 - חרדה ופחד והשלכותיהן על הסכסוך הישראלי-ערבי
מאת לוסי נוסייבה ושלי אוסטרוף
במאמר הפתיחה לסדרה המיוחדת של שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) על השפעת הפחד בסכסוך הישראלי-ערבי, לוסי נוסייבה ושלי אוסטרוף בוחנות את המנגנונים הפסיכולוגיים שמשמרים את הסכסוך על ידי שרטוט מציאות המורכבת ממגוון רחב של פחדים. עוד מסבירות השתיים כיצד הסיכוי לשלום יכול להוות כשלעצמו מקור לחששות לא פחות ואולי אף יותר מהציפיה לעימות ולמלחמה.

(פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" – סדרה על פחד, ב-2 ביולי 2009) 
מאת סיימון לאוסון
במאמר השני בסדרה המיוחדת של שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) על השפעת הפחד על הסכסוך הישראלי-ערבי, בוחן סיימון לאוסון את הפחד "מהאחר" שהשתלט על החברה הישראלית והחברה הפלסטינית, בעיקר אחרי האינתיפאדה הראשונה. מדובר בפחד שניזון מבורות בכל הנוגע לצד השני, פחד ובורות שלא ירפו "כל עוד תימשך הבנייה וההעצמה של המחסומים המפרידים ביניהם". לאוסון מרעיף שבחים על הנסיונות לסלק את הבורות שלדבריו חיוניים להשגת פתרון יציב ובר-קיימא.

(פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" – סדרה על פחד, ב-2 ביולי 2009) 
מאת רועי בן-יהודה
בשבוע שעבר התחלנו בפרסום סידרת מאמרים מיוחדת. סידרה זו של שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) מוקדשת להשפעת הפחד על הסכסוך הישראלי-ערבי. במאמר השלישי בסדרה מנתח העיתונאי הישראלי רועי בן-יהודה את תחושת הפחד מהחבר. תחושת הפחד מהחבר מוכרת פחות מהפחד מהאחר. אבל לטענת הכותב, פחד זה מעורר בעיות ומזיק לא פחות לתהליך השלום. בן-יהודה מסביר את הסיבות לכך ומציע דרכים להתמודדות עם תחושת פחד זו.

(פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" – סדרה על פחד, ב-9 ביולי 2009) 
מאת ד"ר ברברה לנדאו וד"ר ג'ורג' עוואד
במאמר הרביעי בסדרה המיוחדת של שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) המוקדשת להשפעת הפחד על הסכסוך הישראלי-ערבי, אנו נחשפים לתפיסת העולם של הפסיכיאטר הפלסטיני המנוח, ד"ר ג'ורג' עוואד. מי שמציגה את הדברים היא היהודיה ד"ר ברברה לנדאו, ידידה וקולגה של הפסיכיאטר המנוח. עוואד ולנדאו היו חברים יחד בארגון לדיאלוג יהודי-פלסטיני של מומחים לבריאות הנפש ונושא הפחד והחרדה היה נושא שיחה מרכזי בארגון.

(פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" – סדרה על פחד, ב-9 ביולי 2009) 
מאת סליבה סרסאר והיאם זכריה סרסאר
בועיים האחרונים פרסמנו בשירות החדשות של "קומון גראונד"(CGNews) סדרת מאמרים מיוחדת המוקדשת להשפעת הפחד על הסכסוך הישראלי-ערבי. המאמר החמישי בסדרה זו נכתב על ידי סליבה והיאם זכריה סרסאר. השניים מתארים את שנות ילדותם בירושלים בצל המלחמה. הם דנים בפחד והחרדה שהפכו לחלק בלתי נפרד מחייהם ומחיי כל הפלסטינים והיהודים באזור. פחד אי אפשר להכניע בכח הזרוע, הם אומרים. לטענתם הישראלים והפלסטינים זקוקים ל"עוד עובדים סוציאליים ומטפלים... לפחות אבל ושכול ויותר פיוס והשלמה."

(פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" – במסגרת הסדרה על פחד, ב-16 ביולי 2009) 
מאת ד"ר יונה ברגור
במאמר החותם את הסדרה המיוחדת של שירות החדשות של "קומון גראונד"(CGNews) המוקדשת להשפעת הפחד על הסכסוך הישראלי-ערבי מגן ד"ר יונה ברגור על רגש הפחד. הפחד מצוי בכל מקום. אבל התגובה הראויה, טוען ברגור, איננה הדחקה אלא שליטה ברגש אם נקשיב לפחד הוא יוכל לכוון אותנו להחלטות שפויות יותר בנוגע לעתידנו. לדבריו, קבלת הפחד היא גם הודעה בזכותנו לחיות.

(פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" – סדרה על פחד, ב-16 ביולי 2009) 
 
 
 
 
"המאמרים של שירות החדשות של 'קומון גראונד' למזרח-התיכון מעוררים תקווה כי יש בשטח אנשים, המקדמים פתרונות שמבוססים על הצורך בדו-קיום סובלני ועל התקווה לעתיד טוב יותר."

- כריסטופר פאטן, לשעבר הנציב לקשרי חוץ של הנציבות האירופית
 
 
 

It takes 200+ hours a week to produce CGNews. We rely on readers like you to make it happen. If you find our stories informative or inspiring, help us share these underreported perspectives with audiences around the world.

Monthly:

Donate:

Or, support us with a one-time donation.

 
 
 
 
 
200+
 
 
# of hours per week to create one edition
 
 
8
 
 
# of editors in 6 countries around the world
 
 
30,000
 
 
# of subscribers
 
 
30
 
 
Average # of reprints per article
 
 
4,800
 
 
# of media outlets that have reprinted our articles
 
 
37,307
 
 
# of republished articles since inception
 
 
6
 
 
# of languages CG articles are distributed in
 
 
2000+
 
 
# of writers since inception
 
 
'
סדרות מיוחדות ארכיון